İngiltere Vizesi

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için İngiltere vizesi alması gerekir.

İngiltere Vizesinin Başvurusu Süreci

Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan T.C. vatandaşları İngiltere vizesine tabi olmakla birlikte diplomatik pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerinde İngiltere vizesinden muaf tutulurlar. Ancak tüm T.C. pasaport hamillerinin, pasaport temdit süreleri İngiltere seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.

İngiltere Konsolosluğu gerek görülmesi durumunda İngiltere vizesi başvurusu yapan kişilerden ek belge talep edebilir. Kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulmalıdır.

İngiltere Konsolosluğu İngiltere vizesi için fiziki başvuru şartları yerine getirilmeden önce İngiltere Göçmen Ofisi’ne ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online başvuru hesabı oluşturulmasını ve hesap üzerinden İngiltere Vize Başvuru Formu online doldurma işleminin tamamlanmasını ister. Online İngiltere vize başvuru formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının tespiti için cevaplanması gereken tüm sorular İngilizce olarak doldurulur. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için dijital imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir.

İngiltere Konsolosluğu’na vize başvuru formu teslim edilmeden önce online randevu alınmalıdır. Sayfada yer alan ‘Book Appointment’ bölümünden randevu alımı için randevu yeri ve türü seçildikten sonra online sistem üzerinden seçilen İngiltere vize kategorisine uygun İngiltere vize başvuru ücreti ödemesi için güvenli ödeme seçeneği seçilerek yönlendirme yapılır. Online işlem tamamlandıktan sonra, İngiltere vize başvuru ücreti ödeme ve randevu konfirmasyonu e-mail çıktısı başvuru dosyasına eklenmelidir.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını, İngiltere Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş turizm seyahat acenteleri üzerinden kabul eder. İngiltere vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanır. İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da İngiltere resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi durumunda vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanması söz konusu olabilmektedir.

İngiltere İçin Vize Türleri Nedir?

Birleşik Krallık’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerinin amacına uygun olacak vize türlerine başvurmalıdırlar. İngiltere vize türleri kişinin seyahat amacına ve ülkede ne kadar süre kalacağına göre değişiklik gösterebilir. İngiltere vize türleri şu şekildedir:

İngiltere Ticari Vizesi
İngiltere Turist Vizesi
İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi
Tıbbi tedavi amaçlı İngiltere Vizesi
Öğrenci ziyareti amaçlı İngiltere Vizesi
Öğrenci ziyaretçi vizesi
Puana dayalı sistem Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci için İngiltere Vizesi
Tier 1 Çalışma Vizesi (Ender Yetenek Sahipleri, Girişimciler, Yatırımcılar, İngiltere Okullarından Mezun Yatırımcılar)
Tier 2 Çalışma Vizesi (Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer)
Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Erasmus Değişim Programı, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar
Tier 5 Geçici İşçi Vizesi
Özel ev hizmetlileri ve çalışanlar için İngiltere Vizesi
Merkezi Türkiye’de olan şirket çalışanlarının İngiltere’de çalışacak temsilcileri için İngiltere Vizesi
Ankara Anlaşması Vizesi
Yerleşim Vizeleri

İngiltere Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

İngiltere’ye seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları seyahatlerini gerçekleştirebilmek için, İngiltere Konsolosluğu tarafından outsource edilen vize başvuru merkezleri ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemlerini yapabilirler. Diplomatik Pasaport sahipleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla İngiltere vizesinden muaftırlar.

İngiltere vize başvurusu online sistem üzerinden profil oluşturularak yapılır. Vize müracaatı yapacak şahıslar online olarak doldurulan ve onaylanan formun bir kopyasını alarak imzalar; aynı sistem üzerinden alınan randevu belgesi ile beraber müracaatlarını gerçekleştirirler. İngiltere Vizesi için müracaat eden kişilerin başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için biyometrik verilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmeleri gerekir. Vize müracaatında bulunanlar biyometri işlemi için randevu gün ve saatinde, parmak izi ve fotoğraf verilerinin alındığı resmi vize başvuru merkezinde şahsen bulunmalıdır.

İngiltere Vizesi İçin, Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Birleşik Krallık vize başvurusu online olarak yapılır. Başvuru tamamlandıktan sonra randevu alınır, randevu gününde İngiltere Vize Başvuruları için zorunlu prosedür olan biyometrik veriler beyanı işlemi tamamlanır. İngiltere vizesi için başvuruda bulunacak kişi seyahat amacını kanıtlayan belgeleri, tüm seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar maddi yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlayıcı belgeleri, başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeleri ibraz etmelidir. Seyahat amacına ve planlanan kalış süresine bağlı olarak talep edilen evraklar ve Vize Harç Ücretleri farklılık gösterebilir.

Bize Ulaşın

Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.

Randevunuzu Alın

Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.

Evrakları Hazırlayalım

Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.

Vizeniz Onaylansın

Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çalışanlar İçin İngiltere Vize Başvurusu

Çalışanlar için İngiltere Vize Başvurusu yapacak başvuru sahipleri; görevli oldukları şirketin antetli Kağıdına yazılmış; gerçekleştirecekleri gezinin amacını açıklayan dilekçeyi dosyalarında bulundurmalıdır. İçeriğinde ise çalışanın şirketteki vazifesi, hangi tarihler arasında ziyaretin gerçekleşeceği belirtilmelidir. Aynı tarihler arasında izinli oldukları da ayrıca ifade edilmelidir. Islak imza ve kaşeli olması zorunludur. Kongre, Seminer, Fuar için gidecekler; katılımda bulunacakları etkinliğin davetiyesini veya katılım belgelerini başvuru evrakları arasında bulundurmalarında ciddi fayda olacaktır.

