Rusya Vizesi

Rusya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rusya Konsolosluğu, Rusya vize başvurularını akredite vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla kabul eder. Rusya Federasyonu’na kısa süreli (30 gün) ya da uzun süreli seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet iznine sahip yabancı uyruklu vatandaşlar Rusya vize başvurularını, Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Rusya Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş acenteler aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günü aşmamak şartıyla Rusya vizesinden muaf olma hakkına sahiptir. Rusya’ya eğitim, çalışma ve oturum gibi amaçlarla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun süreli vize başvuruları Rusya Konsolosluğu tarafından kabul edilir.  Rusya Konsolosluğu; eğitim vizesi, çalışma vizesi, oturum izni gibi Rusya vizelerini uzun süreli konaklama gerektiren vize kapsamında değerlendirir ve başvuru sahibine 90 gün kalış süreli ve çok giriş hakkı tanıyarak verir.

Rusya Vizesinin Başvurusu Süreci

Rusya vizesi başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Rusya’ya yapılacak seyahatler için alınacak hemen her vize türünde davetiye alma zorunluluğu vardır. Bu davetiyeleri Rusya’daki yetkili makamlar hazırlamalıdır. Alınacak vize türüne göre talep edilen evraklar hazırlanıp teslim edilmelidir. Pasaport seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olmalı ve içinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Vize işlemleri için konsolosluktan randevu alınmalı ve parmak izi ibraz edilmelidir. Eğer Rusya seyahati 7 günden uzunsa, ülkeye giriş yapıldıktan sonraki 7 iş günü içinde ilgili makamlara kayıt yaptırılmalıdır.

Rusya İçin Vize Türleri Nedir?

Rusya vizesi, planlanan seyahatin amacına ve süresine göre farklı türlerde alınabilir.

Rusya Turistik Vizesi

Maksimum 30 günlük ziyaretler için tek ya da çift girişli olarak alınabilir. Rusya Turistik Vizesi alanlar Rusya Federasyonu sınırlarının içerisinde en çok 2 giriş yapmak kaydıyla toplamda 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olurlar.

Rusya Ticari Vizesi

Rusya’da ticari ilişkilerde bulunmak isteyen kişiler tek ya da çift girişli olarak 90 gün süreyle veya çok girişli olarak 1 yıl süreyle ticari vize alabilirler. Rusya ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu vatandaşlar; Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak kurum tarafından hazırlanan ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı bir davetiyeye sahip olmalıdırlar. 

Rusya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Rusya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen kişiler Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ya da Rusya Göç Şubesi’nden resmi davetiye almalı ya da Rusya’da ikamet eden yakını tarafından yazılı olarak sunulan bir beyana sahip olmalıdır.

Rusya Öğrenci Vizesi

Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren eğitim kurumlarından eğitim alacak olan kişiler Rusya öğrenci vizesi almalıdırlar. Rusya öğrenci vizesi tek ya da çift girişli olarak 90 güne kadar süreyle yapılacak olan seyahatleri kapsar. Bu vize 1 yılı geçmeyecek şekilde uzatılabilir. Rusya öğrenci vizesi alınması için, kişinin Rusya Göçmen Bürosu ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan resmi bir davetiyesi olması gerekir.

Rusya İnsani Vize

Akademik gelişim, kültürel ve sosyo-politik gelişim, spor etkinliklerinde görev alma, dinsel aktiviteler ve insani yardım amaçları için yapılacak Rusya ziyaretlerinde alınması gereken vize türü insani vizedir. İnsani vize, tek ya da çift girişli olarak 90 güne kadar, çok girişli olarak 1 seneye kadar verilebilir. Bu vizenin alınması için de davetiyeye gereksinim vardır.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya’da faaliyet gösteren kurumlarda çalışacak olan kişiler; 90 güne kadar tek ya da çift girişli, 1 yıla kadar çok girişli olarak çalışma vizesi alabilirler. Rusya’da çalışacak olan kişilerin Rusya Göçmen Bürosu’ndan davetiye alması gerekmektedir.

