İtalya Vizesi

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya’ya herhangi bir nedenle seyahat etmek isteyen bordo pasaportlu T.C. vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının, ülkeye giriş yapabilmesi için İtalya vizesi almak için İtalya Konsolosluğu’na başvurması zorunluluğu vardır. Eğer kişinin pasaportunda geçerlilik süresi devam eden çok girişli Schengen vizesi varsa Schengen ülke giriş şartını yerine getirerek bu vizeyle İtalya seyahatlerini yapabilirler. Yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaport sahipleri 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yaptıkları İtalya seyahatlerinde İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulurlar. Uzun süreli İtalya vizesi almak isteyen T.C.vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Uzun süreli İtalya vizesi alınmak istenmesi durumunda başvurular İtalyan Konsolosluğu’na veya İtalya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Kısa süreli İtalya vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğu’na yapılamadığı için İtalya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlar ya da turizm/seyahat acenteleri aracılığıyla başvuruda bulunulmalıdır.

İtalya Vizesinin Başvurusu Süreci

İtalya vizesi randevu süreci tamamlandıktan sonra alınmak istenilen vize türüne göre talep edilen belgeler ibraz edilerek vize başvurusunda bulunulabilir. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, İtalya bir Schengen bölgesi üyesi olduğu için Biyometri işlemi yaptırma yükümlülüğüne sahiptir. Parmak izi taraması olan Biyometri işlemi kimlik sahteciliğinin önüne geçilebilmesi amacıyla Schengen bölgesi ülkelerinde vize prosedürünün standart bir parçası olarak uygulanır. Bununla birlikte; Ülke ve hükümet temsilcileri ile siyasi liderler İtalya’ya yapacakları resmi ziyaretler kapsamında biyometri işlemi yaptırmakla yükümlü değildirler. 12 yaşın altındaki çocuklar biyometri işleminden muaftırlar. Çünkü bu yaş grubundan parmak izi alınması fiziksel olarak mümkün değildir. Fiziksel özellikleri nedeniyle parmak izi vermesi mümkün olmayan kişiler, bu durumlarını destekler nitelikte tıbbi rapor ibraz ettikleri takdirde biyometri işleminden muaf tutulmaktadırlar. Biyometrik verilen 5 yıl süreyle geçerlidir ve saklanma zorunluluğu vardır. Bu kapsamda, eğer İtalya vizesi almak isteyen kişi son 5 yıl içinde Schengen bölgesi bir ülkeden vize aldıysa ve bu sırada parmak izi verdiyse biyometri işlemi yaptırması gerekmez. Biyometri işlemi ile ilgili olarak herhangi bir hata ya da aksaklık olmaması için işlem yapılacağı sırada parmaklarda parmak izi tespitinin yapılmasına engel oluşturabilecek hasar, kesik ya da kına bulunmamasına özen gösterilmelidir. İtalya vizesi tüm belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulması durumunda 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak vizenin çıkış süresi İtalya Konsolosluğu’nun yetkisi dahilinde olduğundan resmi tatil, yoğunluk, ek belge talep edilmesi ve benzeri nedenlerden dolayı zaman zaman bu sürenin uzaması söz konusu olabilmektedir. İtalya vizesi almak isteyen kişiler normal şartlar altında mülakata alınmazlar. Eğer İtalya Konsolosluğu gerekli görürse vize başvurusunda bulunan kişiyi mülakata davet edebilir.

İtalya İçin Vize Türleri Nedir?

İtalya vize almak isteyen kişilere seyahatlerinin amacına ve süresine göre; İtalya turistik vizesi, İtalya aile ziyareti vizesi, İtalya ticari vizesi, İtalya oturma vizesi ve İtalya çalışma vizesi alternatiflerini sunmaktadır. Resmi, ticari, turistik, eğitim, ziyaret, tedavi gibi nedenlerle yapılacak kısa süreli seyahatler için İtalya Schengen vizesi müracaatında; 90 günden uzun süreli seyahatler için İtalya Ulusal vize müracaatında bulunulması gerekir.