Çalışanlar için İngiltere Turistik Vize başvurusu evrakları hakkında detaylar; konaklama yapılacak Otel ve Uçak bileti  ön rezervasyonu bulunmalıdır. Vize onay sürecinde rezervasyon tarihleri geçerli olmalıdır. Konsolosluk istediği takdirde konaklama ve ulaşım için kesinleşmiş rezervasyon (satın alınmış) evraklarını isteyebilir.

Çalışanlar İçin İngiltere Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vizesi Evrakları hakkında detaylar; konaklama belgeleri yerine ziyarete gidilecek kişiden davetiye (istek kağıdı), iletişim bilgileri, gelirini gösteren belgeler, oturum izni veya çalışma izni bilgileri bulunmalıdır. Davet yollayan kişi devlet yardımı almamalıdır.

Not: Aşağıda belirttiğimiz evraklar okunaklı ve eksiksiz olmalıdır. Eksik ve yetersiz belgeler başvurunuzu olumsuz etkiler ve sürecin uzamasına neden olur. Yanlış bilgi ve belge beyanı 5 yıl vize engeline sebep olmaktadır.

İngiltere Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İngiltere vize başvuru formu Tarafımızdan doldurulacaktır
 • Pasaport. Kullandığınız pasaportunuzun vize bitiminden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet boş sayfası bulunması zorunludur. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların orjinallerinin olması faydalı olacaktır.
 • Nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt belgesi ıslak imzalı ve kaşeli veya e- Devlet’ten barkodlu çıktısı kabul edilir.
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren belgeler ücretsiz olarak tarafımızdan vize başvurusu için kullanılacaktır. İşlemleriniz sonuçlandıktan sonra iptal edilecektir.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi T.C kimlik numaranız bulunmalıdır.
 • Çalıştığınız şirketin antetli Kağıdına İngiltere Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış Vİze talep dilekçesi. İngilizce olması faydanıza olacaktır. Dilediğiniz takdirde ücretsiz olarak tarafımızdan doldurulacaktır.
 • S.G.K  hizmet dökümü ıslak imza ve kaşe bulunmalıdır. e-Devlet’ten barkodlu çıktısı da kabul edilmektedir. 
 • Çalıştığınız şirketin yetkilisinin imza sirküleri. Şahıs şirketinde çalışıyorsanız yetkilinin imza beyanı
 • Vergi levhası fotokopisi. Son döneme ait olmalıdır.
 • Resmi Gazete kopyası kuruluş belgesi. (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • Faaliyet belgesi  Son 3 aylık döneme ait olmalıdır. Şirketinizin bağlı bulunduğu odadan alınacaktır. Veya barkodlu olarak internet çıktısı
 • Banka hesap hareketleri. (Mevcut en düşük 25.000 TL bakiye bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Her bankadan aldığınız dokümanlar için  imzalayan yetkilinin imza beyanı ayrı ayrı alınmalıdır. Not: Hareketli hesaplar daha makbul olmakla birlikte ülkeye yapacağınız seyahatin süresi orantılı bakiye bulundurmaya özen gösterin.
 • Son 3 aylık maaş Bordrosu imzalı kaşe olmasına dikkat ediniz.
 • Tapu ve araç ruhsat fotokopileri gibi maddi durumu gösterebilecek belgeler ile kira geliriniz var ise kira kontratı,  var ise hizmet sözleşmesi veya danışmanlık gelirinizi beyan edecek belgeler arasında olmalıdır.
 • Aile, Akraba,arkadaş ziyareti amacı ile İngiltere vizesi başvurusu yapacaklar için Davetiye. Davet eden kişiye ait adres bilgileri, Telefon numarası, kimlik bilgileri ile oturum veya çalışma izninin fotokopileri. Devletten maddi yardım almaması önemlidir. Yakınlık dereceniz belirleyici unsurlar arasındadır.
 • Nüfus Müdürlüklerinden alacağınız Aile bireylerinin tamamını gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği; imzalı ve kaşeli olması gerekir e-Devlet ‘ten alacaksanız çıktısının barkodlu olmasına özen gösterin
 • Evraklarınızın koordinasyon işlemleri uzmanlarımız tarafından yapıldıktan kısa süre sonra İngiltere vize randevusu vize başvuru merkezimiz tarafından Mail ile iletilecek. Ayrıca Telefon araması yapılarak bilgilendirilecektir.

İngiltere Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Şirket Sahipleri veya Ortakları İçin İngiltere Vize Başvuru Evrakları hakkında dikkat edilmesi gerekenler.

Bu aşamada Şirket sahibi ve ortakları için istenilen evraklar ile şahıs firma sahipleri arasında bir kaç ayrıntı bulunmaktadır. İngiltere Konsolosluğu tarafından istenilen Faaliyet belgesi, İmza sirküleri ve Ticari sicil belgesi bağlı bulundukları Ticaret odalarından temin edilecektir. Şahıs firma sahipleri ise bu evraklara karşılık gelen belgeleri; bağlı oldukları meslek odalarından talep edebilirler. Şahıs firma sahipleri İmza sirküleri yerine Noterden alacakları İmza beyanını dosyalarına ekleyebilirler.

İngiltere’ye ilk gidişinizde en çok dikkatinizi çeken şey trafiğin tersten akıyor oluşudur. Tersten akan trafiğe alışmadan lütfen araç kullanmamaya özen gösterin. Araç anahtarları direksiyonlarının sağ tarafında olması alışkanlıklarınızı epey bir zorlayacak.