Rusya Transit Vize

Rusya topraklarına inişi takiben bir başka ülkeye seyahat edecek kişiler transit vize almalıdır. Rusya transit vizesinin geçerlilik süresi; kişinin gidiş ve dönüş biletinin geçerlilik tarihi, vizenin geçerlilik süresi ve ülkeye giriş tarihi gibi faktörlere göre belirlenir. Eğer kişinin Rusya havalimanında kalış süresi 24 saati geçmeyecekse transit vize almak zorunda değildir. Tek girişli Rusya transit vizesi uçak seyahatlerinde 3 gün, tren ya da kara yolu seyahatlerinde ise 10 günlük geçerlidir.

Rusya Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Rusya vizesi almak isteyen kişiler başvurularını Rusya diplomatik temsilciliklerine ya da yetkili vize başvuru merkezlerine iletilebilirler. Bununla birlikte başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma yetkilisi yalnızca Rusya Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliğine aittir. Rusya vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulur, ardından talep edilen evraklar hazırlanır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınır ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanır. Rusya vizesi ortalama 4-7 iş günü arasında sonuçlanır. Ancak bu süre vize türlerine, yoğunluğa veya ek evrak talebinde bulunulması durumlarına göre uzayabilir. Seyahat planında aksama yaşanmaması adına bu durumlar göz önünde bulundurularak en az 2 hafta öncesinden başvuru gerçekleştirilmelidir.

Rusya Vizesi İçin Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Rusya’ya seyahat etmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olduğu pasaport türüne göre vize başvuru işlemleri farklılık gösterir. Rusya Federasyonu'nun aldığı karar ile ülkeye yapılacak olan seyahatler için belirlenen bazı şartlar vardır. Rusya Konsolosluğu turistik vize, ticari vize, özel ziyaret vizesi ve transit vize gibi standart kategoriler için randevusuz işlem yapmaktadır. Bu kategorilerden yapılacak vize başvuruları Rusya Konsolosluğu'nun yetkilendirmiş olduğu vize işlem merkezine yapılabilir. Rusya Federasyonu Konsolosluk Bölümü Ofisi, vize başvurularını yalnızca yetkili işlem merkezi ile kabul eder ve değerlendirir. Başvuru sahibi şahsen konsolosluğa giderek kısa süreli seyahatleri için vize başvurusunda bulunamamaktadır. Rusya aile birleşimi için oturum izni ve eğitim vizesi gibi uzun dönem vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılabilmektedir. 
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Rusya Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya seyahatinizden önce mutlaka dikkat etmeniz şeyleri bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hangi hava yoluyla gidiyor olursanız olun uçakta doldurmanız için size bir kâğıt verecekler. Bu kâğıda dolduracağınız kişisel bilgiler sonrasında kâğıdı uçaktan indiğinizde pasaport kontrolünde geri vermeniz gerekiyor. Görevliler burada kağıdı mühürleyip bir parçasını size geri verecekler. Bu kağıdı asla ama asla kaybetmemeniz gerekiyor.

Rusya Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Ruslar sahip olduğunuz pasaporta çok dikkat edeceklerdir. Rusya vizesi almış olsanız bile pasaport kontrolünde pasaportunuzda en ufak bir deformasyon için ilk uçakla geri gönderebilirsiniz. Rusya vizesi başvurunuzda pasaportunuzun çok yeni olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Rusya Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Emekliler İçin Vize Başvurusu

Pasaportunuzda bulunan madeni mühür bazen başınıza dert olabiliyor. Metal mühür iyi basılmaz ise okunaklı olmuyor ve sırf bu yüzden geri gönderilme sorunuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Rusya vize başvurusu yapmadan önce mutlaka mührünüzün iyi basılıp basılmadığını kontrol ediniz.

Rusya Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Rusya hem tarihi açıdan hemde kültürel açıdan mutlaka her öğrenci tarafından gezmesi görülmesi gereken bir yerdir. Tarihi mekanlar olarak sarayları ve mmüzeleri mutlaka ziyaret edin.

