Hollanda Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vize başvurusu sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması ve seyahat sürecinde sorun oluşmaması için seyahatten 6 ay önce vize başvurusunda bulunmalıdır. Ani gelişen seyahatler söz konusu olduğunda Hollanda vizesi işlemleri en erken 15 günde tamamlanır. Bununla birlikte konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi halinde bu sürenin uzaması söz konusu olabilir.

Başvuru sahibinin Hollanda vizesi talebinin kabul edilip edilmediği ortalama 15 ila 20 gün içinde belli olur. Talep edilen farklı evraklar söz konusu olduğu takdirde bu süre 1 aya ulaşabilir. Bazı durumlarda bu sürenin 2 aya kadar uzaması riski de bulunabilir.

Hollanda Vize Başvurusu Reddi

Hollanda vize başvurusunun incelenmesi, vize başvuru takibi ve başvurunun olumlu sonuçlanması halinde pasaporta sticker basımı için Hollanda vize ücreti ödenmesi talep edilir. Vize ücreti, Hollanda vizesi başvurusunda bulunulmadan önce yatırılmalıdır. Yatırılması gereken Hollanda vizesi ücreti başvuruda bulunulacak olan vize türüne göre değişiklik gösterebilir. 

Hollanda vize başvurusu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ya da Hollanda Ankara Büyükelçiliği tarafından reddedilebildiği gibi dış temsilcilikler red sebebini açıklamak zorunda değildir.

Hollanda Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’nun onaylamış olduğu vizesi olan kişiler eğer yıpranmış bir pasaportları varsa Hollanda’daki sınır görevlilerinin vizelerini geçersiz sayması riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu olasılığın bertaraf edilebilmesi için vize başvurusu sırasında ibraz edilen pasaportun yıpranmamış olmasına özen gösterilmelidir.

Deforme olmuş pasaportun yanı sıra başvuru formunun eksik ya da yanlış bilgilerle doldurulması veya eksik evrak ibraz edilmesi Hollanda vizesi başvurusunun reddine sebep olabilir. Eksik evrak nedeniyle başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde evraklar tamamlandıktan sonra yeniden başvuruda bulunulabilir.

Hollanda Vizesi Almak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hollanda vizesi almak için ibraz edilmesi gereken evraklar başvuruda bulunulacak vize tipine göre değişiklik gösterir. Vize başvurusunda evraklar güncel ve eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. 

Seyahat sürecinde herhangi bir aksama yaşanmaması için Hollanda yolculuğundan en az 2 hafta önce vize başvurusunda bulunulmalıdır. Başvuru yapılmadan önce pasaportun yıpranmamış olduğundan ve en az 2 boş sayfası bulunduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresi ile vize bitim tarihinin uyumluluğuna da özen gösterilmelidir.

Hollanda Vize Türleri

Hollanda Vize Türleri

Hollanda’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler Hollanda turistik vizesi alarak 90 güne kadar Hollanda’da turistik faaliyetlerde bulunabilirler. Hollanda’ya fuar ziyareti ya da iş nedeniyle seyahat edecek olan kişiler 90 güne kadar olan seyahatlere yönelik olarak Hollanda ticari vizeler ile iş ve fuar ziyareti vizelerine başvurmalıdırlar. İş seyahati amacıyla yapılacak Hollanda ziyaretlerinde iş ortaklarından davetiye alınması gerekliliği bulunur.

Ailesi, akrabaları ya da arkadaşları Hollanda’da yaşayan ve bu kişileri ziyaret etmek isteyen kişilerin Hollanda aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Bu vize türünde ziyaret edilmek istenilen aile, akraba ya da arkadaşların belediyeden davet mektubu talep etmesi gerekir.

Hollanda kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi Hollanda’ya konferans ve seminerlere katılım amacıyla seyahat edecek kişilere yöneliktir. Hollanda kültürel, sportif faaliyet ve konferansa katılım vizesi alan kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla kültürel ve sportif faaliyetlerle konferanslara katılabilirler.

Hollanda kısa süreli öğrenim ve staj vizesi yaz sezonunda verilen eğitimler ve stajlar için geçerli bir kısa süreli vizedir. D tipi uzun süreli Hollanda vizesi geçici ikamet vizesi olarak da bilinir. 90 günden fazla sürecek seyahatler için D tipi Hollanda vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Aile birleşimi, oturma izni ve uzun süreli yurt dışı eğitimleri için uzun süreli Hollanda vizesi başvurusu yapılması gerekir. 

Hollanda’da ki herhangi bir havalimanından Schengen bölgesi ülkesi olmayan 3.bir ülkeye seyahat edileceği durumlarda Hollanda transit vizesi başvuru yapılmalıdır. Antiller vizesine Hollanda Krallığı’nın Karayipler’de bulunan Bonaire, Aruba, Saba, Curaçao, St. Maarten ve St. Eustatius bölgelerini ziyaret etmek isteye kişiler başvurmalıdır. Antiller vizesi alan kişiler söz konusu bölgelere 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilirler. Ancak kısa süreli Antiller vizesinin daha sonra uzatılması imkanı bulunmadığından Antiller’de 90 günden daha uzun süreli olarak kalınması gereken durumlarda oturum izni alınması ihtiyacı vardır.

Hollanda vizesi başvuru formu 26 Eylül 2018 tarihinden bu yana internet üzerinden doldurulmaktadır. Hollanda vizesi başvuru formunu doldurmak için Türkçe, İngilizce ya da Flemenkçe dillerinden biri tercih edilebilir.

Hollanda’ya yapılacak seyahatlerden en fazla 6 ay önce Schengen vizesi başvurusunda bulunulabilir. Schengen üye ülkelerine giriş için daha önceden parmak izi vermiş olan başvuru sahiplerinin başvurularını şahsen yapması gerekmez. Geçerli bir pasaportu olan kişilerin başvuruları vekalet verdikleri 3.kişi tarafından gerçekleştirilebilir. 

Pasaport ve kimlik için verilen parmak izleri ile vize için istenen parmak izleri birbirinden farklı olduğundan Schengen vizesi için daha önce parmak izi vermeyen başvuru sahipleri başvurularını şahsen yapmalıdırlar.

ARA     444 18 83