İngiltere Şirket Sahipleri  İçin Vize Evraklar

 • İngiltere vize başvuru formu. Biz sizin yerinize ayrıca ücret ödemenize gerek kalmadan dolduruyoruz. Hataların büyük bir kısmı form doldurulurken yapılmaktadır. Riske girmeyin uzmanlarımız hatasız olarak işlemi sonlandırmaktadır.
 • Pasaport; Kullandığınız pasaportta İngiltere vizesi bitiminden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olma zorunluluğu vardır.  Ayrıca 2 adet boş  sayfanın olması gerekmektedir.. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları
 • Nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt belgesi (Aile nüfus kayıt belgesi) veya e-Devletten alınan barkodlu çıktısı Aile bireylerinin tamamının bilgileri bulunmalıdır.
 • Uçak ve otel  ön rezervasyonlarınızı gösteren Belgeler. Uzmanlarımız tarafımızdan ücretsiz olarak yapılmakta olup başvurularınız için geçerlidir. tarafınızdan yapılacak rezervasyonların vize işlem sürecinde geçerli olması çok önemlidir.
 • Şirketinizin antetli Kağıdına İngiltere Başkonsolosluğuna hitaben yazılmış vize talep dilekçesi. Talep etmeniz durumunda size bir örneği iletilecektir.
 • Faaliyet belgesi fotokopileri.( Son dönem )
 • İmza Sirküsü. İlgili kişinin yetkilendirme süresi geçmemiş olmalıdır.
 • Vergi levhası  (Son dönem)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Mümkün olabilecek yüksek bakiyeli ve hareketli hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur. Ziyaret süresi ile hesap bakiyesinin orantılı olması gözden kaçırılmamalıdır.
 • Firmanın kuruluş belgesi. (Ticaret Sicil Gazetesi ) şirket sahibi var ise ortakların isimleri geçmelidir.
 • Varsa tapu, araç ruhsatları fotokopileri ve diğer gelirlerinizi gösteren belgeler. (kira ve danışmanlık vs)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. Üstünde T.C Vatandaşlık numarası bulunmalı
 • İngiltere vizesi almak isteyen şirket sahibine ait S.G.K Hizmet dökümü veya Bağ kur dökümleri.(e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı olmalıdır.)
 • Aile, Akraba,Arkadaş vizesi almak isteyenler ziyaret edecekleri kişiden davetiye.(Davet eden kişiye ait adres ve telefon bilgilerinin yanı sıra kimlik ve oturum izinlerini gösteren belgeler.) devlet desteği almaması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-Devlet ‘ten alınacak ise barkodlu çıktı olmalıdır.)

İngiltere Emekliler için Vize Başvurusu

19.05.2020 tarihinden itibaren İngiltere Vizesi Başvurusunda Bulunacak Emekliler hakkında önemli Bilgilendirme,

19.05.2020 Tarihinden İtibaren İstanbul ve Kocaeli’den İngiltere Vizesi Başvurusunda Bulunacak Emeklileri; Pasaportları ile  vize başvuru merkezi ofisimize müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Belge toplamak için S.G.K, Emekli sandığı, Bağ kur, Nüfus Müdürlükleri gibi bir çok kuruma giderek kendinizi yormayınız. Bunlar için zaman harcamanıza da gerek kalmamıştır. Vize başvuru merkezi ofisimizden Emekliler için İngiltere vizesi evraklarına e-Devletten barkodlu olarak sahip olabilirsiniz. Bu sayede tarihi geçmiş, kusurlu ve noksan evrak riskine girmeden uzman personelimizin desteği ile eksiksiz ve tam dosya teslimi yaparak vize sürecinizin uzamasını engellemiş olursunuz.

İngiltere Emekliler için Vize Evrakları

 • Pasaport.(Kullandığınız pasaportunuzun İngiltere Vizesi bitimden sonra sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları faydalı olacaktır.
 • Nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt belgesi. e-Devletten Barkodlu çıktı kabul edilmektedir. Aile fertlerinin tamamı görünmelidir. 
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. Tarafımızdan yapılmaktadır.
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış İngiltere Vize talep dilekçesi.
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış İngiltere vize başvuru formu. Riske girmeyin biz dolduruyoruz.
 • İngiltere vizesi için başvuracak emeklinin bilgileri.
 • İngiltere vize başvurusu yapacak emeklinin maddi durumunu gösterecek tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000  T.L bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Mümkün oldukça  yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Nüfus cüzdan fotokopisi Vatandaşlık numarası bulunmalıdır.
 • Davetiye gönderilmiş ise davetiye ve davet eden kişinin pasaport ve maddi durumunu gösteren belgeler.(Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum izni ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.)
 • e-Devletten alabileceğiniz emekli tescil belgesi Barkodlu olmasına dikkat ediniz
 • Emeklilik maaşınızı aldığınız bankadan son 3 aylık hesap dökümü almanız gerekir. Islak imzalı ve kaşeli hesap dökümü.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-Devlet’ten alınmış ise barkodlu olmalıdır.)
 • Bankadan alınan son 3 aylık hesap dökümleri ıslak imzalı olmalıdır.Bankanın İmza Yetkilisinin imza beyanı veya sirküleri de alınmalıdır.

İngiltere Öğrenci Vize Başvurusu

İngiltere Öğrenci vizesi başvurusu işlemlerinde karışıklıkları önlemek için kısa bir açıklama yapmakta fayda olacaktır. Ülkeye seyahatte bulunacak tüm öğrenciler Öğrenci vizesi başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Sadece eğitim ve Dil okulu için İngiltere öğrenci vizesine başvurmalıdırlar. Örnek vermek gerekirse Türkiye’de eğitim gören bir Öğrenci Tatil amaçlı gidecek ise İngiltere Turistik vizesine başvurmalı veya akraba ziyareti yapacak öğrencilerimiz ise akraba ziyareti vizesine başvurmalıdır.