Rusya Öğrenciler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Rusya’da alışveriş yapmak için hiç acele etmeyin. Her zaman daha iyisini daha ucuza bulabileceğiniz bir dükkân mutlaka bulabilirsiniz. Hemen her gün açılan pazarlarda alışveriş yaparken dikkatli olun. Satıcıların bazıları gerçekten sizi ikna edebilecek düzeyde Türkçe biliyorlar. Kolaylıkla “hayır” cevabını verin. Burada satıcılar gerçekten çok uyanıklar. Her gün pazarın farklı bir yerinde tezgâh açıp her gün farklı fiyatlarla mallarını satmaya çalışıyorlar.

Rusya Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya’da yemekler Türkiye’den daha pahalı. Ama kaliteli restoranlarda yemek hizmetlerini almak için bir küçük tüyo verelim. Bazı restoranlar saat 21:00 den sonra fiyatlarını yarıya düşürüyorlar. Satamadıkları yemekleri tüketmek için bu yola başvurmuyorlar. Saat 22:00 ye kadar tüm yemekleri satılabilir durumda tutuyorlar. Sadece saat 21:00 e kadar bekleyebilirseniz aynı hizmeti yarı fiyatına alabilirsiniz. Bizden söylemesi.

Rusya Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu yapmadan sizlere Rusya hakkında kısa bilgiler verelim. Rusya 140 milyon nüfusu bulunan yüz ölçümü bakımından da dünyanın en büyük ülkesi. Moskova 10 milyonluk nüfusu ile Avrupa’da bulunan İstanbul’dan sonraki en büyük şehir. Moskova’da 3 adet büyük hava alanı bulunuyor. Hepsi şehrin dışında. Otobüsle yada metro ile şehre gidebiliyorsunuz. Otobüs metroya nazaran daha ucuz gibi görünse de otobüse binmek için ulaşım kartlarına ihtiyacınız var. Bu kartları ülkede bulunacağınız zamana göre alabilirsiniz.

Rusya Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Rusya özellikle Türk çiftçiler için ekmek kapısı olma yolunda hızla ilerliyor. Her ne kadar ihracatta sorunlar yaşıyor olsak ta Rusya kendi topraklarında Türk çiftçisinin çalışması için gerekli düzenlemeleri yapmış çiftçilerimizi bekliyor. Kendi ülkelerinde Türk çiftçisine toprak vermek ve vergi almadan mallarını satabilmelerine olanak veren yasa çıkmış durumda. Sizde Rusya’da tarım yapmak istiyorsanız bir Rusya vizesi başvurusu yapıp oradaki fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Rusya Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Rusya’da yürümenin çok ciddi bir iş olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle Moskova’da caddelerde ışık bulunmadığından karşıdan karşıya geçmek için alt geçitleri kullanmak zorundasınız. Moskova’nın sıfır noktası olarak bilinen yer aslında hiç yabancı olmadığımız Kızılmeydan. Şehrin tam olarak ortasında bulunan bu yeri herkes bir kez olsun filmlerde yâda resimlerini görmüştür. Kızılmeydan’ı Kremlin Sarayı, büyükçe bir katedral ve bir alışveriş merkezi çevreliyor.

Rusya Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu yapıp ülkede gezi için planlamalarınızı yaparken mutlaka GUM Alışveriş merkezine gitmeyi de eklemelisiniz. Bu alışveriş merkezi Kızılmerydan üzerinde bulunuyor. İnanılmaz mimarisi gözlerinize resital çekecek düzeyde. Bu alışveriş merkezinde dünyanın en bilinen marklarını bulmanız mümkün. Hemen her yerde bulabileceğiniz kapalı çarşılardan alışverişinizi yapıp parklarda kendinize ziyafet çekebilirsiniz. Hele hele havyar seviyorsanız Rusya’da bin bir türlü havyar bulabilirsiniz. Fiyatları alınabilecek kadar olan havyarları ekmek ile bir güzel yiyip şehir turuna devam edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Rusya Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

 • 2 adet 3.5 x4.5 arkası beyaz fonlu yeni çekilmiş Fotoğraf

 • Kimlik Fotokopisi

Rusya Konsolosluk Bilgileri

Sık Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Fahri konsolosluklarının görev alanı bulundukları ile göre belirlenmiş bulunmaktadır. Hollanda konsoloslukları kendi görev alanların da ikamet eden kişilerin konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle sorumlu tutulmaktadırlar.

