Schengen Vizesi Başvurusu

schengen vizesi başvuru

Schengen Vizesi Başvurusu

Schengen Vizesi, konsoloslukların bizzat kendileri tarafından yetkilendirdiği vize merkezi ve seyahat acentaları aracılığıyla kabul edilen, Schengen bölgesini ziyaret edecekler için ve Schengen bölgesi içerisinde seyahat etmek isteyen kişilere yönelik olarak düzenlenen bir belgedir.
Schengen bölgesi, vatandaşlarının tek bir ülke içerisinde serbest dolaşıma izin vermeyi kabul eden 26 adet ülkeden oluşur. Bu ülkelerin içerisinden 22 tanesi AB’nin parçası olan ülkelerden, diğer 4 tanesi ise EFTA’nın ( Avrupa Serbest Ticaret Birliği) parçasıdır. Bu bölgeleri seyahat etmek isteyenlerin Schengen Vizesi Başvuru işlemleri için yerine getirmeleri gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmek için kalmak istediğiniz ülkenin elçiliğine veya konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir. Vize aldıktan sonra izin verilen süre boyunca Schengen bölgesi ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vizesi başvuru işlemlerinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için yapmanız gereken birkaç ufak ayrıntı bulunmaktadır. Schengen ülkelerine yapılacak seyahatler için vize işlemleri randevu şeklinde gerçekleşir. Randevular genel olarak ülkeye ait konsolosluğun yoğunluk durumuna göre verilir ve çoğunlukla sık seyahat edilen dönemlerde randevular ileri tarihlere atılarak ayarlanır.

  • Seyahat sürenizin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için seyahat tarihinden en fazla 3 ay en az 15 gün olmak üzere başvuru yapmanız önerilir.
  • Seyahatine kısa bir süre kalan yolcular, ilgili ülkenin vize randevu yoğunluğu için vize merkezinden bilgi alabilir.
  • İtalya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin başvurularında ekspres vize başvurusu yapılabilir ve randevu tarihleri daha erken zamana alınabilir. Ancak bu durum ülke konsolosluğunun vize işlem süresini etkilemez.

Schengen Vizesi Başvuru Formu Nedir?

Schengen üyesi ülkelere ait konsolosluklarda tarafından, vize almak isteyen kişileri daha yakından tanımak ve seyahat durumunuz hakkında detaylı bilgilere sahip olmak adına oluşturulmuş bir formdur.  Schengen vizesi başvuru formu içerisine yazılmış olan bilgiler başvuru evraklarınızın içeriğini destekler nitelikte olmalıdır. Ayrıca  içerikte yer alan bilgileriniz mutlaka tutarlı olmalıdır. Gerçek dışı bilgiler, belgelerinizde tutarsızlıklar ve seyahat amacına uygun olmayan bilgiler saptandığında, vize başvurunuzun ret ile sonuçlanır.  Bu sebeple evraklarınızı hazırlarken ve vize başvuru formunu doldururken verdiğiniz bilgilere çok dikkat etmelisiniz. Bu formu doldururken Türkçe, İngilizce, Almanca veya Fransızca doldurmanız gerekebilir ancak hangi dilde doldurulacağı tamamen vize alınacak ülkeye göre değişiklik gösterir.

ARA     444 18 83