 İngiltere Öğrenci vizesi Nedir?

İngiltere’de Üniversite eğitimi, Dil okulu, Yüksek Lisans, Doktora, Öğretmen ve Teacher Training eğitimi almak için İngiltere’ye gidecek Öğrencilerin başvurduğu vize türüne İngiltere Öğrenci vizesi adı verilmektedir. Öğrenci vizesine başvurmayı düşünenler Ülkeye gidiş amacınızı direk olarak belirtmelidirler. uzun dönemli eğitim almayı planlayanlar sürecin tüm ayrıntılarını İnternet sitemizden dikkatlice inceleyebilirler.  İngiltere kendi eğitim sisteminine sahip yabancı ülke vatandaşlarına eğitim veren az sayıdaki ülkelerden biridir. İlk adım olarak Nüfus müdürlüklerine baş vurarak uzun dönemli bir pasaporta sahip olduktan sonra aşağıda sizler için derlediğimiz bilgileri dikkatlice inceleyerek belirtilen belgeleri hazırlamalısınız.

İngiltere Vizesi Öğrenciler İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport. (Kullandığınız pasaportunuzun İngiltere vize bitiminden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfaya sahip olmalı. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.)
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. tarafımızdan ek ücret ödemeden vize başvurusu için yapılmaktadır. sonrasında kullanılamaz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur.) Aile bireylerin tamamı görünmelidir.
 • Okuldan alınan öğrenci Belgesi.
 • Var ise banka ki hesabınızın son 3 aylık hesap hareketleri. (Mevcut en düşük 15.000 TL bakiye bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ülkede bulunacağınız süreyi göz önünde bulundurarak bankadaki bakiyenizi belirlemeniz ciddi yarar sağlayacaksınız.  bankalardan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi  üzerinde vatandaşlık numarası bulunmalıdır.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvurusu yapan öğrencinin sponsoru var ise Statü ve gelirini açıklayan belgeler. Ayrıca yakınlık derecesi önemlidir. 
 • İngiltere vizesi talebi yapan öğrenci 18 yaşından küçükse ailesi tarafından alınacak muvafakat name. Noterden onaylı izin belgesi
 • Var ise davetiye. Diğer adı ile istek kağıdı davet eden kişinin iletişim bilgileri açık adresi, oturum izni, çalışma izni devlet yardımı almamasına özen gösterin.
 • Eksiksiz doldurulmuş İngiltere vizesi başvuru formu. Tarafımızdan ek ücret almadan doldurulacaktır.
 • Okuldan alınan kabul mektubu

İngiltere Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

İngiltere vizesi evraklar ev hanımlarının yapacağı yolculuk nedenine göre mutlaka değişecektir. Önemli ayrıntıları gözden kaçırmamak gerekir. belli bir geliriniz olması ve belgelenmesi çok önemli bir unsurdur. Bir geliriniz var ise ve bunun evraklarını başvuru esnasında dosyanıza bulunması inceleme aşamasında ciddi avantajları olacaktır. Kira geliri, süreli danışmanlık geliri, ailesi ve yakınları tarafından hak edilen devlet kurumu ödemeleri (Dul ve yetimler için yapılan Ödemeler veya düzenli olarak elde edilen gelirler tabi olabilir). Bu durumda Ayrıca sponsora ihtiyaç olamayacaktır.

herhangi bir geliriniz yok ise bir sponsora ihtiyacınız olacaktır. Sponsor: İngiltere seyahatiniz sürecince sizin masraflarınızı karşılayacak belli bir gelir grubuna dahil olan kişiler  sizin için sponsor olabilirler. yakınlık derecesi ve gelir durumu süreci belirleyen en önemli faktörlerden biridir dikkat etmenizde fayda olacaktır.

İngiltere Vizesi Ev Hanımları İçin Gerekli Belgeler

 • İngiltere vize başvuru formu tarafımızdan doldurulmaktadır. Ayrıca ücret ödemenize gerek yoktur.
 • Pasaport: İngiltere Vizesi bitiminden 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Ayrıca en 2 adet boş sayfası bulunmalıdır Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur.) tüm aile bireyleri görünmelidir.
 • Uçak ve otel  ön rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. Ücretsiz olarak tarafımızdan yapılacak olup başvuru aşamasında kullanılmak üzere yapılacaktır. Ayrıca kullanılmayacaktır.
 • Seyahate sponsor olacak kişinin statüsüne göre düzenlenecek tüm evraklar. Yukarıda detaylar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. dilerseniz telefon ile arayarak bilgi edinebilirsiniz.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi T.C kimlik numarası bulunmalıdır.
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Ülkede bulunacağınız gün sayısını göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.
 • İngiltere’deki akrabalarınızdan davetiye gönderilmiş ise davet eden kişiye ait belgeler. Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum ve çalışma izni ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır. İngiltere devletinden yardım almaması önemlidir.

İngiltere Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Çalışmayanlar İçin İngiltere Vizesi Başvurusunda Geliriniz gösterecek belgeleri ibraz etmelisiniz. Buna Kira gelirleri, Danışmanlık gelirleri, Ailesi ve yakınları tarafından hak edilen devlet kurumu ödemeleri Ör:Dul ve yetimler için yapılan Ödemeler veya düzenli olarak elde edilen gelirler tabi olabilir. Çalışmayan veya geliri olmayan İngiltere vizesine başvuracak T.C Vatandaşları için İngiltere den yollanan davetiye içeriğinde ise tüm masrafların davet eden kişi tarafından karşılanacağının beyan edilmesi ve garantör olduğuna ibarenin bulunması gerekir. diğer bir alternatif ise Gelir durumu yeterli sevide buluna birini size sponsor olması sponsor olacak kişinin yakınlığı belirleyici unsurlardan biridir.