İtalya Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

İtalya vizesi için başvuruda bulunmanın ilk adımı randevu alınmasıdır. İtalya’ya çeşitli nedenlerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesi almak için başvurularını, yapacak oldukları İtalya seyahatinin amacına uygun olacak şekilde yapmalıdırlar. Vize başvurusunun en önemli adımı İtalya vize başvuru formunun eksiksiz, doğru, büyük harflerle, İtalyanca ve Türkçe olarak doldurulmasıdır. Başvuru sahipleri; İtalya Konsolosluğu’na seyahatlerinin amacını, seyahat masraflarını nasıl karşılayacaklarını ve Türkiye’ye geri dönme konusundaki motivasyonunu ispatlayacak belgeleri ibraz etmelidirler. İtalya vize formunda verilen bilgilerin ibraz edilen belgelerle birbirini destekler nitelikte olması çok önemlidir. Vize başvurusu sırasında ibraz edilecek olan belgeler seyahatin niteliğine ve alınmak istenilen vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Vize başvurusu sırasında ibraz edilen fotoğraf 6 aydan eski olmamalı, istenilen belgelerin tümü kaşe ve imza kısımları dahil olarak net bir şekilde okunabilmeli, çift ya da grup halinde yapılacak seyahatler için yapılan vize başvurularında birlikte seyahat edilecek olan kişilere ait vize fotokopileri de ibraz edilmelidir. E-devlet üzerinden alınan faaliyet belgelerinin geçerlilik süresinin 1 ay olduğu unutulmamalıdır.

İtalya Vizesi İçin Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluğun sorumluluk bölgesinde ikamet eden, İtalya’ya seyahat etmek ve İtalya Başkonsolosluğu’ndan vize talebinde bulunmak isteyen kişiler yetkilendirilmiş şirketlerin hizmetlerinden yararlanabilirler. Bununla birlikte vize talepleri konsolosluk tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunulabilir. Vize başvurusu randevu günü ve saatinde eksiksiz bir şekilde doldurulmuş İtalya vizesi başvuru formu, seyahat dokümanları ve alınacak vize türüne göre ibraz edilmesi gereken ek belgelerin orijinalleri ve fotokopileriyle birlikte başvuru sahibi bizzat hazır bulunmalıdır. Programlanan seyahat tarihinden en az 7 iş günü önce vize başvurusu yapılmalıdır.
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İtalya Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

İtalyan kültüründe moda oldukça önemli bir yere sahiptir. Her ne kadar Arnavut taşlı kaldırımlarda stilettolarla yürümek zor olsa da yerine göre en güzel giysilerinizi giymeye özen göstermelisiniz. Caddelerde dolaşırken spor kıyafetler kullanabilirsiniz tabi ki ama gece bir restorana giderken gündüz giydiğiniz kıyafetleri kullanmamaya özen gösterin. Kiliseleri dolaşırken de kapalı kıyafetler kullanmaya dikkat edin.

İtalya Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş maaş bordrosu. (Kaşeli ve imzalı olmasına özen gösteriniz.)
 • İtalya vizesi almak isteyen çalışana ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış İtalya’ya seyahat amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini gösterebilecek ıslak imzalı ve kaşeli dilekçe.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait imza sirküleri.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait son döneme ait vergi levhası.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait faaliyet belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve barkotlu SGK Hizmet Dökümü ( Vize İçin Başvuran Kişinin Son Çalıştığı Yerde, Çalışma Süresi 1 Yılı Aşmaması Durumunda Önceki İş Yerinden İşe Giriş Belgesi Talep Edilmelidir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız yakınlarınızın alabileceği orijinal davetiye. (Davetiler ile birlikte davetiyeyi gönderen yakınızın telefon numaraları, adres bilgileri, nüfus kâğıdı ve oturum izni belgeleri olmalıdır.)
 • Nüfus kâğıdı fotokopisi

Elçilikler tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Her ne kadar İtalya güvenli bir ülke olsa da her turistlik mekânda olduğu gibi İtalya’da da yankesicilik fazlaca görülür. Turistlik mekânları gezerken çantanızı ve cüzdanınızı gözünüzden hiç ayırmamaya özen göstermelisiniz. İtalya’da yol üzerinde durup taksi durdurmaya çalışırsanız muhtemelen çok bekleyeceksiniz. İtalya’da taksi durağını arayıp bulunduğunuz yere taksi çağırmalısınız. Yoksa hiçbir taksi yoldan sizi almayacaktır.

