Vize Çeşitleri

Vize Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının farklı amaçlarla yapacakları yurt dışı seyahatlerinden önce pasaportlarına işlenecek olan seyahat edecekleri ülkeye girmelerinde bir sakınca bulunmadığını gösteren damgalara vize denir. Alınacak vizeler yapmak istediğiniz ziyaret nedenine göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse turistlik amaçla yapılacak bir ziyaret ile iş görüşmesi için yapılacak ziyarette istenecek belgeler farklılık göstermektedir. Vize alımı esnasında istenecek belgeler vize çeşidine göre değişmekle beraber her ülkeye özgü vize rejimleri olduğundan ülkeden ülkeye de istenen belgeler değişiklik gösterir. Bu yüzdendir ki her şeyden önce gideceğiniz ülkeye ve yapacağınız ziyarete göre almanız gereken vizeye karar vermeli belgelerinizi ona göre hazırlamalısınız. İşlerinde uzman personelimiz bu konularla ilgili yardıma hazır olacaklardır.

Ülkemizde genelde alınan vize türleri turistlik vizeler, transit vizeler, iş seyahati için alınan vizeler ve öğrenim için alınan vizelerdir. Fakat vize türleri bu kadarla sınırlı değildir. Bu yüzdendir ki mutlaka tüm vize türlerini inceleyip sizin için en uygun vize türünde karar kılmalı ve o vize türünü almak için belgelerini düzenlemeli veya düzenletmelisiniz.

Vize türleri hakkında bilgi vermeden önce Schengen vizesine kısaca değinelim. Schengen vizesi Avrupa ülkeleri tarafından kendi aralarında imzalamış oldukları bir anlaşma hükmünce ülkeler arasında serbest dolaşıma izin veren bir vizedir. Mesela Almanya’ya gitmek istiyorsunuz fakat bir sebepten dolayı Polonya’ya gitmek zorunda kaldınız. Almanya Schengen vizesi ile önce Almanya’ya oradan hiçbir vize almadan Polonya’ya gidebilirsiniz. Bu vize ile sadece 90 güne kadar vize alabileceğinizi unutmayın.  Vize işlemleri tamamen konsolosluklar kontrolünde olduğundan dolayı ziyaret etmeyi planladığınız tarihten yaklaşık 1 ay öncesinde vize işlemlerine başlamanız uygun olacaktır. Vize işlemlerini tarafımızdan kolay ve sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz. Her işte olduğu gibi bu işin içerisinde de yetkin olmayan kişiler bulunmaktadır. Unutmayın ki hiçbir konsolosluk havale ile ücret talep etmez ve ya havale ile ödeme kabul etmez. O yüzden paranızı ve zamanınızı yetkin olmayan firmalarla harcamayın.

Vize Çeşitleri Nelerdir?

  • Turistik Vizeler
  • Aile Ziyareti Vizesi
  • Öğrenci Vizesi
  • Çalışma İzni Vizesi
Bu sayfa 3 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.
ARA     444 18 83