İngiltere Vizesi Çalışmayanlar İçin Gerekli Belgeler

 • İngiltere vize başvuru formu. biz sizin yerinize dolduruyoruz ek ücret ödenmez.
 • Pasaport: Kullandığınız pasaportunuzun vize bitiminden itibaren 6 ay daha geçerlilik süresinin olması . Ayrıca en az 2 adet boş sayfasının bulunması gereklidir.. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur.) ailenizdeki tüm bireyler görünmelidir.
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. Tarafımızdan ücretsiz olarak başvuru esnasında kullanılmak üzere yapılacaktır. başka amaçlarla kullanılamaz.
 • Seyahate sponsor olacak kişinin statüsüne göre düzenlenecek tüm evraklar. Konu ile ilgili olarak ofisimizi arayarak uzman kadromuzdan yardım alabilirsiniz.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. vatandaşlık numarası bulunmalı
 • Var ise banka hesap hareketleri. Mevcut en düşük 15.000 T.L bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder kalacağınız süre ile orantılı olmalı. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.
 • İngiltere’deki akrabalarınızdan davetiye gönderilmiş ise davet eden kişiye ait belgeler. Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum, çalışma izni ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.

İngiltere’ye Vize Almak İsteyen Reşit Olmayanlar ve Çocuklar İçin Gerekli Belgeler.

Çocuklar için İngiltere vizesi ve 18 yaşının altında olanlar kısaca reşit olmayanlar için yapılacak başvurularında Anne ve Baba tarafında noterden tasdikli muvafakatname zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitim ve dil kursları için alınacak  davetiye son derece önemlidir.İngilizceyi yerinde öğrenebilmek için en uygun yer İngiltere den başka neresi olabilir ki . İngilizler yaz döneminde açtıkları okullar  yurt dışından gelen anne ve çocuklar için İngilizce eğitimi veriyorlar. Neredeyse Türkiye deki kurslara verilecek kadar bir paraya İngiltere vizesi alıp İngilizce eğitimini İngiltere de yapmak mümkündür.
Yeşil ve gri pasaport sahibi kişilere İngiltere vizesi alma zorunluluğu vardır. Diplomatik pasaport sahipleri İngiltere vize başvurusu yapmadan beli süreli seyahatte bulunabilirler.

 • Pasaport. Kullandığınız pasaportunuzun vize bitiminden 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfası bulunmalıdır. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları ve kopyaları
 • İngiltere vizesi talebi yapılan reşit olmayan başvuru sahibi her iki ebeveyninde Noter tasdikli muvafakat namesi  
 • Ebeveynlerin ayrılığı söz konusuysa mahkeme tarafından verilen velayet kararı.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur.)
 • Uçak ve otel  ön rezervasyonlarınızı gösteren evraklar. Tarafımızdan  ücretsiz olarak yapılacaktır. başvuru esnasında kullanılacaktır.
 • Tüm evraklar seyahate sponsor olacak kişinin statüsüne göre düzenlenmelidir. 
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. Vatandaşlık numarası bulunmalıdır.
 • Var ise banka hesap hareketleri. Mevcut en düşük 15.000 T.L bakiye bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Seyehat süresi göz önünde bulundurulmalı Diğer bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • İngiltere’deki davet eden kişinin Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum çalışma ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.)
 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızdan doldurulmaktadır.

İngiltere Vizesi Çiftçiler İçin

İngiltere vize başvurusunda bulunacak Çiftçilerin

İngiltere’ye Vize Almak İsteyen Çiftçiler İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport: Kullandığınız pasaportunuzun vize bitiminden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfası bulunmalı. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları ve kopyaları
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren evraklar. Tarafımızdan ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Başvuru esnasında kullanılacaktır. vize sürecinden sonra iptal edilecektir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur. Tim aile fertleri görünmelidir.
 • Varsa tapu araç ruhsat fotokopileri
 • Konsolosluğa hitaben antetli Kağıda yazılmış dilekçe ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 •  Son 3 aya ait banka hesap hareketleri. Mevcut en düşük 15.000 T.L bakiye bulunmasına özen gösteriniz. Ülkede bulunacağınız süre göz önünde bulundurularak olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur
 • Nüfus cüzdan fotokopisi Vatandaşlık numarası bulunmalı
 • İngiltere’deki davetiye (istek kağıdı). Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum çalışma ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.
 • Eksiksiz doldurulmuş başvuru formu tarafımızdan doldurulmaktadır.
 • Çiftçilik belgesi

İngiltere Vizesi Devlet Memuru Ve Kamu Personeli

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak Devlet memuru ve kamu personeli  Yeşil pasaport sahibi olsalar dahi Vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler 90 günü aşamayacak şekilde vizesiz seyahat hakkına sahiptir. aşağıda belirttiğimiz evrakları dikkatlice inceleyerek evrakların okunabilir ve eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.  Unutmayın ki başvuru sürecinde hazırladığınız evraklar sonucu etkileyen en önemli unsurdur. Seyahat gayenizi açıkça belirlemelisiniz. Vize türünüzü gidiş amacınız belirleyecektir. Ayrıca evraklarda ziyaret sebebinize göre değişiklikler gösterecektir. İngiltere vizesi evrakları için ayrıntılı edinmek isterseniz vize başvuru merkezimizi arayarak veya şahsen ziyaret ederek malumat sahibi olabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Devlet Memuru ve Kamu Personelleri İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru formu uzaman ekibimiz tarafından doldurulacaktır.
 • İngiltere vizesi almak isteyen kişi bağlı  olduğu kuruma ait antetli kağıda doldurulmuş, seyahat amacı ve tarihleri ​​belirten dilekçe
 • Pasaport. (Kullandığınız pasaportunuzun 6 ay vize talebinizin bitiminden altı ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfaya sahip olmalı. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı zorunludur).Tüm aile bireylerini göstermelidir.
 • Uçak ve otel ön rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. Tarafımızdan ücretsiz olarak başvuru için hazırlanacak olup başka amaç ile kullanılamaz.
 • Banka hesap hareketleri. (Mevcut en düşük 15.000 TL bakiye bulunmasına özen gösteriniz. seyahat sürecine orantılı olarak  olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • İngiltere’deki davetiye yollayan kişinin Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum çalışma izni ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.
 • Son üç aya ait maaş bordrosu.
 • Kurum kimlik kartı fotokopisi.
 • Nüfuz cüzdanı fotokopisi. Ailenizin tüm bireyleri görünmeli
 • İngiltere vize başvurusu yapacak personel, araç ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri. var ise tapuları.