İtalya Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Bağkur hizmetleri ile ilgili e-devletten alabileceğiniz barkotlu hizmet dökümü.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak gidiş – geliş tarihlerini ve ziyaret amacını belirtecek şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesi.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi. (Son Üç Ay Tarihli)
 • Son döneme ait vergi levhası kopyası. (Son Dönem)
 • İmza sirküleri kopyası. (Süresi Geçmemiş)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası. (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Elçilikler tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Emekliler İçin Vize Başvurusu

İtalya’da pizza ve makarnanın bin bir çeşidini bulacaksınız. Yenilebilir tüm malzemeler ile yapılan pizzaları dilimler halinde de satın alıp tadına baktıktan sonra tam hallerini sipariş edebilirsiniz. İtalyanlar makarnalarını çok fazla pişirmezler. Aldante adı verilen daha diri halde yiyorlar. Siparişinizi verirken makarnanın biraz daha pişirmeleri söylemelisiniz.

İtalya Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Tapu, araç ruhsat fotokopileri, kira kontratı gibi gelir gösterebileceğiniz belgeler.. ( Var İse)
 • İtalya Başkonsolosluğuna yazılmış seyahat amacını açıklayan, seyahat giderlerini kimin tarafında karşılanacağını açıklayan şahsi dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • E-devletten alabileceğiniz  barkotlu emekli tescil belgesi
 • Emeklilik maaşınızı aldığınız bankadan almanız gereken son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli hesap dökümü.
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

İtalya’da bir bölgeden diğer bölgeye giderken rahatlıkla toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bu toplu taşıma araçlarını kullanmak için seyahat kartlarına mutlaka sahip olmanız gerek. Ayrıca müzelere girmek için sıra beklemek yerine internet üzerinden alacağınız giriş kartlarıyla kolayca sıra beklemeden gezilerinizi tamamlayabilirsiniz. Birde küçük bir hatırlatma sakın İtalya’da futbol muhabbetine girmeyin. Özellikle A.C. Roma ya da S.S. Lazio maçları sırasında şehirde bulunuyorsanız ters gelecek hareketlerden kaçınmalısınız.

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların orijinalleri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • İtalya seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şahıs şirketi sahibiyse İtalya Şahıs firma sahibi vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • İtalya Vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafakatname. (Aslı ve fotokopisi.)
 • Öğrenci Belgesi. ( Yeni Tarihli)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

İtalya’da yapmayı planladığınız alışverişler için küçücük bir uyarımız var. Özellikle yaz aylarında dükkanlar saat 13 ile 16 arasında siesta adını verdikleri bir dinlenme saati dolayısıyla kapalılar. Siesta saati öncesinde dükkândaysanız ve halen kasada değilseniz sizi kibarca dışarıya davet edeceklerdir. Bunun dışında size “bella” ya da “bellisimo” diyerek size iltifatta bulunmalarına alışmalısınız. Oldukça kibar bir millet olan İtalyanlar size bu şekilde hitap etmekten hiç çekinmeyeceklerdir.

İtalya Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • İtalya seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir emekli ise İtalya emekli vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Eğer ilk kez İtalya’ya gidecekseniz mutlaka İtalya turları ile gitmeye özen gösterin. Gezilecek o kadar çok mekân var ki sizin tek başınıza plan yapıp gerçekleştirmeniz çok zordur. Hem ulaşım hem de gezilecek yerlerin planlamaları çok iyi yapıldığından işiniz çok kolaylaşacaktır.

İtalya Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • İtalya seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şirket sahibi ise İtalya şirket sahipleri vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Dünyanın en güzel dondurmalarını İtalya’da yiyeceksiniz. Rengarenk çeşit çeşit dondurmalar aklınızı başından alacaktır. İtalya’da “galeto” adı verilen dondurmaları da satıcılar daha çekici kılmak için boya ile yapabiliyorlar. Gerçek galetolar yapıldıkları meyvelerin renginde iken boyalı galetolar daha renkli bir şekilde bulunmaktalar.

