İngiltere Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere Vizesi Nereden Alınır?

İngiltere’ye çeşitli nedenlerle ve çeşitli sürelerle seyahat etmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ingiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve turizm/seyahat acentelerine yapmaları gerekir.

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, başvurularının gerçekleşebilmesi için parmak izi ve fotoğraf gibi biyometrik bilgilerini ibraz etmelidirler. Başvuru sahibinin biyometri işlemini bizzat gerçekleştirmesi gerekir.

Kimler İngiltere Vizesi Almalı?

İngiltere’ye çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus, Hizmet ya da Hususi Pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının İngiltere vizesi başvurusunda bulunması ve İngiltere vizesi başvurularının onaylanması şarttır. Diplomatik Pasaport sahibi olan kişiler, 180 gün içinde 90 günü aşmayacak seyahatler yapacak olmaları durumunda İngiltere vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar. 

İngiltere üzerinden aktarmalı olarak seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti varandaşlarının İngiltere transit vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Bununla birlikte söz konusu seyahatin 24 saatte tamamlanacağı ve gidilecek diğer ülkeye ilişkin vize süreciyle ilgili tüm şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmiş olması halinde kişi İngiltere transit vize işlemlerinden muaftır.

Birleşik Krallık’ı oluşturan İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişiler Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre giriş yapabilmek için vize almalıdırlar. İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere vizesi ile giriş yapmak mümkün değildir. Geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesiyle öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla giriş izni verilebilir. 

Birleşik Krallık Schengen Bölgesi ülkelerinden değildir. Bu nedenle İngiltere vizesi olan ya da İngiltere vizesi alacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere vizesiyle Schengen bölgesi üyelerine seyahat edemezler. 

Aile üyelerini ziyaret, akademik çalışma, bilimsel araştırma, tıbbi tedavi, 1.dereceden akrabayı gözetim ya da sık periyotlarda iş görüşmesi gibi farklı nedenlere bağlı olarak İngiltere’ye düzenli olarak seyahat etmeyi gerektiren nedenler varsa ve bunlar belgelerle ispatlanabiliyorsa uzun dönem İngiltere vizesi başvurunda bulunulabilir.

Uzun dönem İngiltere vizesi başvurusu 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu olarak yapılabilir. Bununla birlikte İngiltere’de kalma süresi 6 ay ile sınırlıdır. Kişinin 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapması zorunludur. 

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi, iş ziyareti vizesi ya da aile ziyaretçi vizesi olarak 1 yıllık, 2 yıllık, 5 yılık ve 10 yıllık sürelerle seyahat amacına yönelik olarak vize başvurusunda bulunulabilir.

Kısa süreli İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından en az 15 iş günü içinde sonuçlandırılır. Bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilir.

İngiltere Vize Çeşitleri

İngiltere Birleşik Krallığı’na farklı nedenlerle seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun olan vize türüne başvuru yapması gerekir. İngiltere vizesi; İngiltere ticari vizesi, İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere turist vizesi, öğrenci ziyareti amaçlı İngiltere vizesi, evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere vizesi ve tıbbi tedavi amaçlı İngiltere vizesi gibi farklı türlere sahiptir. 

Öğrenci ziyaretçi vizeleri; Puana Dayalı Sistem Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci için İngiltere Vizesi şeklindedir. 

İngiltere çalışma vizeleri ise şu şekildedir:

  • Tier 1 Ender Yetenek Sahipleri, Girişimciler, Yatırımcılar, İngiltere Okullarından Mezun Yatırımcılar
  • Tier 2 Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer
  • Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Erasmus Değişim Programı, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar
  • Özel ev hizmetleri ve çalışanlar için İngiltere vizesi,
  • Merkezi Türkiye’de yer alan şirket çalışanlarının İngiltere’de çalışmak üzere görevlendirilen temsilcileri için İngiltere vizesi,
  • Ankara anlaşması vizesi

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere’ye seyahat edecek ve oturum dışında turistik vize, ticari vize ya da aile ziyareti vizesi gibi farklı nedenlerle başvuruda bulunmuş olan kişilerin İngiltere vizesi başvuruları, başvuru tarihinden itibaren 3 ila 12 hafta içerisinde tamamlanır. İngiltere oturum vizesi çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapılması durumunda vize başvurusu genellikle 12 ila 24 hafta içinde sonuçlanır. 

İngiltere vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan başvuru sahiplerini belgelerini başvurularını gerçekleştirdikleri Vize Başvuru Merkezi’nden teslim alabilmelerine karşın belgelerin teslim alındığı sırada kimlik bilgileri, yapılacak İngiltere seyahatinin amacı, seyahat tarihi ve benzeri konularda bir yanlışlık olup olmadığına ilikin kontroller titizlikle yapılmalıdır. Eğer İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişinin İngiltere vizesi başvurusu reddedilirse başvuru sahibi kendisine iletilen reddedilme gerekçesini öğrenebilir ve gerekli durumda karara itiraz etme hakkına sahiptir.

İngiltere vizesi başvurusunun olumsuz sonuçlanması diğer bir deyişle reddedilmesi durumunda İngiltere Konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği’nden İngiltere vizesi başvuru ücretinin geri alınması söz konusu değildir. Bu nedenle İngiltere vizesi harç bedelinin geri iadesi başvurunun reddi durumunda talep edilemez. Ayrıca vize başvurusu sırasında ibraz edilen evraklar da iade edilmez. İngiltere vize reddi alan başvuru sahiplerinin istedikleri zaman yeni bir İngiltere vizesi başvurusu yapma hakkı saklıdır.

ARA     444 18 83