Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını Vize Başvuru Merkezi olarak seyahate çıkan vatandaşlar için derledik. Süreç oldukça karmaşık gibi görünse de Vize Başvuru Merkezi verdiği danışmanlık hizmeti ile sizlere gereken evraklar, ücretler, görüşmeler, maddiyat gibi durumlarda yol haritası çıkarır… Bu yol haritası Schengen vizesi talep eden 26 ülkede dolaşımı serbest kılmaya yardımcı olmaktadır. Bunların 22’si Avrupa Birliği üyesi iken 4’ü değildir… 26 ülke arasında bulunan ülkeler arasında; Danimarka, Estonya, İsviçre, Almanya, Yunanistan, Finlandiya, Litvanya, Fransa, Belçika, İspanya, Lihtenştayn, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Avusturya, İzlanda, Norveç, İtalya, Slovenya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, İsveç sayılabilir… Bunlar arasında İsviçre, Norveç, Lihtenştayn ve İzlanda Avrupa Birliği üyesi değildir.

Schengen Vizesi Almak Hakkında Bilgiler

Schengen Vizesi şartları ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Konsolosluk yetkilileri evrak tesliminden sonra görüşme talep edebilmektedir. Görüşmede seyahat amacınız, seyahatte kaç gün kalacağınız, turistik bir geziyse nereleri görmek istediğiniz, neden o ülkeden vize istediğiniz gibi sorular sorulabilir… Görüşme sırasında Schengen Vize başvurusu için gereken evraklar eksiksiz olmalıdır. Eğer herhangi bir sorun yok ise bu görüşme prosedür olarak gerçekleşen bir görüşmedir. Dil problemi yaşayanlar için görüşmelerde Konsolosluktaki görevlinin yanında bir de Türk tercüman yer almaktadır… Vize Başvuru Merkezi gibi seçeceğiniz bir danışmanlık merkezi sizlere evraklar, izlenecek süreç hakkında detaylı olarak bilgi verir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Ücreti Ne Kadardır?

Tek, çift veya çok girişli olarak 3’e ayrılan Schengen Vizeleri sanatçı, sporcu ya da sık seyahat edenler için çoklu olarak verilebilir. Schengen Vizesi ücretleri yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında ülkeye göre harç bedelleri değişir… Verilen vize süresine göre harç bedeli değişiklik göstermemektedir. Vizenin ne kadar süreli verileceğine ise ancak konsolosluk karar vermektedir. Vizeniz onaylanmazsa ödediğiniz harç bedeli iade edilmemektedir.  18 yaş altındakilere harç bedeli indirimli olarak uygulanırken, 12 yaşın altındakilerden ise harç bedeli alınmamaktadır. Yıllara göre güncellenen Schengen Vizesi ücreti 2020 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkarılmıştır. Schengen vizesi başvuru sürecinde ise konsolosluk ve büyükelçilikler başvuruları kabul etmektedir… Seyahat tarihine sıkıştırmamak için başvuru süreci en az 3 ay önce başlatılmalıdır.

 

ARA     444 18 83