Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’a seyahat etmek isten bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının seyahate çıkmadan önce Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu vardır. Gri ve siyah pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 güne kadar ola seyahatleri için Bulgaristan vizesinden muaf tutulması söz konusudur. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize prosedüründen muaftırlar.

Bulgaristan Vizesinin Başvuru Süreci

Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler başvuruda bulunacakları vize türüne göre ibraz etmeleri gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvurusu sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’na ibraz etmelidirler. Bulgaristan vizesi başvuru işlem süreleri Bulgaristan temsilciliklerinin resmi tatil günleri ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden en az 15 gün önce Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları ortalama 10 iş günü, uzun süreli vize başvuruları ise 45-60 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın Schengen işbirliğine henüz dahil olmadığı için Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi ile yalnızca Bulgaristan’a seyahat edilebilir. Bununla birlikte alınan vize iki ya da çok girişli olduğu durumda Romanya ve Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir. Pasaportlarında geçerli Schengen vizesi olan kişiler vizenin geçerli olduğu süre boyunca Bulgaristan’a giriş yapabilirler. Ancak Schengen vizesi olan kişilerin ilk olarak vizeyi aldıkları ülkeye giriş yapmaları önerilmekte olup vizenin yanlış kullanımı daha sonraki seyahatler açısından olumsuz bir etkiye yol açabilmektedir.

Bulgaristan İçin Vize Türleri Nedir?

Bulgaristan vize türleri seyahat nedenine göre 5 farklı kategori altında sınıflandırılmaktadır. Bunlar; ticari vize, turistik vize, transit vize, aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi ve uzun vadeli D tipi vize yani oturma iznidir.

Bulgaristan Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Bulgaristan vize başvurusu, randevu alınması gerekmeksizin gerçekleştirilebilir. Konsolosluklar vize başvuru randevusu almadan hafta içi her gün 09.00-12.00 arasında başvuruları kabul ederler. Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvuruları ortalama 7 gün içinde sonuçlanmakla birlikte hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatili gibi dönemlerde başvuruların daha uzun sürede sonuçlanması mümkün olabilmektedir. Bulgaristan vize başvuruları seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılmalıdır.

Bulgaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları seyahat nedenlerine göre hangi vize türünü almaları gerektiğini belirlemeli ve tercih edilen vize türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları tamamlamalıdır. Bundan sonra hazırlanan evraklar Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne teslim edilmelidir.

Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler vize başvuru formunu seyahat amacına uygun olacak şekilde doldurmalıdır. Eğer vize turistik seyahat için alınmak isteniliyorsa seyahat süresince konaklama yapılacak olan otelin adı ve iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Ticari seyahatlerde ve resmi ziyaretlerde kurum davetiyesi bulunmalı, davetiyede kurum/şirket bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmaya özen gösterilmelidir. Aile/arkadaş ziyaretine yönelik yapılan vize başvurularında daveti yapan kişinin iletişim adresleri mutlaka yazılmalıdır. Eğer konsolosluk gerekli görürse başvuru sahiplerinden ek belge talep edebilmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları vize işlemlerini ikamet bölgelerine göre gerçekleştirirler. İstanbul, Kocaeli, Çanakkale ve Sakarya illerinde ikamet eden Türk vatandaşları vize işlemlerini İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirmelidirler. Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, Hakkari, Isparta, Iğdır, Mersin, Kastamonu, Karaman, Kars, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Muş, Niğde, Nevşehir, Ordu, Rize, Osmaniye, Samsun, Sinop, Sivas, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Trabzon, Tokat, Tunceli, Van, Uşak, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türk vatandaşları Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden vize başvurusunda bulunabilirler. Edirne’deki Bulgaristan Başkonsolosluğu Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde ikamet eden Türk vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirir. Bursa’daki Bulgaristan Konsolosluğu ise herhangi bir ikamet adresi ayrımı yapmadan tüm Türk vatandaşlarının vize başvurularını gerçekleştirmektedir.