İngiltere Vizesi Şahıs Firma Sahipleri İçin

İngiltere vizesi başvurusu yapacak şahıs firma sahipleri ofisimize şahsen ziyarette bulunarak evrakların listesini alabilir danışmanlarımız ile görüşerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler. tercih ederlerse telefon ile arayarak İngiltere vizesi için ön randevu alabilirler. İngiltere Konsolosluğu her başvuru için Dijital parmak izi uygulaması yapmaktadır. Randevu günü ve Saati sizi karşılayacak personelimiz eşliğinde Konsolosluk parmak izi bölümünde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tim belgeler Vize başvuru merkezi tarafından doldurulacaktır. İngiltere vizesi evraklarınızın koordinasyonu uzman personelimiz tarafından tamamlandıktan sonra size vereceğimiz başvuru numarası ile vize sürecinizi Online takip edebilirsiniz. sürecin sonlanması ile tarafınıza yazılı ve sözlü bilgi aynı gün verilecektir.

İngiltere’ye Vize Almak İsteyen Şahıs Firma Sahipleri İçin Gerekli Belgeler

 • İngiltere vize başvuru formu. vize başvuru merkezi tarafından doldurulmaktadır.
 • İngiltere vizesi almak isteyen firması ait antetli kağıda yazılmış, seyahat amacı ve tarihlerini belirteceğiniz dilekçe
 • Pasaport: Kullandığınız pasaportunuzun vize talep tarihinizin bitiminden sonra 6 ay daha geçerlilik süresi olması gerekir. Ayrıca 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları
 • İmza Beyanı: Noterden alabilirsiniz.
 • En son döneme ait tasdikli vergi levhası 
 • Firmanızın kayıtlı olduğu dernek, oda veya  Meslek birliğinizden alacağınız kayıt veya üye belgesi.
 • Bağkur’dan alacağınız hizmet döküm belgesi veya e- Devletten barkodlu çıktı 
 • Banka hesap hareketleri son üç aya ait mevcut en düşük 15.000 TL bakiye bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • İngiltere vize başvurusu yapacak firma sahibinin maddi durumunu gösterecek tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi kimlik numarası bulunmalı
 • Uçak ve otel rezervasyonlarınızı gösteren belgeler. Tarafımızdan sadece başvuru için düzenlenmektedir.
 • İngiltere’deki yakınlarınızdan davetiye gönderilmiş ise davet eden kişiye ait belgeler. Özellikle telefon ve adres bilgilerinin yanı sıra oturum izni ve kimlik fotokopisi bulunmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği  e-Devlet ‘ten alınıyorsa barkodlu çıktı aile bireylerinin tamamı görünmelidir.
İngiltere Konsolosluk Bilgileri

Sık Sorulan Sorular

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerinin vize başvurularının sonuçlandırılması için gereken süre yoğunluğa göre değişebilir. Bununla birlikte İngiltere turist vizesi başvuruları en erken 21 gün içinde sonuçlandırılır. Bu süre yoğunluk olduğu durumlarda 30 güne kadar çıkabilir. 

İngiltere vize işlemlerinde alınmak istenilen vize türüne göre belirlenen evraklar hazırlanır. Randevu alınır ve randevular genelde randevu talep tarihinden 4 gün sonraya verilir. Ancak çok yoğun dönemlerde bu sürenin uzaması söz konusu olabilir. Randevu tarihinde başvuru dosyası teslim edilir. Ardından yaklaşık 3 haftalık değerlendirme süreci başlar. Uzun süreli İngiltere vizesi başvurularında ise bu süre daha uzundur.

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularını, İngiltere Vize Başvuru Merkezi, Vize Merkezeleri veya akredite edilmiş turizm seyahat acenteleri üzerinden kabul eder. İngiltere vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanır.  İngiltere vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da İngiltere resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi durumunda vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanması söz konusu olabilmektedir.

İngiltere vizesi alan kişiler vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya yani Birleşik Krallık ülkelerine giriş yapabilirler. Ayrıca; Cayman Adaları, Montserrat, Anguilla, St.Helena ve bağlı adalar ile Falkland Adaları gibi noktalara da İngiltere vizesiyle giriş yapılması mümkündür. Ancak İngiltere Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almadığından dolayı Schengen vizesiyle İngiltere’ye, İngiltere vizesiyle de Schengen ülkelerine seyahat edilmesi mümkün değildir. 