Hollanda’nın İzmir, Antalya, Gaziantep ve Marmaris olmak üzere 4 farklı yerde fahri konsolosluğu vardır. Fahri konsolosluklar herhangi bir diplomatik vasfı olmamasına karşın Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Hollanda Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşları kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Hollanda Fahri Konsolosluklarından, Hollanda Ankara Büyükelçiliği’nden, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Hollanda Konsolosluklarından destek alabilirler. Hollanda Fahri Konsoloslukları, Hollanda’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul etme yetkisi olmasına karşın Hollanda vizesi işlemleri ile ilgili olarak karar verme yetkisi yoktur. 

Hollanda Fahri Konsoloslukları, Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Hollanda Konsoloslukları Hollanda ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermezler.

Hollanda vize başvurusu red olan kişiler karara itiraz etme hakkına sahiptir. Hollanda vize başvurusu sonucunda ret yanıtı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilen evraklarını tamamladıktan sonra Hollanda Ankara Büyükelçiliği’ne taleplerini ileterek reddedilen başvurularının yeniden değerlendirilmesini talep edebilirler.

Vize talepleri reddedilen kişiler en geç 28 gün içinde vize reddine itiraz edebilirler. Eğer yapılan itiraz kabul edilirse Hollanda vize reddine konu olan evraklar yeniden düzenlenir ve alınan randevu tarihinde ibraz edilir.

Hollanda vize başvurusu yapan kişilerin başvurularının reddedilmesinin farklı sebepleri olabilir. Kişinin başvuru sırasında başvuru formu üzerinde bulunan bilgileri eksik doldurması ya da bilgilerin birbiriyle çelişmesi durumunda evrakların yeniden düzenlenmesi talep edilebilir. Başvuru formuyla birlikte kişi Hollanda seyahatini karşılayacak ekonomik gücü olduğunu da belirtmelidir. Hollanda vize başvurusu sırasında kredi kartı ve banka hesap bilgilerini paylaşmayan ya da maaş bordrosunu ibraz etmeyen kişilerin başvuruları reddedilebilir.

Hollanda Konsolosluğu/Büyükelçiliği yapılan vize başvurularını talep edilen şartların yerine getirilmediği durumlarda reddedebilir. Hollanda vizesi almak için yapılan başvurularda sahte ya da yıpranmış belgelerin ibraz edilmesi, başvuru sahibinin seyahat amacını kanıtlayamaması, başvuru sahibinin daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden sınır dışı edilmiş olması gibi durumlarda Hollanda vize başvurusu onaylanmaz.

Hollanda vize başvuru dosyasında sunulan seyahat belgeleri orijinal, güncel ve geçerliliği devam eder durumda olmalıdır. Eksik evrakla yapılan Hollanda vize başvurularının da red edilebileceği unutulmamalıdır. Kişinin seyahat amacı ve şartları ile ilgili olarak inandırıcı olmayan belgeler sunması durumunda da vize başvurusunun onaylanması söz konusu değildir. Aynı şekilde başvuru sahibi Hollanda seyahati süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduğunu ve gelirlerinin yasal yollarla elde edildiğini kanıtlayamazsa başvuru reddedilir. Hollanda Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişinin son 6 aylık süre içinde Schengen bölgesinde 90 gün konaklamış olması Hollanda vize başvurusu ret sebepleri arasında sayılabilir.