Bulgaristan Vizesi İçin Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan C tipi yani kısa süreli vize başvuruları için randevusuz olarak işlem yapılması mümkündür. D tipi yani uzun süreli vize başvuruları için ise Bulgaristan Konsolosluğu’nun talebi doğrultusunda randevu talebi oluşturulabilmektedir. C tipi vizelerde başvuru sahibinin Bulgaristan Konsolosluğu’na giderek doğrudan başvuru yapma hakkı vardır. D tipi vizelerde Bulgaristan Konsolosluğu yoğun olduğu dönemlerde başvuru sahibini doğrudan yetkili başvuru merkezine yönlendirir ve başvuruyu değerlendirmeye almaz.

Vize başvurusu sırasında ibraz edilecek olan belgeler yeni tarihli olmalıdır. Pasaport planlanan konaklama süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olmalı ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Aksi takdirde öncelikle pasaport yenilenmelidir. 18 yaşından küçük olan kişilerin başvuruları ebeveynleri ya da yasal vasileriyle birlikte yapılmalıdır.

Bize Ulaşın

Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.

Randevunuzu Alın

Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.

Evrakları Hazırlayalım

Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.

Vizeniz Onaylansın

Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Hafta sonu bile rahatlıkla gidebileceğiniz başka bir Avrupa ülkesi sanıyorum yok. Bu konuda hiçbir komşumuz Bulgaristan kadar bize yakın değil. İsterseniz uçakla isterseniz otobüs ile rahatlıkla gidip hafta sonu tatilinizi yapabileceğiniz çok şirin bir ülke tek ihtiyacınız kolayca alabileceğiniz bir Bulgaristan vizesi.

Bulgaristan Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak olan şirketteki görevi, ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Şirkete ait imza sirküleri.
 • İşlenmiş en son döneme ait vergi levhası.
 • Son 3 aylık dönemde alınmış faaliyet belgesi.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopileri.
 • SGK dan alınacak olan işe giriş bildirgesi.
 • Çalışanın şirketinden alabileceği son 3 aya ait maaş bordrosu.
 • E-devletten alabileceğiniz SGK Hizmet Dökümü.(barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak çalışanın maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.

Bulgaristan Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Euro inanılmaz derece artmışken Euro kullanmayan bir Avrupa ülkesine seyahat etmek gerçekten çok mantıklı. Hem Avrupa birliği üyesi olup hem de kendi parasını kullanan ender ülkelerden birisi Bulgaristan. Bizim paramıza göre 1 Bulgar Levası 2 TL gibi bir para ediyor. Bu durumda İspanya, Fransa gibi ülkelerden %40 daha ucuza seyahat etme şansınız oluyor.

Bulgaristan Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak olan ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Şirkete ait imza sirküleri.
 • İşlenmiş en son döneme ait vergi levhası.
 • Son 3 aylık dönemde alınmış faaliyet belgesi.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopileri.
 • Bağkur Hizmet dökümleri.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak çalışanın maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.

Bulgaristan Emekliler İçin Vize Başvurusu

Huzuru bulabildiğiniz ender ülkelerden biridir Bulgaristan. Burgaz ya da Sofya’ya da gitseniz bir dinginlik hâkimdir. Avrupa ülkelerinde gördüğünüz koşuşturma bir şeylere yetişme hissini Bulgaristan’da göremezsiniz. Her ne kadar insanları çok fazla sıcakkanlı olmasalar da yardım severler. Bir şey sorduğunuzca fazlasıyla sorunuza cevap alabilirsiniz.

Bulgaristan Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Son 3 aya ait emekli banka hesap hareketleriniz.
 • E-devletten alabileceğiniz emekli tescil belgesi
 • Emeklilik maaşınızı aldığınız bankadan almanız gereken ıslak imzalı ve kaşeli hesap dökümü.