İtalya Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • İtalya seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şirket sahibi ise İtalya şirket sahipleri vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • İtalya vizesi talebi yapılan reşit olmayan çocuk bir ebeveyn ile seyahate çıkıyorsa her iki ebeveyninin de alacağı noter tasdikli muvafakatname.
 • Ebeveynlerin ayrılığı söz konusuysa mahkeme tarafından verilen velayet kararı.
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Organik tarım konusunda dünyanın bir numarası olan İtalya’da 56 binin üzerinde işletme bulunmaktadır. Hayvancılık için ayrılan meraların tarıma devredilmesiyle organik tarım konusunda söz sahibi konuma gelmişlerdir. Özellikle şarap, zeytinyağı, pirinç ve turunçgiller üretiminde yoğunlaşan İtalya’nın portakal üretimi tüm tarım ürünlerinin %40’ını oluşturmaktadır.

İtalya Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Var ise davet mektubu.
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Çitçilik Belgesi
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Biri İtalya’nın kalbini kazanmak istiyorsanız sadece 3 kelime bilmeniz yeterlidir. Bu kibar ve yardımsever millete söyleyeceğiniz “Ciao” yani merhaba, “Grazie” yani teşekkürler ve harika, uygun anlamına gelen “Prego” kelimeleri ile onları mest edebilirsiniz. İtalya’da kahvenin yeri bir başkadır. İtalyanlar uzun uzun oturup bir kahve içmezler. O yüzden ilk Sturbucks 2018 yılında tek bir şube ile İtalyanların hizmetine sunulmuş. İtalyanların expresso adını verdikleri kahvelerinden bir kere denemeden İtalya’yı terketmeyin.

İtalya Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı maaş bordrosu. 
 • İtalya vizesi almak isteyen kamu personeline ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Bağlı olduğunuz kurumdan alacağınız görevinizi, izin tarihlerinizi belirten kaşeli ve imzalı belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü.(e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Eğer emekli sandığına bağlıysanız kurumdan yazı alınması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Makarna, pizza, tramisu ve mozarella peynirinin anavatanına gidip kilo almadan dönmek neredeyse imkânsız. Yediklerinize dikkat edip sağlığınızı bozmamaya dikkat edin.

İtalya Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. İtalya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • İtalya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 7000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. İtalya vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • İtalya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Bağkur hizmetleri ile ilgili e-devletten alabileceğiniz barkotlu hizmet dökümü.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak gidiş – geliş tarihlerini ve ziyaret amacını belirtecek şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesi.
 • Son döneme ait vergi levhası kopyası. (Son Dönem)
 • İmza beyan belgesi. (Süresi Geçmemiş)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Bağlı olduğunuz odalardan alabileceğiniz hizmet dökümleriniz. (Esnaf ve sanatkârlar odası gibi.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için İtalya vizesi alacaksanız İtalya’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır. 12 yaşından küçük çocukların parmak izi vermesine gerek yoktur. Yeşil, gri ve diplomatik pasaporta sahip kişiler en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan seyahat edebilirler.

İtalya Konsolosluk Bilgileri

Sık Sorulan Sorular

İtalya vizesi başvuru işlemleri, belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulması durumunda 5 ile 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. İtalya vizesi başvurusunun değerlendirme ve çıkış süreci İtalya Konsolosluğu’nun yetkisi dahilindedir. İtalya vizesi başvurularının sonuçlanma süresi yapılan vize başvurusunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Aile birleşimi amacıyla yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi 180 güne kadar ulaşabilir. Vize türü ne olursa olsun en kısa sürede ve sorunsuz sonuç alabilmek için belgeler eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir. Normal şartlar altında İtalya vizesi başvuru sürecinde başvuru sahipleri mülakata alınmaz. Ancak İtalya Konsolosluğu’nun gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinin mülakata çağrılması söz konusu olabilir.İtalya vizesi başvuru değerlendirme süresi; başvuru sahibinden ek evrak talep edilmesi, konsolosluğun yoğun bir dönemde olması, değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda uzayabilmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de yaşayan üçüncü ülke vatandaşları da İtalya vizesi için başvuruda bulunabilmektedir. Ancak bu kişilerin İtalya vizesi başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için başvuru sahiplerinin Türkiye’de oturum izninin bulunması gerekir. Eğer bu kişiler Türkçe bilmiyorlarsa İtalya vizesi başvuru işlemleri yeminil tercüman aracılığıyla yapılmalıdır. Aynı şekilde biyometri işlemine tabi olacakları için başvurularını doğrudan yapmaları zorunludur.

