Rusya Vizesi Başvurusu ve Evrakları | Vize Başvuru Merkezi

Rusya Vizesi Başvurusu

45 Yıldır %98 Onay Oranıyla Rusya Vizesi Alıyoruz


Vize Başvurusu için gereken tüm belge ve formlar tarafımızdan doldurulmaktadır.

Vize Başvurusu

Rusya Vizesi başvurusu için formu doldurun. Detaylı bilgi için sizi arayalım.

Rusya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vize alabilirsiniz. %98 vize onay oranıyla çalışan çözüm odaklı ekibimiz, dört adımdan oluşan başvuru süreci boyunca yanınızda.


Bize Ulaşın

Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.

Evrakları Hazırlayalım

Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.

Randevu Alalım

Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.

Vizeniz Onaylansın

Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Rusya Vizesi için Gerekli Belgeler

 • Genel Belgeler
 • Çalışanlar İçin
 • İşveren İçin
 • Emekli - Ev Hanımı İçin Belgeler

Genel Belgeler

Yazdır
Genel Belgeler İçin Gerekli Belgeler
 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Rusya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş, Arka Fonu Beyaz)
 • Yabancı Turist (Voucher) Belgesi ( Tarafımızca Temin edilmektedir.)
 • Rusya’daki Tur Operatöründen Alınmış Garanti Mektubu  ( Tarafımızca Temin edilmektedir.)

Çalışanlar İçin

Yazdır
Çalışanlar İçin İçin Gerekli Belgeler
 • Dilekçe
 • 2 adet arka fon resim vesikalık yada biometrik olabilir, 
 • Şirket bilgileri, iş pozisyon bilgisi ev adresi, iletişim bilgileri 
 • Geçerli pasaport.

İşveren İçin

Yazdır
İşveren İçin İçin Gerekli Belgeler
 • Dilekçe
 • 2 adet arka fon resim vesikalık yada biometrik olabilir, 
 • Şirket bilgileri, iş pozisyon bilgisi ev adresi, iletişim bilgileri 
 • Geçerli pasaport.

Emekli - Ev Hanımı İçin Belgeler

Yazdır
Emekli - Ev Hanımı İçin Belgeler İçin Gerekli Belgeler
 • Dilekçe
 • 2 adet arka fon resim vesikalık yada biometrik olabilir, 
 • Şirket bilgileri, iş pozisyon bilgisi ev adresi, iletişim bilgileri 
 • Geçerli pasaport.