Bulgaristan Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Bulgaristan vize başvurusu yapmanın en güzel avantajlarından birisi bize çok yakın bir Avrupa ülkesine gidiyor olmanız. Aslında sınır olarak değil insan olarak, yaşantı olarak ve coğrafi olarak ta bize en yakın Avrupa ülkesi Bulgaristan. Yılın 12 ayı kayak ya da denize girmek burada da mümkün. Dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisi Bulgaristan’da bulunuyor. Gençlerin en yoğun olduğu şehir Sofya gece hayatı en canlı Avrupa şehirlerinden biri. Ucuz olması en büyük artısı. Bizde rakı, Yunanistan’da uzi olan içecek burada mastika olarak anılıyor. Aslında hepsi neredeyse birbirlerinin aynısı.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Bankanızdan alabileceğiniz son 3 aya ait Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Öğrenci Belgesi.

Bulgaristan Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Bulgaristan yaz tatili için eşsiz bir cennet. Karadeniz’in masmavi suları, uçsuz bucaksız kumsallar, 5 yıldızlı hizmet ve en önemlisi fiyat avantajı Bulgaristan vize başvurusu yapmanız için inanın en büyük sebepler. Bodrum ya da Çeşme de harcayacağınız para ile çok daha fazla eğlenceyi Bulgaristan’da bulmanız mümkün.

Bulgaristan Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Seyahate sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre sitemizde bulunan belgelerin tümü. (Kişi çalışan ise çalışanlar için vize belgeleri kısmında istenen belgelerin tümünün temin edilmesi gerekmektedir.)

Bulgaristan Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Bulgaristan’a motosiklet ile geçmek yapmayı planladığınız şeylerden birisi olabilir. Çok düz ve açık yollar motor kullanmak için oldukça uygun. Pek fazla motor kullanan yok Bulgaristan’da. Yolların güvensiz olduğu artık bir şehir efsanesi. Motor kullanmanın hazzı doğa ile birleştiğinde planladığınız tatilin çok doğru bir seçim olduğunu göreceksiniz.

Bulgaristan Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Seyahate sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre sitemizde bulunan belgelerin tümü. (Kişi çalışan ise çalışanlar için vize belgeleri kısmında istenen belgelerin tümünün temin edilmesi gerekmektedir.)

Bulgaristan Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Tarihte hep iç içe olmamızdan kaynaklı pek çok Osmanlı tarihi eserini görmek Bulgaristan’da çok mümkün. Bunun dışında kullandığımız dilde de pek çok aynı kullandığımız kelime mevcut. Bizim şişman, çorap, şamar gibi kullandığımız kelimeleri aynı anlamlarında Bulgarlar da kullanıyorlar. Her roma imparatorluğundan kalma eserin yanı başında bir de Osmanlı eserleri görmek şaşkınlık verse de aslında ne kadar yakın olduğumuzu hatırlatıyor.

Bulgaristan Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Seyahate sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre sitemizde bulunan belgelerin tümü. (Kişi çalışan ise çalışanlar için vize belgeleri kısmında istenen belgelerin tümünün temin edilmesi gerekmektedir.)
 • İngiltere vizesi talebi yapılan reşit olmayan çocuk bir ebeveyn ile seyahate çıkıyorsa her iki ebeveynininde alacağı noter tasdikli muvafakatname.
 • Ebeveynlerin ayrılığı söz konusuysa mahkeme tarafından verilen velayet kararı.

Bulgaristan Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Bulgaristan son birkaç yıldır yaptığı tarım reformları ile lavanta çiçeği üretiminde Fransa’yı yakaladı hatta geçti diyebiliriz. Sizde bir Bulgaristan vize başvuru yaparak gül vadisi olarak adlandırılan yerde yaptıkları lavanta üretimini yerinde gözlemleme şansına sahip olabilirsiniz.

Bulgaristan Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Çiftçilik Belgesi

Bulgaristan Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Eğer sizde Türk kahvesi tutkunuysanız ve Filibe bölgesine ziyaret ediyorsanız bir yerlerde soluklanıp mutlaka bir Türk kahvesi sipariş etmelisiniz. Lokum ve gül suyu eşliğinde servis edilen kahvelerin tatları ve kahve içerken edeceğiniz sohbet 40 yıldan fazla bir hatır borcu ekleyecektir. Mutlaka deneyin.

