Almanya İçin Vize Nasıl Alınır?

Almanya İçin Vize Nasıl Alınır?

Almanya kültür turu, eğitim, iş seyahati ve diğer farklı amaçlarla ülkemizden en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerin başında gelir. Almanya’ya gitmek isteyen bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekir. Vize başvurularına ilişkin olarak verilecek kararların tamamı Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, Almanya İzmir Konsolosluğu ve Almanya Ankara Büyükelçiliği’nin vize bölümlerine ait olduğundan tüm başvuru süreçleri bu üç makam tarafından titizlikle değerlendirilir.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’yı çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ziyaret sürelerine ve amaçlarına göre uygun vize türüne başvuruda bulunmaları gerekir. Bu kapsamda Avrupa genelinde en yaygın vize çeşitlerinden biri olan Schngen vizesi alma zorunluluğu vardır.

Almanya Schengen vizesi almak için ilk olarak Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’nden randevu alınmalıdır.  Tavsiye edilen seyahatin gerçekleşmesinden en az 15 gün öncesine randevu alınmasıdır. Vize sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması adına seyahat tarihinden 3 ay önce de randevu alınması tercih edilebilir.

Vize başvurusu kapsamında ibraz edilecek belgeler başvurulacak vize türüne ve kişinin çalışma durumu gibi etkenlere göre farklılık gösterebilir. Vize başvuru sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gereklidir.

Başvuru sahibinin pasaportunda en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. 10 yıldan eski pasaportlar da vize başvuru sırasında kabul edilmez. Başvuru sahibi ilk kez Schengen vizesi başvurusunda bulunuyorsa parmak izi vermek için randevu alınmalıdır. Parmak izi 5 yıl süreyle geçerliliğe sahiptir.

Almanya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapmalı?

Almanya’ya kısa süreli vize başvuruları vize danışma merkezleri ya da turizm acenteleri aracılığıyla yapılır. Bu danışma merkezleri ile acenteler Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olmalıdır. Uzun süreli Almanya vize başvuruları ise Almanya Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine şahsen yapılmalıdır. Vize başvuru merkezleri uzun süreli vize başvurularında başvuru sahiplerini yaşadıkları şehre göre Büyükelçilik ya da Başkonsolosluklara yönlendirebilirler.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize türü seyahatin amacına ve süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin en çok başvurduğu vize türü Almanya turistik vizesidir. Almanya’ya tatil, eğlence, turistik gezi amacıyla seyahat edecek ve konaklama süresi 90 günden az olacak kişiler Almanya turistik vizesi almalıdır. 

Ticari faaliyetler kapsamında iş seyahati ya da fuar ziyareti gibi amaçlarla vize alınacağı durumlarda Almanya ticari vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi bu amaçla Almanya’ya seyahat edecek olanların başvurması gereken vize türüdür. Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi alan kişiler Almanya’da en fazla 90 gün konaklayabilirler. Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için aile, arkadaş ya da akraba davetiye göndermelidir.

Bir başka ülkeye giderken Almanya üzerinden aktarma yapma zorunluluğu bulunan kişiler Almanya transit vizesi almalıdır. Eğitim ya da staj amacıyla ve 90 günden az kalmak kaydıyla Almanya’ya gidern kişiler Almanya kısa süreli öğrenim ve staj vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

Almanya’da 90 günden uzun süreyle eğitim görecek olan kişiler Almanya dil okulu vizesi başvurusu yapabilirler. Eğitim süresinin 90 günden kısa olması durumunda Schengen vizesi başvurusunda bulunulabilir.

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da yaşayan ailelerinin yerleşmesi ya da Almanya’da yaşayan kişilerin Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşının altında olan çocuğunu yanına almak istemesi durumunda Almanya aile birleşimi vizesine başvurulması gerekir.

Almanya’da çalışmak isteyenlerin başvurması gereken vize türü Almanya çalışma vizesidir. Eğer başvuru sahibi Almanya’da gerçekleşecek olan herhangi bir kültürel ya da sportif faaliyete katılmak için seyahat edecekse Almanya kültürel ve sportif faaliyet vizesine başvurmalıdır. Bu vize türü konaklamanın 90 günün altında olması halinde geçerlidir.

Almanya uzun süreli vizesi diğer bir deyişle D tipi vize türüne Erasmus vizesi, çalışma vizesi ve aile birleşimi vizesi de dahildir. Almanya’da 90 günden daha uzun süre kalacak olan kişiler Almanya uzun süreli vize türüne başvurmalıdır. Almanya uzun süreli vizesi, vize başvuru merkezlerinden alınmaz. Başvurular doğrudan Almanya Konsolosluk ya da Büyükelçiliklerine yapılmalıdır.

C tipi vize olarak da bilinen Almanya kısa süreli vizesi aslında 90 günden uzun süreli olmayan seyahatler için alınacak tüm vize türlerini kapsar. Turistik vize, ticari vize ve aile ziyareti vizesi Almanya kısa süreli vize türleri arasında yer alır.

Almanya vize ücretleri, Schengen ülkelerinin ortak kararıyla her yıl belirlenir. Her yıl düzenli bir artış olmamakla birlikte artış kararı yetkisi de ilgili ülkelere ait bulunmaktadır. Almanya turist vizesi ücreti, Konsolosluğa ödenen harç ücreti ve başvuru merkezine ödenen koordinasyon bedelini ifade eder. Bu kapsamda 2022 yılı için başvuru merkezi ücreti yaklaşık 35 Euro karşılığı Türk Lirası olarak tahsil edilmektedir.

ARA     444 18 83