Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Schengen vizesi; başvuruda bulunulan şehre, konsolosluğa, başvuru yapılan vize türüne ve dönemsel yoğunluğa göre 8 ila 25 iş günü arasında sonuçlanır. Schengen vizesi en erken İstanbul ve Ankara gibi konsoloslukların bulunduğu illerde çıkar. En hızlı Schengen vizesini ise İtalya, Fransa ve Yunanistan konsoloslukları verir. Genellikle ticari, konferans ve kongre gibi amaçlarla gerçekleştirilecek seyahatlere yönelik Schengen vize başvuruları daha hızlı sonuçlanır.

Eksik evrak ya da konsolosluk mülakatı vize işlem sürelerinin uzamasında rol oynar. Bazı durumlarda konsolosluk vize başvuru dosyasının değerlendirilmesi noktasında ek sürelere gereksinim duyabilir. Bu durumda Schengen vizesinin çıkış süresinin 45 iş gününe kadar uzaması söz konusu olabilir.

Schengen Vizesi Nedir?

Avrupa’daki 26 Schengen üye ülkesinin sınırları içinde geçerli olan Schengen vizesi tek, çift ya da çok girişli olarak verilebilir. 180 içinde 90 günü aşmayacak şekilde verilen kısa süreli C tipi vize kategorisinde yer alan Schengen vizesinin dahil olduğu Schengen uygulaması Schengen bölgesinde transit geçişleri de kapsar.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Vize şartları her ülke özelinde değişiklik gösterebildiğinden Schengen vizesi başvurusu yapılmadan önce seyahat edilmek istenilen ülkenin vize başvuru koşulları öğrenilmeli ve değerlendirilmelidir.

Vize başvurularının onayı ya da reddi ile ilgili karar başvuruda bulunulan ülkenin konsolosluk ya da büyükelçiliklerinin vize departmanlarıdır. Bu birimler dışında herhangi bir kuruluşun vize başvurusu sonucu hakkında karar vermesi olası değildir. 

Schengen bölgesi üyesi devletlerin konsoloslukları ile büyükelçilikleri, vize başvuru sahiplerini vize işlemleri için kendilerinin akredite ettiği ve resmi olarak yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yönlendirir. Vize danışmanlık firmaları ve seyahat acentelerinin vize başvuru sahibi adına işlem yapma hakkı bulunur. 

Vize başvuruları ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı Schengen üyesi ülkelerin konsoloslukları; vize başvuru merkezlerinde, bizzat konsolosluk ve büyükelçiliklerde başvuruları kabul ederler. Vize başvurularının eksiksiz evraklarla yapılması gerekir. Eksik evrak bildirimleri Konsolosluklar tarafından gerçekleştirilir.

Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Schengen vizesinin, kişinin seyahat tarihine yetişmesi için başvurular seyahatten en fazla 3 ay önce ve seyahate en az 15 gün kala yapılmalıdır. Diğer yandan konsoloslukların yoğun olduğu ya da kapalı olduğu tarihler dikkate alınmalı, evrak teslimi ve parmak izi ibrazı işlemlerinin yapıldığı vize randevu tarihleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Vize ücretleri Schengen ülkelerine göre farklılık gösterebilir. Vize harç bedellerini Konsolosluklar belirler ve günceller. Schengen vizesi başvuru ücreti konsolosluk harç bedelleri ve başvuru merkezlerinin işlem ve koordinasyon ücretlerini de içerir. Vize ücreti Schengen başvurularında belirli bir süre için talep edilir. Vize süresi konsolosluk tarafından belirlenir. Bu kapsamda 1 yıllık Schengen vize ücreti ya da belirli bir süreyi içeren bir vize ücreti söz konusu olmaz. Vize harç bedelleri belirli bir dönem sabitlendiği gibi başvurular bu şekilde işlem görebilmektedir.

Schengen bölgesi üye ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda, İspanya, İsviçre, İsveç, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Liechtenstein, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Bu ülkelerin dışında Schengen vizesi ile gidilebilen ve Avrupa Birliği üyesi olmayan bazı ülkeler de vardır. Seyahat süresi yeterli ve çok girişli Schengen vizesi sahibi olan T.C.vatandaşları Bulgaristan, Romanya, Monako, Vatikan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs ve San Marino’ya da bu ülkelerin vizesini almadan giriş yapma imkanına sahiptirler. Ancak bu ülkeler kendilerine özel vize koşullarına sahip oldukları gibi Schengen vize evraklarıyla giriş yapılmaz. 

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Schengen vizesi başvurusu için gereken evraklar ile evrak detayları ülke özelinde değişiklik gösterebilir. Vize için gerekli evrakların hazırlanmasındaki en önemli kriterlerin başında seyahatin amacı, başvuru sahibinin mesleki ya da sosyal durumu gelir. Seyahat amacı turistik, ticari ya da aile ziyareti vizesi türlerine başvuru yapılması gerekliliğini belirler. Ülkede uzun süreli kalma gerekliliği doğuran talepler Schengen kapsamında değerlendirilmez. Başvuruda bulunulacak vize türü belirlendikten sonra başvuru sahibinin sosyal durumuna göre gerekli evrakları hazırlaması gerekir. Öğrencilerin ve çalışanların evrakları ile ev hanımlarının ve emeklilerin hazırlaması gereken evraklar birbirinden farklı olduğu gibi Schengen vizesi başvurusunda bulunacak herkes için geçerli standart bir evrak listesinin varlığından söz edilemez. 

Vize başvuru türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ibraz edilmesi gereken evraklar arasında; pasaport, eski pasaport, fotoğraf, rezervasyonlar, banka dökümü, şirket evrakları, vize talep dilekçesi ve diğer başvuru evrakları sayılabilir.

Gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde ibraz edildikten sonra Schengen vizesi işlem süresi her ne kadar Konsolosluğa bağlı olsa ve resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterse de ortalama 10 ila 15 gündür. Ancak Pandemi koşulları dikkat alınması ve seyahat tarihinden 1,5 ila 2 ay önce Schengen vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Pandemi ve tatil günleri dikkate alınmalı ve olası aksamaların söz konusu olabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

ARA     444 18 83