Bulgaristan Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Bağlı olunan kuruma ait antetli kağıda yazılacak olan ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
 • Son 3 aya ait kaşelenmiş ve ıslak imzalı maaş bordrosu.
 • SGK işe giriş belgesi ve barkotlu hizmet dökümleri. (Emekli sandığına kaydınız varsa kurumdan yazı almaları zorunludur.)

Bulgaristan Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Kültürlerin bu kadar yakın olduğu ülkelerin yemekleri de kesinlikle bir birlerine benzeyecektir. Buradaki yemeklerin isimleri farklı olsa da size hep tanıdık gelecekler. Biz cacık olarak isimlendirdiğimiz yiyeceği onlar tarator, kebabı kebapçe, tavuk çorbasını ise pileşka ismini vermişler. Bob ismini verdikleri yerel çorbayı ve kaşkaval peynirini bir kez denemeden mümkünse ülkeye geri dönmemenizi öneririz.

Bulgaristan Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Bulgaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız seyahat sağlık sigortası. (Tarafımızdan yapılabilir.)
 • 2 adet fotoğraf biometrik
 • Bulgaristan vize başvuru formu.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak olan ziyaret amacı ve ziyaret tarihlerini gösteren dilekçe.
 • Şirkete ait imza sirküleri.
 • İşlenmiş en son döneme ait vergi levhası.
 • Firmanın bağlı olduğu odalardan alınabilecek faaliyet belgeleri.
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopileri.(Ticaret odasına bağlı değilseniz faaliyet belgesi yeterlidir.)
 • Bağkur Hizmet dökümleri.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Bulgaristan vize başvurusu yapacak kişinin maddi durumunu gösteren tapu, araba ruhsatı veya kira kontratı fotokopileri.
 • Bulgaristan seyahatinizde kullanacağınız uçak ve otel bilgilerinizin konfirmasyonları.
 • Kimlik Fotokopileriniz.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • İkametgâh belgesi.
 • Yapacağınız ziyaret aile ve ya arkadaş ziyareti ise yakınınız tarafından gönderilmiş davetiye. (Yakınınızın bağlı bulunduğu belediyeden alınacaktır.)
 • Eski pasaportunuz ve daha önceden alınmış vizeleriniz varsa okunaklı fotokopileri.
Bulgaristan Konsolosluk Bilgileri

Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan’a herhangi bir nedenle seyahat etmek amacıyla Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişilerin turistik, ticari ya da aile birleşimi kategorilerinde başvuru yapmasına göre başvurularının sonuçlanma süresi farklılaşabilir. Bulgaristan turistik vizesi başvuruları ortalama 3 ile 5 iş günü içinde tamamlanır. Aile birleşimi vizesi en fazla 2 ay içinde sonuçlanır. Ticari vize başvuruları ise en fazla 15 gün içinde sonuçlandırılır. Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler başvuruda bulunacakları vize türüne göre ibraz etmeleri gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvurusu sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’na ibraz etmelidirler. Bulgaristan vizesi başvuru işlem süreleri Bulgaristan temsilciliklerinin resmi tatil günleri ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden en az 15 gün önce Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Başvuru sahibinden ek evrak istenmesi ya da mülakata çağrılma gerekliliği görülmesi durumunda Bulgaristan vizesi başvuru değerlendirme sürecinin uzaması söz konusu olabilmektedir.