İtalya vizesi sahibi olmak aynı zamanda Schengen vizesine sahip olmak anlamına gelmektedir. İtalya vizesi alan kişiler seyahatlerine İtalya sınırından başlamak şartıyla aldıkları vizenin geçerli olduğu süre dahilinde diğer Schengen bölgesi ülkelerine de seyahat edebilirler. Schengen vizesi aldıktan sonra ilk olarak vizenin alındığı ülkeye gidilmesi gerekir. Kağıt üzerinde Schengen bölgesi ülkelerinin hemen hemen tümüne aynı yöntemle giriş yapılabilir. Ancak Almanya, ülkeyi ziyaret edecek olan turistlerin kendi konsolosluklarından vize almasını tercih eder. Bununla birlikte bu Almanya’ya başka Schengen bölgesi ülkesinden alınan vizeyle giriş yapılamayacağı anlamına gelmez. Schengen bölgesi ülkeleri şu an AB ülkeleri ve İsviçre ile sınırlı olmakla birlikte çeşitli devletlerle karşılıklı olarak yapılan anlaşmalar kapsamında Schengen vizesi ile girilebilen ülke sayısı giderek artmaktadır. İtalya vizesi ile bu kapsamda giriş yapılabilecek ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Konsolosluğun sorumluluk bölgesinde ikamet eden, İtalya’ya seyahat etmek ve İtalya Başkonsolosluğu’ndan vize talebinde bulunmak isteyen kişiler yetkilendirilmiş şirketlerin hizmetlerinden yararlanabilirler. Bununla birlikte vize talepleri konsolosluk tarafından değerlendirilir ve karara bağlanır. Randevu işlemi tamamlandıktan sonra vize başvurusunda bulunulabilirler. Vize başvurusu randevu günü ve saatinde eksiksiz bir şekilde doldurulmuş İtalya vizesi başvuru formu, seyahat dokümanları ve alınacak vize türüne göre ibraz edilmesi gereken ek belgelerin orijinalleri ve fotokopileriyle birlikte başvuru sahibi bizzat hazır bulunmalıdır. Programlanan seyahat tarihinden en az 7 iş günü önce vize başvurusu yapılmalıdır. İtalya vizesi için başvurusunda bulunmanın ilk adımı randevu alınmasıdır. İtalya’ya çeşitli nedenlerle seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesi almak için başvurularını, yapacak oldukları İtalya seyahatinin amacına uygun olacak şekilde yapmalıdırlar. İtalya vizesi randevu süreci tamamlandıktan sonra alınmak istenilen vize türüne göre talep edilen belgeler ibraz edilerek vize başvurusunda bulunulabilir. İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, İtalya bir Schengen bölgesi üyesi olduğu için Biyometri işlemi yaptırma yükümlülüğüne sahiptir. Parmak izi taraması olan Biyometri işlemi kimlik sahteciliğinin önüne geçilebilmesi amacıyla Schengen bölgesi ülkelerinde vize prosedürünün standart bir parçası olarak uygulanır. 

İtalya vizesi almak isteyen kişiler normal şartlar altında mülakata alınmazlar. Eğer İtalya Konsolosluğu gerekli görürse vize başvurusunda bulunan kişiyi mülakata davet edebilir. Genellikle belgelerini doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz ederek başvuruda bulunan kişiler mülakata girmeden de İtalya vizesi alabilirler. Ancak aile birleşimi gibi bazı durumlarda başvuru sahipleri göçmenlik bürosu ve ilgili bakanlık çalışanları tarafından sözlü mülakata alınabilirler.İtalya vizesi başvurularının değerlendirilmesi sürecinde İtalyan Başkonsolosluğu tarafından mülakata çağrılmanın yanı sıra başvuru sahibinden ek belgeler istenmesi de söz konusu olabilir. buna bağlı olarak her iki durumda da başvuru sahibinin İtalya vizesi başvurusunun değerlendirme süresinin ve pasaport teslim tarihinin değişmesi söz konusu olabilmektedir.

