Küba Vizesi

Küba Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küba vizesi için gerekli evraklar 2021, çalışan, şirket sahipleri, emekli, çiftçi, öğrenci ve reşit olmayanlar için gerekli belgeler. Küba Cumhuriyeti, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Başkenti Havana olan ülke, birçok takım ada ve Küba adasından oluşur. 11.239 nüfusu olan ülkenin en önemli şehirleri; Havana ve Santiago de Küba’dır. Dünya’nın her kıtasından binlerce turist ağırlayan bir ülkedir. Türkiye cumhuriyet vatandaşlarına seyahat vizesi ile serbest dolaşım hakkı veriyor. Küba vizesi almak için Küba Konsolosluğu’na vize başvurusu yapılmalıdır. Küba temsilciliği olan Ankara Küba Konsolosluğuna iki şekilde başvuru yapılarak, Küba vizesi alınabilir. Başvuru sahipleri bizzat başvuru yahut aracı kurum ile başvuruda bulunarak, pasaportları dahilinde Küba vizesi alabilirler. Küba vizesi başvurularında Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportların; 10 yıldan eski olmamak kaydıyla, seyahat gidiş- dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği bulunması gerekiyor. Pasaportların en az son iki sayfaları boş olmalıdır. Konsolosluğun belirlediği evrakların tam ve eksiksiz şekilde sunumuyla, online randevu alınarak vize başvuruları yapılabilir.
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Küba Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Küba Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

UNESCO’nun dünyanın her köşesinde yaptığı bir araştırmaya göre insanların nereyi görmek isterdiniz sorusuna verdikleri cevap büyük oranda Küba olmuş. İnsanlar bu ülkeyi görmek için can atıyor. Sizin ise yapmanız gereken tek şey bir Küba vizesi almak.

Küba Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Şirket Sahipleri için Vize Başvurusu

Küba hakkında o kadar çok söylenecek şey var ama çok ilginç bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyoruz. Küba da yaşayan herhangi bir canlı insana zarar verecek bir risk taşımıyor. Ülkede ne bir zehirli bitki neden zehirli bir hayvan var.

Küba Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Emekliler için Vize Başvurusu

Küba’da bulunduğunuz süre içerisinde göreceğiniz arabaları hayranlıkla izleyeceksiniz. Ülkede bulunan eski arabalar hayret verici bir şekilde iyi korunmuş ve bakılmış. Bunun bir sebebi de ülkede bulunan araba alım ve satımı ile ilgili yasa. Bu yasa 2011 tarihinde değiştirilerek araba alım ve satımı serbest bırakılmış.

Küba Emekli Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Küba’da bulunduğunuz süre içerisinde burayı daha çok seviyorsunuz. Burada insanlar parayı sadece yaşamlarına devam ettirmek için ihtiyaç duyuyor. Küba’da hiç reklam panosu bulunmuyor. Buna rağmen ülkedeki okuma yazma oranı dünyadaki en iyi okuma yazma oranı yani 99,8.

Küba Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Küba turistler için farklı bir ödeme sistemi kullanıyor. Ülkeye girdiğinizde üzerinizdeki dolarları CUC olarak değiştiriyorsunuz. Ülkenin kendi parası olan Küba pesosu ise CUP olarak isimlendirilmiş. Turistlerin CUP kullanmasına müsaade edilmiyor. Karışık olmasına rağmen aslında çok basit bir işlem. Siz ülke vatandaşlarından 25 kat pahalı alışveriş yapmak zorundasınız demek oluyor. İnanın bu bile hiç koymayacak. Hediyelik olarak mutlaka ağaç işçiliği heykellerden almalısınız.

Küba Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Küba dünyaca ünlü purolarıyla sizi kendinizden geçirecek bir yer. Ülkede puro üretimi devletin kontrolünde ve devlet üretilen purolara mutlaka hologram ekliyor. Devletin kontrolündeki puro fabrikalarında şef konumunda çalışan kişiler çalışanlarına gün boyunca kitap ve gazete okuyorlar. Küba’da tanışıp konuşmaya başladığınız bazı kişiler size çok daha uygun purolar bulup getirebileceğini söylese de siz onlara kanmayın. Puroları mutlaka satış yerlerinden alın.

Küba Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Küba’da internet erişimi bulmakta çok zorlanacaksınız. Küba’nın sadece %5 i internet erişimine sahip ve 5 yıldızlı oteller dışında hiçbir yerde wifi yok. Bunun dışında halkın cep telefonu kullanmasının önü 2008 yılında açıldı. Hala çok pahalı olduğu için halk kullanmamayı tercih ediyor. 1940 yılında Küba’da yaşayan 12 yaşında bir çocuk Amerika başkanına bir mektup yazar. Mektubuna sevgili arkadaşım Roosevelt diyerek başlar ve o güne kadar görmediği ve çok merak ettiği 10 dolar ister. Bu mektubu yazan çocuğun adı Fidel Castro dur. Bir küçük hatırlatma daha yapalım ülkede Coca Cola satışı yasak. Ama inanın hiç aramayacaksınız.