Bulgaristan’dan vize alan kişiler normal şartlar altında yalnızca Bulgaristan’a giriş yapabilirler. Bununla birlikte Bulgaristan vizesi uzun süreli ve çok girişli ya da çift girişli olarak verilen kişiler bu vizeyle Hırvatistan’a ve Romanya’ya da giriş yapabilirler. Bulgaristan çok girişli vizesiyle girilebilecek ülkeler yalnızca Hırvatistan ve Romanya’dır. Bunun nedeni; Bulgaristan ile Hırvatistan ve Romanya arasında bir anlaşma olmasıdır. Bu anlaşmaya göre bu ülkelerin herhangi birinden alınan çok girişli bir vizeyle diğer iki ülkeye de seyahat edilebiliyor olmasıdır. Yalnızca Bulgaristan’dan değil Romanya’dan alınmış çok girişli vizesi olan kişiler de bu vize ile Hırvatistan’a ve Bulgaristan’a seyahat etme hakkına sahip olurlar. Bununla birlikte Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği’ne tam üye bir ülke olduğu için Bulgaristan pasaportuna sahip olan kişiler Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere vizesiz bir şekilde seyahat etme hakkına sahiptirler.

Bulgaristan C tipi yani kısa süreli vize başvuruları için randevusuz olarak işlem yapılması mümkündür. D tipi yani uzun süreli vize başvuruları için ise Bulgaristan Konsolosluğu’nun talebi doğrultusunda randevu talebi oluşturulabilmektedir.  C tipi vizelerde başvuru sahibinin Bulgaristan Konsolosluğu’na giderek doğrudan başvuru yapma hakkı vardır. D tipi vizelerde Bulgaristan Konsolosluğu yoğun olduğu dönemlerde başvuru sahibini doğrudan yetkili başvuru merkezine yönlendirir ve başvuruyu değerlendirmeye almaz. Bulgaristan vize başvurusu, randevu alınması gerekmeksizin gerçekleştirilebilir. Konsolosluklar vize başvuru randevusu almadan hafta içi her gün 09.00-12.00 arasında başvuruları kabul ederler. Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvuruları ortalama 7 gün içinde sonuçlanmakla birlikte hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatili gibi dönemlerde başvuruların daha uzun sürede sonuçlanması mümkün olabilmektedir. Bulgaristan vize başvuruları seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılmalıdır. Bulgaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları seyahat nedenlerine göre hangi vize türünü almaları gerektiğini belirlemeli ve tercih edilen vize türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları tamamlamalıdır. Bundan sonra hazırlanan evraklar Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne teslim edilmelidir.

Bulgaristan vizesi randevusu mülakat şeklinde gerçekleşmemektedir. Bulgaristan’a seyahat etmek için vize randevusu başvurusunda bulunanlar gerekli görülmesi durumunda mülakata davet edilebilirler. Bu durumda başvuru sahibinin mülakat tarihinde ve saatinde görüşmeye hazır olması gerekir. Bulgaristan C tipi vizesi almak isteyen kişilerin başvurularında parmak izi ve mülakat zorunluluğu yoktur. Bulgaristan D tipi vizesi için Bulgaristan vize randevu sistemiyle başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri Bulgaristan Konsolosluğu ile iletişime geçebilirler. Bulgaristan vize randevu sistemi uzun süreli seyahatlerde geçerli olduğundan mülakat sürecine dahil edilebilmektedir.Bulgaristan D tipi vizesi için uygulanan mülakata başvuru sahibinin katılması zorunludur.Bununla birlikte Bulgaristan Konsolosluğu bir vize başvurusu hakkında karara varmadan önce şüpheli gördüğü durumlar için araştırma yapabilir, başvuru sahibini mülakata çağırabilir, vize onayını Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı’na yönlendirebileceği gibi vizeyi olumsuz sonlandırma inisiyatifini de kullanabilir. Bulgaristan vizesi başvurularının kısa sürede değerlendirilmesi ve reddedilme riskinin azaltılması için evrakların doğru, eksiksiz ve güncel olarak başvuru sırasında ibraz edilmesi çok önemlidir.