Bunların yanı sıra Schengen bölgesi ülkelerinden birinin Schengen vizesi konusunda aldığı kararın diğer ülkeler açısından bağlayıcı olabileceği göz ardı edilmemelidir. Eğer başvuru sahibinin Schengen ülkelerinden herhangi birine girişi yasak olduğunda dair Schengen Bilgi Sistemi’nde kayıt varsa Hollanda vize başvurusu reddedilir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ivedilikle Hollanda’ya seyahat etmesi gereken kişiler Hollanda Express vizesi için başvuruda bulunma imkanından yararlanabilirler. Hollanda Express vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometri işlemleri başvuru tarihini izleyen ilk randevu gününe verilir. Hollanda Express vize uygulaması kısa süreli Hollanda vize türlerini kapsamakta olup vize işlemleriyle ilgili sürecin asgari zaman diliminde tamamlanmasını sağlamaya yöneliktir. Hollanda Express vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin; pasaport, başvuru formu, biometrik fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü, sağlık sigortası, konaklama belgesi, ulaşım rezervasyonları ve mesleğe göre belirlenen gelir belgelerini doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz etmeleri gerekir. Hollanda Express vize başvuruları Konsolosluklar tarafından akredite edilen aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilir. Ancak uzun süreli Hollanda vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin Konsolosluk ile iletişime geçmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Hollanda acil vize alınabilmesi için Hollanda vize başvurusunda bulunan kişi acil vizeye neden ihtiyaç duyduğunu net bir şekilde ifade etmelidir. Bu açıklamanın kabul edilmesi durumunda biyometri işlemi tamamlanır ve sonraki ilk gün randevu alınır. Bu sayede vize başvurusu buna bağlı olarak da başvuru süreci beklenenden çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir.

Hollanda vize türleri arasında en erken çıkan Hollanda turist vizesidir. Ortalama 15 gün içinde çıkan bu vize daha erken sürede de alınabilir. Uzun süreli Hollanda vizesi ise daha uzun sürede çıkmaktadır. Vize başvurusu yapıldığı dönemde Konsolosluğun/Büyükelçiliğin yoğun olması, başvuru tarihinin tatil dönemlerine denk gelmesi, eksik evrak ibraz edilmesi ya da başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi gibi durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi uzayabilir.

Uzun süreli Hollanda vizesi almak isteyen kişiler Hollanda D Tipi vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Hollanda D Tipi vizesi Ulusal Vize olarak da isimlendirilir. Uzun süreli Hollanda vizesi başvurularında Hollanda Konsolosluğu yetkili olup yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla uzun süreli vize alınamamaktadır. Uzun süreli Hollanda vizesi kapsamında eğitim vizesi, aile birleşimi ve oturum vizesi yer alır. 

Uzun süreli vize Hollanda’da 90 günden daha uzun süre kalacak olan kişilere verilir. Ancak kişinin hangi amaçla seyahat edeceği çok önemlidir. Çünkü seyahatin amacına göre vize başvurusu yapacak olan kişiden istenen belgeler değişebilir. Farklı vize türü başvurularında sabit olarak istenen belgeler arasında; pasaport, biometrik fotoğraf, banka hesap dökümü, seyahat sağlık sigortası, başvuru formu, başvuru dilekçesi yer alır. 

 

Hangi vize türüne başvurulacağının belirlenmesi, evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, kişinin seyahat süresince masrafları karşılayabileceğini gösteren banka hesabı sunulması, taahhüt edilen tarihlerde ülke sınırlarının terk edileceğine dair ikna edici olunması, uçak ve otel rezervasyonuyla vize talep dilekçesindeki tarihlerin uyumlu olması, seyahat amacının net bir şekilde belirtilmesi ve bu konuda deneyimli, profesyonel bir ekiple çalışılması uzun süreli vize almayı sağlayan önemli etkenlerdir. 

Bununla birlikte ilk kez vize alacak kişilerin uzun süreli vize alması ihtimali daha düşüktür. Ülkeler genellikle tekrarlanan başvurularda vize süresini uzatırlar. Alınan vizenin düzenli bir şekilde kullanılması bir sonraki başvuruda vize süresinin uzatılması olasılığını artırır. Diğer bir deyişle sık sık seyahat etmek uzun süreli vize almayı sağlayan etkenlerden biridir.

