İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere’ye çeşitli nedenlerle ziyaret etmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında “İngiltere vizesi kaç günde çıkar”, “İngiltere vize veriyor mu” ve “İngiltere vizesi için ne gerekli” gibi sorular yer alır. Çeşitli nedenlerle İngiltere’ye ziyaret etmek isteyen kişilerin vize başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağı diğer bir deyişle İngiltere vizesinin kaç günde çıkacağı başvuru yapılan dönemdeki yoğunluğa, evrakların eksiksiz bir şekilde ibraz edilip edilmediğine ve bazı farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Normal şartlar altında İngiltere turist vizesi başvuruları en erken 21 gün içerisinde sonuçlanmakla birlikte yoğun dönemlerde ya da sürecin aksamasına neden olan farklı etkenlerin varlığında süre 30 güne kadar uzayabilmektedir. 

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin hazırlaması gereken evraklar, başvuruda bulunulacak olan vize türüne göre değişiklik gösterebilir. İngiltere vize başvurusu için randevu genelde başvuruda bulunulduğu tarihten 4 gün sonraya verilir. Eğer dönemsel olarak yoğunluk söz konusuysa bu süre biraz daha uzayabilir. İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak olan kişi randevu tarihinde eksiksiz bir şekilde hazırlamış olduğu evraklarla birlikte başvuru dosyasını teslim eder. Daha sonra ortalama 21 günlük değerlendirme süreci başlar. Diğer yandan bu süre İngiltere turist vizesi başvurularında geçerlidir. Uzun süreli İngiltere vizesi başvurularında bu sürenin daha uzun olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve planlanan seyahat tarihine göre belirli bir süre önce İngiltere uzun süreli vizesi başvurusu yapılmalıdır.

İngiltere vizesi başvuruları İngiltere Konsolosluğu tarafından İngiltere Vize Başvuru Merkezi, Vize Merkezleri ile akredite edilmiş olan turizm seyahat acenteleri üzerinden kabul edilmektedir. Normal şartlar altında İngiltere vizesi başvuruları en az 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer İngiltere vizesi başvuru işlemleri İngiltere ya da Türkiye’deki resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nda iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk geldiği takdirde vize işlemleri daha uzun bir süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İngiltere’ye herhangi bir nedenle seyahat etmek isteyen bordo, yeşil veya gri pasaport sahiplerinin Birleşik Krallık vize randevusu alması ve vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunulacak İngiltere vizesi türüne göre talep edilen belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve ibraz edilmelidir. İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak için randevu İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sayfasından alınabilmektedir. Randevu gününde yapılması gereken eksiksiz bir şekilde hazırlanmış evrakların ibraz edilmesidir.

İngiltere vizesi başvuru formu doldurulurken İngiltere vize başvurusunun sonuçlanmasının randevu tarihinden sonra yaklaşık 21 gün süreceği dikkate alınmalı ve başvuru formuna seyahat tarihi buna göre yazılmalıdır. Sistemden randevu alma işlemi yapıldıktan sonra başvuru esnasında verilen e-posta adresine İngiltere vize randevusu onayı gönderilir. Başvuru sahibi bu onayın çıktısını almalıdır.

İngiltere vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin randevularını Büyükelçiliklerden/Konsolosluklardan almaları söz konusu değildir. Bununla birlikte randevu ve vize alma süreçleri İngiltere vize başvuru merkezleri veya anlaşmalı seyahat acenteleri aracılığıyla kolaylıkla tamamlanabilmektedir. Eğer kişi İngiltere vizesi randevusu alma sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşırsa İçişleri Bakanlığı Hudut Muhafaza Dairesi’nin görevlendirmiş olduğu merkezlerle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

İngiltere’ye En Erken Çıkan Vize Türü Hangisidir?

İngiltere turist vizesi, İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen kişilerin en kolay ve hızlı bir şekilde alabileceği vize türüdür. İngiltere turist vizesi almak için başvuruda bulunan ve bu aşamada kendilerinden istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayarak randevu tarihinde ibraz eden ve vize ücretini yatıran kişiler yaklaşık 15 gün içinde başvurularına ilişkin değerlendirme sonucunu öğrenebilirler. Diğer yandan oturma izni ya da ticari vizelerin sonuçlanma süresinin daha uzun olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta başvuruda bulunulan vize türüne göre istenilen bilgi ve belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve ibraz edilmesidir. Başvuru sahibinin talep ettiği vize türüne ek olarak başvuruda bulunulan dönemde Büyükelçiliğin/Konsolosluğun yoğunluğuna, başvuru sahibinin durumuna ve resmi tatil sürecinde bulunulup bulunulmadığı gibi etkenlere göre İngiltere vizesi başvuru değerlendirme süreci uzayabilir.

İngiltere Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere vizesi başvurusunda bulunacak kişinin aylık düzenli bir gelire sahip olması şartı aranır. Bankada belirli bir miktar nakit parası, taşınmazları ve düzenli geliri olan kişilerin İngiltere vizesi başvurusu daha kolay onaylanır. Ancak bu durum İngiltere oturma vizesi alınması için yeterli değildir. Ayrıca sağlanması gereken şartlar başvuruda bulunulacak vize türüne göre değişebilir. Her tür vizenin başvurusunda değerlendirilen en önemli noktalardan biri talep edilen bilgi ve belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde paylaşılmasıdır. Eğer ingiltere vizesi başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşının altındaysa anne, baba ya da yasal vasilerinin eşlik etmesi gerekliliği vardır. 

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun geçerliliği seyahatin sonlanma tarihinden sonra en az 6 ay daha devam etmelidir. Ayrıca pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. İngiltere vizesi başvurusu sırasında seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir.

ARA     444 18 83