Bulgaristan’a uzun süreli vize alınabilmesi için başvuru sahibinin belirli kriterleri karşılıyor olması şartı aranmaktadır. Bulgaristan uzun süreli vizesi başvurusunda bulunan kişinin hesabında belirli bir tutarda para olması ve kendisinden ibraz edilen belgeleri eksiksiz, doğru ve güncel bir şekilde ibraz etmesi gerekmektedir. Bulgaristan uzun süreli vizesi almak için başvuru sahibinin oturma izni almasına gerek vardır. Bu gibi durumlarda kişinin Schengen vizesi olması genellikle süreci kolaylaştıran bir durumdur ve çoğu zaman kişinin en az 6 ay süre ile oturma izni almasını sağlar. Ancak Bulgaristan Schengen bölgesi ülkeleri arasında yer almadığı için Bulgaristan’da uzun süreli kalabilmek için aile birleşimi vizesi başvurusu yapılması gerekir. Bulgaristan ticari vizesi alan kişiler de iş yaptıkları süre boyunca en az 15 gün süre ile Bulgaristan’da konaklama imkanını elde edebilirler. Bulgaristan uzun süreli vize alım süreci aynı zamanda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları ortalama 10 iş günü, uzun süreli vize başvuruları ise 45-60 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. 

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin en kısa süre içerisinde alabilecekleri vize Bulgaristan turist vizesidir. Bulgaristan turist vizesi başvuruları genellikle 5 iş günü içinde sonuçlanır. Turist vizesinin kısa süreli ve seyahat amaçlı olması bu vizeye ilişkin başvuruların kısa süre içerisinde sonuçlanmasını sağlayan oldukça önemli bir etkendir. Bulgaristan oturma izni, öğrenci ya da aile birleşimi vizeleri ortalama 60 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Başvuruda bulunulan vize türü her ne olursa olsun sürecin mümkün olan en kısa sürede sonuçlanabilmesi için başvuru sahibinin vize türüne göre kendisinden talep edilen tüm belgeleri eksiksiz, güncel ve doğru bir şekilde ibraz etmesi gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında ibraz edilecek olan belgeler yeni tarihli olmalıdır. Pasaport planlanan konaklama süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olmalı ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Aksi takdirde öncelikle pasaport yenilenmelidir. 18 yaşından küçük olan kişilerin başvuruları ebeveynleri ya da yasal vasileriyle birlikte yapılmalıdır.

Bulgaristan’ın şu anda acil vize uygulaması yoktur. Bununla birlikte Bulgaristan vize başvurusunda bulunan kişilerin tüm evraklarını eksiksiz bir şekilde ibraz etmeleri durumunda vize başvurusu en erken 3 ile 5 iş günü arasında sonuçlanabilir.Bulgaristan’a seyahat etmek isten bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının seyahate çıkmadan önce Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu vardır. Gri ve siyah pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 güne kadar ola seyahatleri için Bulgaristan vizesinden muaf tutulması söz konusudur. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize prosedüründen muaftırlar. Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler başvuruda bulunacakları vize türüne göre ibraz etmeleri gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvurusu sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’na ibraz etmelidirler. Bulgaristan vizesi başvuru işlem süreleri Bulgaristan temsilciliklerinin resmi tatil günleri ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden en az 15 gün önce Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

Bulgaristan’ın ekspress vize gibi bir prosedürü olmadığından Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler 3 ile 5 iş günü beklemek zorundadırlar. Vize başvurusu değerlendirme süreçlerinin başvuruda bulunulan vize türüne göre değişiklik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir. Bulgaristan vize türleri seyahat nedenine göre 5 farklı kategori altında sınıflandırılmaktadır. Bunlar; ticari vize, turistik vize, transit vize, aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi ve uzun vadeli D tipi vize yani oturma iznidir. Bulgaristan vize başvurusu, randevu alınması gerekmeksizin gerçekleştirilebilir. Konsolosluklar vize başvuru randevusu almadan hafta içi her gün 09.00-12.00 arasında başvuruları kabul ederler. Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılan vize başvuruları ortalama 7 gün içinde sonuçlanmakla birlikte hafta sonu, resmi tatil ya da bayram tatili gibi dönemlerde başvuruların daha uzun sürede sonuçlanması mümkün olabilmektedir. Bulgaristan vize başvuruları seyahat tarihinden en az 10 gün önce yapılmalıdır. 