İtalya’ya herhangi bir nedenle seyahat edecek olan kişiler seyahatlerinin amacına ve süresine göre İtalya kısa süreli vize ve İtalya uzun süreli vize başvurusunda bulunabilirler. Kısa süreli vizeler 90 günden az sürecek olan seyahatler için geçerliyken 90 günden uzun sürecek olan seyahatler için uzun süreli vize alınması gerekmektedir. İtalya vizesi başvurusu yapacak olan kişiler açısından önemli olan seyahat amacına ve süresine göre uygun vize türüne başvuru yapılmasıdır. İtalya uzun süreli vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğu’na ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılır. Uzun süreli olarak çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla İtalya’ya seyahat edecek olan T.C.vatandaşları ile üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya uzun süreli vize başvurusunda bulunması şarttır. İtalya’da aile birleşimi uzun süreli yani D tipi vize tipi kapsamında yer alır. Bu nedenle aile ve akraba ziyaretinden farklıdır. Aile ve akraba ziyareti vizesi Schengen vizesi türü dahilindedir. 180 gün içinde en fazla 90 gün kalınacağı durumlarda verilir.

İtalya vizesi başvurularının sonuçlanma süresi yapılan vize başvurusunun türüne göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda başvuru sırasında verilen evrakların eksiksiz olup olmaması, konsolosluğun ek belge talep edip etmemesi, başvuru sahibinin mülakata çağrılmasının gerekli görülüp görülmemesi, konsolosluğun yoğun bir dönemde olup olmaması ve İtalya vizesi başvurusu değerlendirme sürecinin resmi tatillere denk gelip gelmemesi gibi etkenler de vize başvurusunun hangi sürede sonuçlanacağı üzerinde doğrudan rol oynamaktadır. Bununla birlikte İtalya turist vizesi, İtalya yatırımcı vizesi ve İtalya eğitim vizesi türleri genellikle daha hızlı sonuçlanan vize türleri olma özelliğine sahiptir. İtalya vizesi başvuru işlemleri tüm belgelerin eksiksiz ve doğru şekilde ibraz edilmesi, ek belge talep edilmemesi diğer bir deyişle standart prosedürün işlemesi durumunda 5 ile 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Olası gecikmelerin ve dahil olabilecek ek prosedürlerin göz önünde bulundurularak seyahat tarihinden 1 ay önce İtalya vizesi başvurusunda bulunulması önerilmektedir. Aksi takdirde seyahat planlarının aksaklığa uğraması gibi istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınması olasıdır.

İtalya vize başvurusu yapacak olan kişinin vize başvurusu yaparken ülkeye acil bir şekilde seyahat etmesinin gerektiğini belirtmesi, bu aciliyetin nedenini net bir şekilde beyan etmesi ve belgelerle desteklemesi durumunda vize başvurusu değerlendirme sürecinin daha kısa sürmesi mümkün olabilir. Bunun için vize başvurusunun aciliyetine ilişkin sunulan bilgi ve belgelerin konsolosluk tarafından geçerli bulunması ve sürecin hızlandırılmasının gerekliliğine dair kanı oluşması gerekmektedir. Bu aşamada başvuru sahibinin seyahat geçmişinde herhangi bir sorun olup olmadığı da titizlikle değerlendirilmelidir. Aynı zamanda İtalya ile sürekli ticari ilişkiler içerisinde olan bir şirket sahibi ile turistik seyahat yapmak isteyen bir kişinin başvurusu aynı kapsamda değerlendirilmemektedir. Tüm İtalya vizesi başvuru değerlendirme sürecinde olduğu gibi acil vize talebi olan başvuru sahiplerinin de seyahat amaçlarına ve sürelerine uygun vize türünde başvuru yapmaları ile kendilerinden istenilen bilgileri ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde ibraz etmeleri çok önemlidir. Eğer başvuru sahibinin mülakata davet ettirilmesi ya da başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi gerekliliği görüldüğü durumlarda İtalya vizesi başvurusu değerlendirme süreci uzayabilir.