Küba Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

11 milyon insanın yaşadığı Küba’da her şey olduğu gibi tarımda devletin elinde ve politikaları direk olarak devlet uygulamakta. Küba’da üretilen hemen hemen her şey organik tarım ile üretiliyor. Tek bir ürüne bağlı kalmaksızın yapılan politikalar için şöyle bir örnek vermek doğru olacak. Ülke ürettiği meyve ve sebzelerin 1 milyon tonu için ton başına 40 dolarlık bir yapay gübre kullanmak zorunda imiş. Yapay gübre yerine evsel atıklar ve besledikleri hayvanların atıkları kullanıldığında ise maliyet sadece taşıma ile sınırlı kalıyor. Buda sadece 0.55 cent’e den geliyor. Sadece bu program yolu ile elde ettikleri kar 1 milyon tonda 39.5 milyon dolar oluyor. Ve bu sadece tek kalemde yapılan kar. Sizde Küba çiftçi vizesi alarak tarım politikalarını yerinde inceleyebilir ve kar oranlarınızı nasıl yükseltebileceğinizi görebilirsiniz. Bu arada gerçekten Türkleri çok seviyorlar ve saygı duyuyorlar. Havaalanındaki bahçede bir Atatürk büstü olmasından bunu anlayabilirsiniz.

Küba Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Küba’da eğitim sağlık ve barınma gibi temel haklar ücretsizdir. Dünyanın en gelişmiş sağlık organizasyonuna sahip olan Küba için dünya genelinde sağlık turları bile ortaya çıkılmıştır. Kanser hastalarının tedavisi ile ilgili söylentiler her yerde duyulmakta. Ülkede hiçbir ilaca veya doktora para ödemiyorsunuz. Bunun dışında tüm halka belli miktarda yiyecek yardımı yapılır. Ama bunun karşılığında alınan aylık ücret 20 dolar ile sınırlıdır.

Küba Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Küba Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Kübalıların en sevdiği spor futbol değil beysboldur. Ülkemizde pahalı bulup belki de hiç yiyemediğiniz ıstakozları Küba vizesi sayesinde Küba’da yiyebileceksiniz. Istakoz, salatalar ve içecekten oluşan menü size sadece 10 CUC yani 10 dolara mal olacak. Hatta yemek bitince kahvenizde ücretsiz içeceksiniz. Küba sıcak bir ülke ve çok fazla dondurma tüketiliyor. Sınırsız dondurma keyfini sadece 10 kuruş gibi bir fiyata yaşayabileceğiniz neresi var ki şu dünyada.

Küba Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet fotoğraf

Sık Sorulan Sorular

En kolay vize veren ülkelerden biri olarak Küba vizesi, vize başvurusundan sonra 1 gün içerisinde çıkar. 6 aylık seyahat süresi veren Küba, eğitim vizesi, turistik vize, ticari vize, aile birleşimi vizesi gibi Küba vizelerinde, tüm evrakların tam olması halinde 1 günde vize veriyor. Küba vizesi başvurularından olumlu ve hızlı sonuç almak için, tüm evrakların eksiksiz şekilde olması gereklidir.

Küba vizesi ile Amerika üzerinden transit yapacak kişilerin vizesi geçerli değildir. Türkiye’den alınan Küba vizeleri ile doğrudan Küba’ya giden yolcuların vizeleri geçerlilik taşır. Küba vizesi ile 12 takım ada ve Küba adası ziyaret edilebilir. Küba vizesi alan kişiler, başka ülkelerde seyahat veya serbest dolaşım hakkı almazlar. Sadece Küba Cumhuriyeti için geçerli olan bir vizedir.

Küba vizesi başvuruları, Ankara’da bulunan Küba Konsolosluğu’ndan yapılır. Bölge ayrımı yapılmaksızın, tüm şehirlerde ikamet eden kişiler Küba vizesi için başvuru yapabilirler. Küba Konsolosluğu resmi web sayfası üzerinden online şekilde randevu alınabilir. Küba vize başvurusunu doğrudan yapacak kişiler, internet üzerinden yapabilirler. Vize başvurusunu aracı kurumlar ile yapacak olan kişilerin randevuları tur acentaları tarafından alınır. Randevu sisteminden, alınacak vize türüne göre işlem yapılabilir.

Küba vizesi başvuruları iki şekilde gerçekleştirilir. Kolay ve hızlı şekilde hizmeti verilen Küba vizelerinde, şahsi başvuru ya da aracı kurum ile başvuru yapılabilir. Vize alacak kişinin izni ve imzası ile tur operatörleri, seyahat acenta çalışanları, şirket çalışanları, seyahat edecek kişi için işlemleri ve başvuruları gerçekleştirebilir. Küba’ya ilk kez vize alacak kişilerin şahsi başvuru yapmaları önerilir. Daha önce vize alanlar ve sık seyahat edenler için bizzat başvuru gerekmemektedir.