Bulgaristan vizesi alarak bu ülkeye seyahat edecek kişilerin pasaportlarının bulunması zorunludur. Yeşil, bordo, siyah ya da gri pasaport sahipleri Bulgaristan vizesi başvurusu yapabilirler. Bulgaristan’a seyahat etmek isten bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının seyahate çıkmadan önce Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu vardır. Gri ve siyah pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 30 güne kadar ola seyahatleri için Bulgaristan vizesinden muaf tutulması söz konusudur. Yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize prosedüründen muaftırlar. Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin pasaportları 10 yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfası olmalıdır. Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşından küçük olan kişiler annelerinin ve babalarının onayıyla vize alabilmektedirler. Vize başvurusunda bulunacak kişilerin kimlik bilgilerini, ikametgahlarını, banka bilgilerini ve sigortalılık durumlarını ibraz etmeleri gerekir. Tüm evraklarını ibraz eden ve vize başvuruları onaylanan kişiler 6 ay içinde en çok 90 kez Bulgaristan’a gitme hakkına sahiptirler. 

Bulgaristan vizesinin kaç gün içinde sonuçlanacağı hangi vize türü için başvuru yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Bulgaristan vizesi başvurularının kaç gün içerisinde sonuçlanacağı hakkında bilgi sahibi olunması seyahat planlamalarının ve vize başvuru sürecinin herhangi bir aksaklık meydana gelmeyecek şekilde yapılması açısından çok önemlidir. Bulgaristan turistik vizesi başvuruları en fazla 5 iş günü içinde sonuçlanır. Aile birleşimi vizesi için bekleme süresi ortalama 2 aydır. Vize başvuruları yalnızca resmi iş günlerinde değerlendirmeye tabi tutulduğundan tatiller, bayramlar gibi resmi tatil günleri araya girdiğinde vize başvurusu değerlendirme süreci doğal olarak uzar. Bunun yanı sıra Bulgaristan’a acil ya da ekspress vize alınma olasılığı bulunmadığından seyahat için ihtiyaç duyulan vize sürecinin hızlandırılması mümkün değildir. Bulgaristan’a seyahat edecek olan kişiler vize süreçlerinde ve buna bağlı olarak seyahat planlarında herhangi bir aksaklık yaşamamak adına vize başvurularını seyahat tarihinden belirli bir süre önce yapmalıdır. 

Schengen vizesi Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkeler içinde kolay bir şekilde seyahat edebilme imkanı sunduğundan son derece avantajlı olarak kabul edilir. Schengen anlaşmasını imzalayan Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre ülkelerinde seyahat edebilme imkanına sahip olurlar. Bununla birlikte Bulgaristan Avrupa Birliği ülkelerinden biri olmasına karşın Schengen anlaşmasına dahil değildir. Bu nedenle Bulgaristan’a gitmek isteyen kişilerin Schengen vizesine sahip olması herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Bulgaristan’a gitmek isteyen kişiler Schengen vizeleri olsa dahi seyahat amaçlarına ve sürelerine göre Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunmak, başvuru yaptıkları vize türüne göre kendilerinden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayıp ibraz etmek zorundadırlar. Schengen vizesi Bulgaristan’da geçerli olmadığı gibi Bulgaristan vizesi ile farklı Avrupa ülkelerine seyahat edilmesi de söz konusu değildir. Vize başvurusu işlemlerinin eksiksiz bir şekilde tamamlanması Bulgaristan’a yapılacak yolculuklar konusunda herhangi bir sorun yaşanmaması adına çok önemlidir. Bu tür aksaklıklar yaşanmaması adına vize başvuru sürecinde önemli olan noktalara uyulmalı ve tüm yükümlülükler eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83