Bununla birlikte doğrudan İrlanda’ya gidileceği durumlarda İrlanda vizesine başvuruda bulunulmalıdır. Türkiye’den direkt uçuşlarda İngiltere vizesi ile İrlanda’ya girilemez. İrlanda’ya Birleşik Krallık üzerinden geçileceği durumlarda 180 gün ikametli C Tipi vizeyle önce Birleşik Krallık’a giriş yapılıp daha sonra İrlanda’ya seyahat edilebilir. Bir kez İrlanda’ya giriş yapılıp Türkiye’ye dönüldükten sonra yeniden İrlanda’ya gidilmek istenildiğinde Birleşik Krallık topraklarına gidilmesine gerek kalmadan giriş yapılabilir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen bordo, yeşil ya da gri pasaport sahibi kişilerin Birleşik Krallık vize randevusu alması ve başvuru yapması gerekir. İngiltere vizesi hangi tür alınacaksa uygun belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. İngiltere Konsolosluğu resmi web sayfasından randevu alınabilir. Ancak İngiltere Konsolosluğu randevu gününden sonra hiçbir şekilde eksik evrakların tamamlanmasını kabul etmez. Bu nedenle randevu gününe kadar gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır ve uzman desteği alınmalıdır.

İngiltere vize başvuru formu doldurulurken başvuru formuna yazılan seyahat tarihi İngiltere vize başvurusunun randevu tarihinden 21 gün sonra sonuçlanacağı göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Sistemden randevu alındıktan sonra başvuru sırasında kullanılan e-posta adresine gönderilen İngiltere vize randevusu onay çıktısı alınmalıdır.

İngiltere vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Konsolosluklardan/Büyükelçiliklerden randevu alamazlar. Ancak İngiltere vize başvuru merkezleri ya da anlaşmalı seyahat acenteleri aracılığıyla randevu ve vize alma süreçlerini kolay bir şekilde tamamlayabilirler. İngiltere vizesi randevusu alınması aşamasında sorun yaşanıyorsa İçişleri Bakanlığı Hudut Muhafaza Dairesi tarafından görevlendirilmiş olan merkezlerle iletişime geçilmelidir.

İngiltere vize randevusu için randevu günü mülakat yapılmaz. İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişi evraklarını ve pasaportunu teslim eder, biyometrik veri beyanını gerçekleştirir. Ancak bazı özel durumlarda başvuru sahibi konsolosluk görevlisi tarafından aranabilse de yüz yüze mülakat yapılması gibi bir durum söz konusu değildir. İngiltere’ye çeşitli nedenlerle seyahat edecek olan kişiler İngiltere vizesi için başvuruda bulunduklarında İngiltere Konsolosluğu’na/Büyükelçiliği’ne normal şartlar altında mülakat için gitmek zorunluluğuna sahip değildirler. Ancak İngiltere Konsolosluğu/Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden mülakat talep edebilirler. Bu durumda başvuru sahibinin mülakata gitmesi gerekmektedir.

İngiltere’ye en az 6 aylık ve her zaman için çok girişli vize vermektedir. İngiltere’ye uzun süreli vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuru sırasında kendilerinden istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde ibraz etmelidirler. İngiltere vizesi almak isteyen kişi talep ettiği vize süresini başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce seçebilir. Kişiler 6 aylık İngiltere vizesi, 2 yıllık İngiltere vizesi,5 yıllık İngiltere Vizesi ve 10 yıllık İngiltere vizesi için başvuru yapabilirler. Ödenecek olan İngiltere vize ücreti başvuru yapılan vize süresine göre değişir. Uzun süreli İngiltere vizesi alabilmek için kişinin bir seyahat geçmişinin olması ve aktif banka hesaplarının bulunması çok önemlidir. Doldurulacak olan vize başvuru formu da İngiltere vize başvurusunun değerlendirilmesi aşamasında çok önemlidir. Başvuru formunda hataların ya da eksikliklerin olması İngiltere vize başvurusunun reddedilmesine ya da kısa süreli İngiltere vizesi verilmesine neden olabilir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişilerin en hızlı ve kolay şekilde alabileceği vize türü İngiltere turist vizesidir. Kendilerinden istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayan, randevusunu alan, randevu tarihinde başvuru dosyasını eksiksiz bir şekilde teslim eden ve vize ücretini yatıran kişiler ortalama 15 gün sonunda başvurularının değerlendirme sonucunu öğrenebilirler. Bununla birlikte oturma izni ya da ticari vizeler daha geç çıkmakta olup bu aşamada önemli olan nokta da istenilen bilgilerin ve belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşılmasıdır. İngiltere vizesi almak isteyen kişinin talep ettiği vize türünün yanı sıra başvuru yapılan dönemde Konsolosluğun/Büyükelçiliğin yoğunluğu, resmi tatil sürecinde bulunulması ya da başvuru sahibinin durumu gibi etkenler sonucunda vize başvurularının değerlendirilmesi için ihtiyaç duyulan süre uzayabilir.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni olan yabancı ülke vatandaşları daha kolay ve gelişmiş İngiltere vize başvuru sürecinden yararlanabilirler. İngiltere Konsolosluğu tarafından sağlanan Öncelikli Vize Hizmetleri sayesinde vize başvurularının kişinin kendi koşullarına göre planlanması ve başvuru işlemlerinin hızlandırılması mümkün olabilmektedir. İngiltere Süper Ekspres Vize gerçekleştirilecek seyahatin aciliyeti olduğu durumlarda başvurudan sonra ortalama 24 saatte sonuçlanır. Yalnızca İstanbul ilinden yapılan başvurular için vize sonucunu 24 saat içerisinde almak isteyen kişilere sunulan Süper Öncelikli Vize Servisi Hizmet Bedeli 965 Pound’dur.

Bununla birlikte Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Bürosu’nun önerisi olumsuz göçmenlik geçmişi bulunan başvuru sahiplerinin bu hizmetten yararlanmaması yönündedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu kişilerin turist vizesi ve kısa süreli ziyaret vizeleri, Türkiye’de ikamet izni olan yabancı uyruklu kişilerin PBS Tier 2 ve PBS Tier 5 kategorilerinden birine başvuran pasaport sahipleri ile bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler söz konusu hizmetten yararlanma hakkına sahiptirler.

