Turistlik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok aldıkları vize türü turistlik vize türüdür. B tipi vize olarak adlandırılan vize 2 farklı türde olmaktadır. Bunlar B1 vize ve B2 vize olarak 2 farklı türde olur. Turistlik vize ile gideceğiniz ülkede en fazla 90 güne kadar bulunabilirsiniz. Schengen vizesi alırsanız tüm dolaşım süreniz 90 günle sınırlı kalacaktır.

B1 olarak adlandırılan vize ile iş amaçlı turizm vizesi başvurusu yapabilirsiniz. Yurt dışındaki iş görüşmeleri, fuarlar ve buna benzer iş amaçlı geziler için alınacak vize türüdür. Pek çok internet sayfasında turistlik vize ile ayrılmış olmasına rağmen sadece doldurulan başvuru belgesinde farklılık görülmektedir. Bunun dışında istenen tüm belgeler aynıdır. Ülkelere göre pasaportunuzun rengine bakarak bu tip vizeye ihtiyacınız olup olmadığına bakabilirsiniz. Ülkelere göre istenen vizelerin tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

B2 olarak isimlendirilen turistlik vizelerde ise eğlence ve gezi amaçlı yurt dışına yapacağınız ziyaretler için uygun olan vize çeşididir. Bu vize ile yurt dışına maçlara, sanatsal etkinliklere, müzelere ya da sadece tatil için çıkacaksanız uygun olacaktır. Schengen vizesi alarak, Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkeden başlayarak tüm Schengen ülkelerine vize almadan gezinize devam edebilirsiniz.

Turistlik Vize Alırken Dikkat Edilecekler

Turistlik vize başvurularında istenen belgeler ülkelere göre değişiklik gösterir. Turistlik vize başvurularının süreleri de değişmektedir. Bu başvuruların süreleri ülkelere göre 5 ila 15 gün arasında değişir. Bu konsoloslukların yoğunluğuna göre değişir. Konsoloslukların vize başvurularında ek belgeler isteyebilme hakkı bulunmaktadır. Tüm bunları göz önünde bulundurularak vize başvurusunu 1 ay önceden yapmanız sizin adınıza faydalı olacaktır. Vize belgelerinde çıkacak olan bir aksilik vize başvurunuzun iptaline neden olur. Bu tip zaman ve para kayıplarından ancak uzman personellerin yardımı ile kurtulabilirsiniz. Vizebasvurumerkezi.com sizlere en iyi hizmeti sunmak için kurulmuştur. 1973 ten beri vize işlemleri ile ilgilenen uzman personelimiz %98 başarı oranı ile sizlerin telefonlarını beklemektedir.  

Bunların dışında pasaportlarınıza çok dikkatli bakmalısınız. Vize almış olsanız bile bazı ülkeler pasaport kontrollerinde sorun çıkartabilmekteler. Pasaportunuzda oluşan herhangi bir yıpranma sizi ülkemize geri göndermelerine kadar gidebilir.

ARA     444 18 83