Rusya vizesi almak isteyen kişiler başvurularını Rusya diplomatik temsilciliklerine ya da yetkili vize başvuru merkezlerine iletebilirler. Bununla birlikte başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma yetkilisi yalnızca Rusya Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliğine aittir. Rusya vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulur, ardından talep edilen evraklar hazırlanır.Evrakların arasında Rusya Federasyonu tarafından onaylanmış Otel Voucherı bulunmalıdır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınır ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanır. Rusya vizesi ortalama 5-8 iş günü arasında sonuçlanır. Ancak bu süre vize türlerine, yoğunluğa veya ek evrak talebinde bulunulması durumlarına göre uzayabilir. Seyahat planında aksama yaşanmaması adına bu durumlar göz önünde bulundurularak en az 2 hafta öncesinden başvuru gerçekleştirilmelidir.

Bununla birlikte çalışma vizesine başvuran kişilerin en az 60 gün, ticari vize başvurusunda bulunanların ise ortalama 20 gün beklemesi gerekir. Diğer bir deyişle Rusya vizesi başvurularının onaylanma süresi başvuruda bulunulan vize türüne ve başvuru sırasında Konsolosluğun/Büyükelçiliğin yoğunluğuna göre değişebilir.

Rusya, Schengen bölgesi ülkelerinden biri olmadığı için Rusya vizesi alan kişiler yalnızca belirtilen ülkeye giriş yapma hakkına sahiptirler.  Rusya vizesine sahip olmak Avrupa ülkelerine ya da Amerika gibi farklı noktalara seyahat edebilme imkanını vermez.

Geçerli Schengen vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de oturumu olan yabancı uyruklu vatandaşların sahip oldukları Schengen vizesi ile Rusya’ya girmeleri mümkün değildir. Bu durumdaki kişiler Rusya’ya seyahat edecek olmaları durumunda mutlaka Rusya vizesi almalıdır. Aynı şekilde geçerli Rusya turistik vizesiyle Schengen bölgesi ülkelerine girebilmesi de söz konusu değildir. Bu durumda seyahat edecek olan kişilerin Schengen vizesi alması gerekir.

Rusya’ya seyahat etmek isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sahip olduğu pasaport türüne göre vize başvuru işlemleri farklılık göstermektedir. Rusya Federasyonu’nun aldığı karar ile ülkeye yapılacak olan seyahatler için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Rusya Konsolosluğu turistik vize, ticari vize, özel ziyaret vizesi ve transit vize gibi standart kategoriler için randevusuz işlem yapmaktadır. Bu kategorilerden yapılacak vize başvuruları Rusya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize işlem merkezine yapılabilmektedir. Rusya Federasyonu Konsolosluk Bölümü Ofisi, vize başvurularını yalnızca yetkili işlem merkezi ile kabul etmekte ve değerlendirmektedir. Başvuru sahibi şahsen konsolosluğa giderek kısa süreli seyahatleri için vize başvurusunda bulunamaz. Rusya aile birleşimi için oturum izni ve eğitim vizesi gibi uzun dönem vize başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılabilir. 

Rusya vizesi almak isteyen kişiler başvurularını Rusya diplomatik temsilciliklerine ya da yetkili vize başvuru merkezlerine iletebilirler. Bununla birlikte başvuruları değerlendirme ve sonuçlandırma yetkilisi yalnızca Rusya Başkonsolosluklarına veya Büyükelçiliğine ait bulunur. Rusya vize başvuruları için öncelikle online başvuru formu doldurulur, ardından talep edilen evraklar hazırlanır. Daha sonra Rusya diplomatik temsilciliklerinden randevu alınır ve randevu günü gerekli işlemler yapılarak başvuru süreci tamamlanır.