İngiltere’ye express vize almak mümkün olmakla birlikte İngiltere Ekspres Vize başvuru prosedürü ikiye ayrılır. İlki Ekspres İngiltere Vizesi (Priority Visa) olup işlem süresi 3-4 gündür. Diğeri ise daha acil vize başvurularının çözümlenmesi için geliştirilen Süper Ekspres İngiltere Vizesi yani Super Priority Visa’dır. Her iki başvuru türü de 15 günü bulabilen işlem sürelerinin hızlandırılması ve aciliyeti olan başvuru sahiplerinin işlemlerini kolaylaştırılması için kullanılabilir. 24 saat içerisinde sonuçlanan bu hizmetten bazı özel dönemlerde yararlanılamayabilir. Aynı şekilde belirli dönemlerde hizmet dahilinde başvuru kabul edilen kategorilerde değişiklik olması da söz konusu olabilir. Bu nedenle özellikle standart ziyaretçi vizeleri dışında farklı bir kategoride bulunulmadan önce bu konuda bilgi alınması önerilir. İngiltere Ekspres Vize hizmetinden yalnızca İstanbul’dan yapılan başvurularda yararlanılabilir. 

Acil olarak İngiltere’ye gitmesi gereken kişiler İngiltere Süper Ekspres Vize Servisinden yararlanmak isterlerse; başvurmuş oldukları İngiltere vizesine ait vize ücretine ek olarak İngiltere Süper Ekspres Vize Servisi için ek hizmet bedeli de öderler.

İngiltere vizesi alan kişiler vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya yani Birleşik Krallık ülkelerine giriş yapabilirler. Ayrıca; Cayman Adaları, Montserrat, Anguilla, St.Helena ve bağlı adalar ile Falkland Adaları gibi noktalara da İngiltere vizesiyle giriş yapılması mümkündür. Ancak İngiltere Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almadığından dolayı Schengen vizesiyle İngiltere’ye, İngiltere vizesiyle de Schengen ülkelerine seyahat edilmesi mümkün değildir. 

Schengen bölgesi İngiltere hariç Avrupa ülkelerinin birçoğunu kapsamakla birlikte Avrupa Birliği’nin parçası olmamasına karşın Schengen bölgesi serbest dolaşımını destekleyen İzlanda, Norveç, İsveç ve Lihtenştayn gibi ülkeler de vardır.

Davet mektubu İngiltere’de yaşayan kişi ya da ülke vatandaşı tarafından ülke dışındaki yakınını yanına çağırmak için yazılan bir mektuptur. Davet mektubunu yazan kişi mektubunda akrabasını ya da yakınını ülkeye evinde kalmak için davet ettiğini, gereken durumlarda onun sponsoru olacağını ve benzeri detayları belirtmelidir. 

İngiltere vizesi almak isteyen kişiler için davet mektubu zorunlu bir belge değildir. Ancak gönderilen davet mektubu, vize başvurusunun onaylanması yolunda olumlu bir etkendir. Bu nedenle İngiltere vize başvurusunda bulunan kişilerin davet mektubuyla başvuruda bulunması önerilir. Bununla birlikte daveti gerçekleştiren kişi İngiltere vatandaşı olmalıdır. Eğer ülke vatandaşı değilse ülkede daimi ikameti bulunmalıdır. Davet ettiği kişiyi misafir edecek yere sahip olmalı, kayıtlı bir evi ya da dairesi bulunmalıdır. Bu özelliklere sahip olan davet sahibi tarafından yazılan davet mektubu başvurunun yapıldığı Konsolosluk/Büyükelçilik görevlisi tarafından dikkate alınmakla birlikte davet mektubuyla yapılan başvurunun onaylanacağı kesin bir durum olarak kabul edilmemelidir.

İngiltere vizesi davet mektubu doğru bilgiler içermeli ve yazım yanlışları olmamalıdır. Mektubu yazan kişinin davet ettiği kişiyi yanına neden çağırdığı, neden evinde ağırlamak istediği, ne kadar süre ağırlayacağı ve yakınlık derecesi gibi bilgiler mutlaka bulunmalıdır. 

İngiltere vizesi için başvuruda bulunacak olan kişi aylık düzenli bir gelire sahip olmalıdır. Bu kişinin başvurusunun daha kısa sürede onaylanmasına önemli bir etkendir. Bankada belirli bir miktarın üzerinde parası olan, taşınmazları bulunan kişilerin İngiltere vizesi alması daha kolaydır. Bununla birlikte oturma izninin alınabilmesi için çok daha fazlasına ihtiyaç vardır. Başvuruda bulunulan vize türüne göre kuralların değişmesi de mümkündür. Ancak tüm vize türlerinde temel kural istenilen bilgilerin ve belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşılmasıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerine anneleri, babaları ya da yasal vasileri eşlik etmelidir. Ayrıca biyometrik veri kaydı sırasında da hazır bulunmalıdır. 

İngiltere vizesi başvurusu yapacak olan kişinin pasaportu seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalı ve pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Seyahat sağlık sigortası İngiltere vize başvurusunda zorunlu tutulmaz. Vize başvuru dosyasında ibraz edilecek banka hesap dökümleri bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınmalı, hesap dökümünün alındığı tarih net bir şekilde okunabilmeli ve vize başvuru tarihinden en çok 15 gün önce dökümler alınmış olmalıdır. Yine SGK tescil ve hizmet dökümleri vize başvuru tarihinden en fazla 7 gün önce alınmış olmalıdır.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83