Sık Sorulan Sorular

Rusya vizesi ortalama 5 iş günü içerisinde çıkar. Çalışma vizesine başvuran vatandaşların en az 60 gün beklemeleri gerekir. Ticari vize işlemleri ise ortalama 20 gün içerisinde sonuçlanır. Vizelerin onaylanma süreleri, yoğunluk olması durumunda değişiklik gösterir. Seyahatten en az 1 ay öncesinde vize başvurusu yapanlar bu sayede sorun yaşamadan yolculuklarını gerçekleştirebilirler.
Rusya, Schengen Anlaşmasına bağlı ülkelerden bir tanesi olmadığı için, vize avantajları sınırlıdır. Rusya vizesi alan vatandaşlar, yalnızca belirtilen ülkeye giriş yapabilirler. Rusya vizesi ile Avrupa ülkelerine ya da Amerika gibi farklı noktalara giriş yapılamaz. Yeni yerler görmek ve Rusya dışında farklı ülkelere gidebilmek için Schengen vizesine başvurmak daha avantajlı olacaktır.
Rusya vizesi alabilmek için öncelikli olarak resmi başvuru merkezlerinin iletişim numaraları ile görüşülebilir. Genellikle resmi vize başvuru merkezlerinin internet siteleri üzerinden de yapılır. Vatandaşların kişisel bilgilerini ve vize tipini belirtmeleri randevu için yeterlidir. Seyahatten uzun bir süre öncesinde randevu alınması, yolculuk sırasında herhangi bir sorun çıkmaması açısından önemlidir.
Rusya vizesi için randevu alırken, mülakat uygulanmaz. Vatandaşlar, kişisel bilgilerini ve vize tipini belirterek randevularını gerçekleştirebilirler. Mülakat olmaması, vize başvurusu yapacak olanlar açısından avantajlıdır. Vize başvurusu sonuçlandığında, vatandaşların dil bilgisini ölçmek adına mülakat yapılabilir. Bu gibi durumlarda konsolosluk görevlileri tarafından başvuran kişiler aranmaktadır. Vize randevusu aldıktan sonra istenen tüm belgeleri toplayan vatandaşlar, daha kısa sürede sonuç alabilirler.
Rusya’ya uzun süreli vize alabilmek için tekrar konsolosluk ya da vize başvuru merkezleri üzerinden randevu almak gerekir. Uzun süreli vize başvuruları iki ülke arasındaki ilişkilere göre esnetilir. Uzun süreli vize alabilmek için banka hesaplarının son 3 ay içerisindeki dokümanları yetkililere teslim edilmelidir. Genellikle turistler, Rusya ziyaretleri sonrasında seyahatlerine devam etmek için vizelerini uzatmak isteyebilirler. Ancak bu noktada konsolosluk ile görüşmek faydalı olacaktır. Rusya için alınan vizeler, tek girişli ya da iki girişli olarak birbirinden ayrılır. İki girişli vize sahibi olanlar, 180 günlük süre içerisinde Rusya’ya tekrar seyahat edebilirler. Uzun süreli vize alınamaması durumunda ise seyahat konusunda sorun yaşamamak adına ülkeyi terk etmek gerekir.
Rusya için en erken turist vizesi çıkar. Rusya’yı ziyaret etmek ve farklı güzellikleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler turist vizeleri en fazla 5 iş günü içerisinde alabilirler. Yoğunluk olması durumunda, vize alma süreçleri uzar. Aynı zamanda resmi tatillerde vize işlemleri devam etmediği için aksaklıklar yaşayabilir. Rusya seyahati gerçekleştirecek olanların en az 1 ay öncesinden vize başvurusu yapmaları oldukça önemlidir.
Rusya’ya acil vize gibi bir hizmet söz konusu değildir. Rusya’ya acil gitmek zorunda kalan, aileleri ya da işleri ile ilgili sorunları olan vatandaşların en az 5 iş günü beklemeleri gerekir. Acil vize alınması gerektiğinde, konsolosluklar ile görüşme sağlanabilir. Ancak Rusya’ya ya da farklı bir Avrupa ülkesine en erken vize 72 saat içerisinde çıkmaktadır.
Rusya’ya ekspress vize yoktur. Rusya’ya seyahat etmek isteyenlerin, randevu almaları, daha sonrasında vize işlemlerini tamamlamaları ve gerekli ücretleri yatırmaları, yapılması gereken işlemler arasındadır. Ekspress vize dışında, diğer tüm şartları yerine getirerek Rusya’ya seyahat etmek son derece kolaydır. Vize işlemlerinin sonuçlanması için en fazla 7 iş günü beklemek gerekir. Vize başvurusu sırasında gerekli görülmesi durumunda farklı evraklar talep edilebilir.
Türkiye’de yeşil pasaport sahipleri devlet memuru statüsünde oldukları için vizesiz pek çok ülkeye seyahat edebilirler. Ancak yeşil ve gri pasaport sahiplerinin Rusya’ya vizesiz girme hizmeti kaldırılmıştır. Yeşil ve gri pasaportlu kişilerin de Rusya’ya gidebilmek için vize süreçlerini tamamlamaları gerekir. Kimlik fotokopisi, nüfus kaydı, çalışma ya da öğrenci belgesi, sigorta dökümü gibi evrakları tamamlayanlar, en az 5 gün içerisinde vizelerini alarak seyahat etme hakkına sahiplerdir. Bordo pasaport sahiplerinin ise evrak tamamlama sürecinde dikkatli olmaları ve özellikle tüm belgelerin orijinallerini görevlilere aktarmaları önemlidir.
Rusya vizesi başvurusu yaparken konsolosluk tarafından belirtilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlanması önemlidir. Başvuru sürecinde öncelikle randevu alınmalıdır. Daha sonrasında ise konsolosluk görevlileri tarafından vatandaşlar mülakata çağırılabilir. Kimlik fotokopisi, nüfus bilgileri ve biyometrik fotoğraf gibi belgeler tüm vize türlerinde istenen evraklar arasındadır. Vize türüne göre talep edilen evraklar ve dilekçeler değişiklik gösterebilir. Rusya vizesi başvuru ücretinin de yatırılması ve dekontunun evraklar arasına eklenmesi gerekir. Başvuru tamamlandığında ise konsolosluğun yoğunluk durumuna göre sonuçlanır. Rusya vize taleplerinin fazla olduğu dönemlerde çıkma süresi 10 gün uzayabilir. Vize başvurusu yaparken evrakların eksiksiz tamamlanması ve pasaportun 10 yıldan eski olmaması son derece önemlidir. Aynı zamanda pasaportun 2 sayfasının da boş olması gerekir.
Rusya’ya çalışmak ve hayatlarının orada devam ettirmek isteyen vatandaşlar, çalışma vizesi başvurusu yapabilirler. Şuan için Rusya, çalışma vizesi taleplerini kabul etmektedir. Ancak meslek türleri ya da istihdam edilecek alanlar farklılık gösterdiği için detaylı araştırma yapmakta fayda vardır. Rusya’da çalışma vizesi alabilmek için öncelikle istenen evrakları tamamlamak ve bir pasaporta sahip olmak zorunludur. Bordo pasaport sahipleri, çalışma vizesi alarak başlangıçta en az 6 ay süre ile Rusya’da iş bulma fırsatı elde edebilirler. İş durumuna göre vize süresi uzatılabilir. Vatandaşlar iş yeri bilgilerini, sigorta döküm belgelerini ve son 3 aylık maaş bordrolarını konsolosluğa ileterek uzun süreli oturma vizesi alma başvurusu yapabilirler. Rusya’da çalışma süresi 1 yıldan 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Çalışma vizesi başvuruları ise en fazla 45 gün içerisinde sonuçlanır. Bu sayede vatandaşlar olumlu sonuçlanması durumunda Rusya’ya giderek işçi statüsünde kazanç elde edebilirler .
Biz Sizi Arayalım

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım!

Bize Ulaşın

Maltepe
Bağdat Caddesi No: 415/62
Şişli
Esentepe Mah. Büyükdere Cd. No: 151/1
Kartal
Cevizli Mahallesi, Tugay Yolu Cd. D:204
Pendik
Çamçeşme Mahallesi, Fabrika Sk.
Bize mail yoluyla ulaşın
info@vizebasvurumerkezi.com
Detaylı bilgi için arayın!
444 1 883