Rusya Konsolosluğu Rusya vizesi almak için başvuru yapan Türk vatandaşlarını vize başvurusunun ardından bazı durumlarda mülakata çağırabilir. Daha önce Rusya’ya seyahat eden ve bu seyahatte kalış süresini aşan ya da Rusya turistik vizesi almak için ibraz ettiği belgeler arasında tutarsızlık olan kişiler Konsolosluk tarafından gerekli görülürse mülakata davet edebilir. Türkiye’de oturumu olan Cezayir, Afganistan, Vietnam, Hindistan, İran, Demokratik Kore Cumhuriyeti, Nijerya, Ruanda, Somali, Sri Lanka, Angola, Bangladeş, Gürcistan, Irak, Çin, Nepal, Pakistan, Suriye, Çad ve Etiyopya vatandaşlarından vize başvurusu öncesi ek evrak istenmesi ve mülakata çağrılmaları söz konusu olabilir.

Rusya vizesi için randevu alınırken başvuru sahibine mülakat uygulanmaz. Vize başvurusunun sonuçlanmasının ardından başvuru sahibinin dil bilgisinin ölçülmesi için mülakat yapılabilir. 

Rusya’ya uzun süreli vize almak isteyen kişiler Konsolosluk ya da vize başvuru merkezleri üzerinden randevu almalıdır. Uzun süreli vize başvuruları iki ülke arasındaki ilişkiler bağlamında esnetilebilmektedir. 

Uzun süreli Rusya vizesi almak isteyen kişilerin banka hesaplarına ilişkin son 3 aylık dökümanları ibraz etmesi ve aylık düzenli bir gelire sahip olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir. Genellikle Rusya turist vizesi alan kişiler seyahatlerine devam edebilmek için vizelerini uzatmak isterler. Bu noktada konsolosluk ile görüşülmesi gerekmektedir.

Rusya için alınan vizeler tek girişli 30 gün ve iki girişli olmak üzere iki farklı türdür. İki girişli vize sahibi olan kişiler 90 günlük süre içerisinde Rusya’ya yeniden seyahat etme hakkına sahiptirler. Uzun süreli vize alınamaması durumunda herhangi bir sorun yaşanmaması için ülkenin terk edilmesi gerekir.

Uzun süreli Rusya vizesi alınmak istenildiği durumlarda seyahat nedeni ve türü çok önemlidir. Ticaret amaçlı Rusya seyahati yapılacaksa Rusya ticari vizesi tercih edilmelidir. 90 gün geçerliliği olan bu vize çok girişli olarak 1 yılı kapsayacak şekilde talep edilebilir. Çok girişli vizelerle Rusya sınırları içinde konaklama süresinin her 180 günlük süre içinde 90 günü aşmamak gerektiği unutulmamalıdır.

Rusya’ya en erken çıkan vize türü olan turist vizesi en çok 5 iş günü içinde alınabilir. Ekspres başvurular ek ücrete tabidir. Yoğunluk ya da eksik evrak ibrazı durumunda Rusya vizesi başvuru değerlendirme süreci uzayabilir. Yine resmi tatillerde vize işlemleri devam etmediği için süreçte uzama söz konusu olabilir. Başvuruda bulunan vize türüne bağlı olarak sürenin uzamasına ek olarak diğer etkenlerden dolayı yaşanabilecek gecikmelerden etkilenmemek adına Rusya vize başvurusu seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılmalıdır.

Rusya’ya acil vize hizmeti bulunmamaktadır. Rusya’ya herhangi bir nedenden dolayı acil olarak gitmek zorunda kalan vatandaşlar en az 2 iş günü beklemelidir. Acil vize alınması gereken durumlarda konsolosluk ile görüşme sağlanabilmesi mümkündür. Ancak Rusya’ya ya da farklı bir Avrupa ülkesine en erken 48 saatte vize alınabilmektedir.