İtalya’ya acil seyahat etmesi gereken kişiler İtalya Ekspress vizesi başvuru imkanını değerlendirebilirler. İtalya ekspress vizesi başvurusu değerlendirme süreci İtalya konsolosluğu tarafından normal şartlar altında ortalama 72 saat içinde sonuca ulaştırılabilir. İtalya ekspress vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin, son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen bölgesi ülkesinden, İngiltere’den ya da ABD’den alınmış bir vizesi olmalıdır. Ayrıca söz konusu vizenin, alındığı ülke için kullanılmış olması çok önemlidir. Son 5 yıl içinde herhangi bir Schengen bölgesi ülkesinden vize başvurusunda bulunan, parmak izi işlemleri yapılan ve başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlanan kişiler İtalya ekspress vizesi başvurusunda bulunabilirler. Eğer kişinin parmak izi işlemleri yapılmış ancak vize başvurusu olumsuz bir şekilde sonuçlanmışsa İtalya ekspress vizesi başvurusunda bulunamaz. Ve yeni bir Schengen vizesi başvurusu yapılması için yeniden parmak izi işlemleri yapılmalıdır. Acil İtalya vizesi alınması için başvuru sahibinin pasaportu seyahat dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer soyadı değişikliği gibi bir durum söz konusuysa pasaportta güncel bilgiler bulunmalıdır.

Ev hanımları İtalya’ya seyahat edebilmek için İtalya vizesi başvurusunda bulunabilirler. Normal şartlar altında İtalya vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin İtalya’da kalacakları süre boyunca karşı karşıya kalacakları masrafları karşılayabilecek ekonomik yeterliliğe sahip olmaları ve bunu belgelemeleri şartı aranır. Ancak ev hanımları ekonomik olarak belgeleyebilecekleri bir gelire sahip olmadıkları için kendilerine sponsor olacak bir kişiye ihtiyaçları vardır. Sponsor olan kişi, İtalya vizesi almak isteyen kişinin İtalya’da bulunduğu süre boyunca masraflarını kendisinin karşılayacağını ıslak imzalı bir dilekçeyle ibraz etmeli ve bu belge İtalya vizesi başvuru evraklarıyla birlikte sunulmalıdır. Eğer sponsor olan kişi ücretli bir çalışansa bu durumda meslek bilgileri, maaş bordrosu ve SGK dökümü gibi belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Sponsor olacak kişi anne, baba, eş ya da çocuk diğer bir deyişle birinci dereceden akraba olmalıdır. Bu kapsamda kardeşler birinci dereceden akraba olarak kabul edilmemektedir. Ev hanımları sponsordan istenilen belgelerin yanı sıra pasaport, vize başvuru formu, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, nüfus kayıt örneği,kimlik fotokopisi gibi temel evrakları da eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdırlar.

Schengen ülkelerinden birini ziyaret etmek isteyen ancak bu ülkelerden birinin vatandaşı olmayan kişilerin 90 güne kadar olan seyahatleri için Schengen vizesi alması zorunludur. Schengen vizesi başvurusunda bulunan herkesin Avrupa Vize Enformasyon Sistemi’ne dijital parmak izi kaydının yapılması zorunludur. Son 5 yıl içinde Schengen başvurusu sırasında dijital parmak izi alınmayan kişiler bu işlemi yaptırmalıdır. Bununla birlikte Schengen ülkeleri dışındaki ülkeler için alınan dijital parmak izleri geçersiz olduğu gibi evlilik ya da boşanma nedeniyle kişinin soyadı değiştiğinde yeniden parmak izi verilmelidir. Pasaport işlemleri için yetkili Türk makamlarına verilen dijital parmak izleri vize işlemleri sırasında geçerli olmaz. Daha önce yapılmış bir Schengen vizesi başvurusu sırasında dijital parmak izi verilmiş olmakla birlikte bazı durumlarda başkonsolosluk dijital parmak izi verme işleminin tekrarlanmasını talep edebilir. Yabancı ülke vatandaşları bir başka ülkede bulunan bir Schengen konsolosluğunda dijital parmak izi vermiş olsalar bile yapacakları ilk İtalyan vizesi başvurusu öncesi yeniden dijital parmak izi verirler.

Herhangi bir ülkeyi ziyaret etmek için vize alan kişiler aldıkları vizenin geçerlilik süresinin uzatılması için başvuruda bulunabilirler. Bununla birlikte vizenin geçerlilik süresini uzatmak istemeleri durumunda bunun nedenini detaylı bir şekilde açıklamaları ve belgelerle ispat etmeleri gerekir. Vize geçerlilik süresinin vize alınan ülke sınırları içindeyken uzatılması genellikle olağanüstü durumlarda söz konusu olur. Bu konuda İtalya da dahil olmak üzere tüm Schengen bölgesi ülkeleri hassas bir tavır sergilemektedir.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83