Küba uzun süreli vize talepleri, eğitim, evlilik, oturum izni gibi prosedürler için geçerlidir. Türkiye cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahiplerine, tüm vize başvurularında 6 ay geçerliliği bulunan vize verilir. 6 ay içinde 30 günlük seyahat hakkı olan vize belgeleri, belirlenen sürede ve istenilen zamanda kullanılabilir. Küba’ya uzun süreli vize işlemleri, Küba’ya giriş yaptıktan sonra ilgili birimler aracılığı ile uzatılabilir. Aile birleşimi, eğitim programları, ticari vizelerin şekil ve içeriklerine göre uzun süreli vize alınabilir. Uzun süreli vize alımlarında Küba’da 2. derecede akrabası bulunan kişiler, eş, anne, baba, çocuk olan kişiler uzun süreli vizelerden yararlanabilir. Alınan Küba vizesinden sonra Küba’ya giriş yaparak, göçmen bürolarından uzun süreli vize ve oturum hakkı alınabilir. Gerekli evrakların tamamlanması ve harcın yatırılması halinde, Küba uzun süreli vize alınabilir.

Küba’ya yapılan vize başvurularının tamamı, aynı gün değerlendirilir. Tüm vize işlemlerinde, evrakların eksiksiz şekilde sunulması ile başvuru tarihinden 1 gün sonra vize sonuçlanır. Doğru bilgilerin yer aldığı, eksiksiz evraklar ve seyahat planı belgelerinin tamamlanmış olmasıyla, başvurudan ertesi gün Küba vizesi olumlu şekilde sonuçlanır. 6 aylık seyahat hakkı kazanılır.

Küba Konsolosluğu aracılığıyla yapılan Küba vize başvuruları, en hızlı şekilde çıkan vizelerdir. Küba’ya acil vize almak için, önceden hazırlanan tüm belgelerin, eksiksiz şekilde temsilciliklere teslim edilmesi gereklidir. Tüm vize kategorileri en hızlı sürede değerlendirilerek, aynı gün sonuçlanır. 1 gün sonra verilen vize ile Küba’ya istenilen zamanda seyahat gerçekleştirilebilir.

Küba Cumhuriyeti’nin konsolosluklar aracılığı ile sunduğu express vize hizmeti bulunmuyor. Küba vizelerinin tamamı 1 günde sonuçlanan vizelerdir. Diğer ülkelerin minimum 2-3 günde çıkan express vizelerinden daha hızlı şekilde verildiği için, express vize niteliğindedir. Yapılan başvurular olumlu değerlendirildiğinde 24 saat içerisinde vize sonuçlanır. Gerekli olan evrakların, önceden tamamlanmış olması ve eksiksiz şekilde iletilmesi önemlidir. Pasaport geçerlilik süreci, vize ücreti ve harç yatırımları, vize başvurusundan önce yapılmalıdır.

Türkiye’den direkt olarak Küba’ya seyahat edilebilir. Amerika’dan Küba’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Küba turist kartları almalıdırlar. Amerika dış temsilciliklerinden temin edilen Küba turist kartları ile Amerika’da Küba’ya seyahat edilebilir. Amerika ve Küba ülke ilişkilerinden dolayı bu prosedür uygulanmaktadır. Amerika’da bulunan diğer ülkelerden ise Küba turist vizesi alınmamaktadır. Turist vizesi veren havayolu şirketlerinden, temin edilebilir.

Tüm vize evraklarının tamamlayıcısı, vize başvuru formudur. Seyahat edecek kişinin bilgilerini içeren, seyahat amacını ve seyahat planının bilgilerini sunan vize başvuru formu, hangi vize türünün alınacağını belirler. Küba Büyükelçiliği tarafından hazırlanan vize başvuru formunda, önemle dikkat edilen kimlik ve pasaport bilgileridir. Başvuru formu doğru bilgiler, güncel ve eksiksiz şekilde yazılmalıdır. Küba konsolosluğu, Küba Büyükelçiliği resmi web sitelerinden erişilebilir vize başvuru formları, tüm belgelerle birlikte teslim edilir. Evlilik, boşanma gibi durumlarda, güncel kimlik kullanmak ve formda yer alan bilgileri eksiksiz tamamlamak önemlidir.

Küba’da uzun süreli vize işlemlerinden olan oturum izni; Küba vatandaşı olan ve 2. derecede akrabası olan kişiler için geçerlidir. Küba vatandaşı biriyle evlilik yapanlar, Küba oturum ve çalışma izninden faydalanabilirler. Küba vatandaşlık hakkı sadece doğumla verilen bir haktır. Fakat uzun süreli vize, oturum ve çalışma izinleri gerekli prosedürleri tamamlayan ve uzun süre Küba’ya yaşayanlar için sağlanabilir.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83