Rusya’da express vize uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle Rusya’ya seyahat etmek isteyen kişiler randevu almalı, almak istedikleri vize türüne göre gereken belgeleri tamamlamalı, gereken ücretleri yatırmalı ve hazırladıkları belgeleri teslim etmelidir. Bu şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi durumunda Rusya vizesi kolaylıkla alınabilmektedir. Eğer gerekli görülürse Rusya vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinden farklı evrakların talep edilmesi söz konusu olabilmektedir.

Türkiye’de yeşil pasaport sahibi olan kişiler devlet memuru statüsündedirler. Bu nedenle birçok ülkeye vizesiz olarak seyahat etme hakkına sahiptirler. Ancak yeşil ve gri pasaport sahibi olan kişilerin Rusya’ya vizesiz bir şekilde girebilmesini sağlayan prosedür bir süre önce devre dışı bırakılmıştır. Bunun doğal bir sonucu olarak yeşil ve gri pasaport sahibi olan kişiler ancak gerekli vize süreçlerini tamamladıktan sonra Rusya’ya girebilmektedirler. Kimlik fotokopisi, nüfus kaydı, sigorta dökümü, çalışma ya da öğrenci belgesi ve vize türüne göre değişiklik gösterebilen diğer belgeleri tamamlayanlar en erken 5 gün içinde vizelerini alıp Rusya’ya seyahat edebilme imkanına sahiptirler. Bordo pasaport sahipleri de evrak tamamlama  sürecini son derece dikkatli bir şekilde tamlamaları ve tüm belgelerin orijinallerini yetkililere ibraz etmeye özen göstermeleri gerekmektedir.

Tüm vize başvurularında olduğu gibi Rusya vizesi başvurularında da Konsolosluk tarafından belirtilen tüm evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması en önemli nokta olarak kabul edilmelidir. Başvuru sürecinde öncelikle randevu alınmalıdır. Kimlik fotokopisi, nüfus bilgileri ve biyometrik fotoğraf gibi belgeler tüm vize türlerinde istenen evraklar arasında sayılabilir. Vize türüne göre talep edilen evraklar ve dilekçelerde değişiklik olması mümkündür. Rusya vizesi başvuru ücreti yatırılmalı ve dekontu evraklar arasına eklenmelidir. Rusya vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra değerlendirme süreci konsolosluğun yoğunluk durumuna göre sonuçlanır. Rusya vize taleplerinin fazla olduğu dönemlerde Rusya vizesinin çıkma süresi 10 güne kadar uzayabilir. Vize başvurusu yaparken evrakların eksiksiz tamamlanması ve pasaportun 10 yıldan eski olmaması son derece önemlidir. Aynı zamanda pasaportun en az  2 sayfasının boş olması gerekmektedir.

Rusya’da çalışmak ve hayatını bu ülkede idame ettirmek isteyen kişiler Rusya çalışma vizesi almak için başvuruda bulunabilirler. Rusya şu an çalışma vizesi başvurularını kabul ediyor olsa da meslek türleri ve istihdam edilecek alanlar farklılık gösterdiğinden dolayı detaylı bir araştırma yapılması doğru bir adım olacaktır. 

Rusya çalışma vizesi almak isteyen kişiler öncelikle kendilerinden talep edilen evrakları tamamlamalı ve bir pasaporta sahip olmalıdır. Bordo pasaport sahipleri, çalışma vizesi alarak başlangıçta en az 6 ay süre ile Rusya’da iş bulma fırsatından yararlanabilirler. İş durumuna göre vize süresinin uzatılması söz konusu olabilir. Vatandaşlar işyeri bilgilerini, sigorta döküm belgelerini ve son 3 aylık maaş bordrolarını konsolosluğa ileterek uzun süreli oturma vizesi alma başvurusunda bulunabilirler. Rusya’da çalışma süresi 1 yıldan 3 yıla kadar çıkabilir. Çalışma vizesi başvuruları ise en fazla 45 gün içerisinde sonuçlanır. Bu sayede vatandaşlar olumlu sonuçlanması durumunda Rusya’ya giderek işçi statüsünde kazanç elde etmeye başlayabilirler.

HABERLER

Haber bulunmamaktadır.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83