Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerle Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a giriş yapabilmek için Macaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Macaristan Schengen bölgesine üye olan ülkelerden biridir. Macaristan’a seyahat edecek kişiler, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunduğu durumlarda Schengen vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca Macaristan vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar. Yeşil, gri ya da siyah pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için Macaristan vizesine tabi değildirler.

Macaristan Vizesinin Başvurusu Süreci

Kısa süreli Macaristan vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği acentelerden destek almalıdır. Uzun süreli Macaristan vize başvuruları konsolosluklara şahsen yapılabilir. Macaristan vize başvurusu yapacak olan kişi vize başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmalı ve imzalamalıdır. Başvuruda bulunulacak olan vize türüne göre başvuru sahibinden talep edilecek olan belgeler teslim edilmelidir. Eğer Macaristan vizesi için ibraz edilmesi gereken belgeler arasında davetiye varsa Macaristan’da faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Macaristan vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportu seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Aynı zamanda pasaportta en az 2 boş sayfa yer almalıdır. Macaristan vizesi almak isteyen kişi Macaristan seyahatinin masraflarını karşılayacak ekonomik yeterliliğe sahip olduğunu ispatlar nitelikte belge ibraz edemezse seyahatinin bir başkası tarafından finanse edileceğine dair kanıt sunmalıdır. Konsolosluk tarafından vize başvuru sahiplerinin çalışma ve sosyal durumları değerlendirilerek sponsor evraklarının talep edilmesi mümkün olabilir. İşsizler, ev hanımları ya da öğrenciler Macaristan vize başvuruları sırasında sponsor desteğine ihtiyaç duyabilen kişilerdir.

Macaristan İçin Vize Türleri Nedir?

Macaristan vizesi türleri Macaristan Konsolosluğu tarafından seyahatin amacına ve süresine göre iki temel grupta sınıflandırılmaktadır. Ulusal yani uzun süreli Macaristan vizesi Schengen vizesi olmayıp 90 günü aşan ikamet hakkı tanır. Çalışma, eğitim ve oturum gibi durumlarda başvurulan bir vize türüdür. Macaristan Schengen vizesi A tipi ve C tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Başka bir ülkeye yapılacak olan seyahatlerinde Macaristan’dan transit olarak geçecek kişilerin alması gereken Macaristan vizesi tipine Macaristan A Tipi Schengen Havalimanı Transit Vizesi adı verilir. Macaristan transit vizesi T.C. vatandaşlarına uygulanan bir vize türü değildir. Macaristan C tipi Schengen vizesi 90 güne kadar konaklama imkanı verir. Eğer T.C. vatandaşlarının pasaportlarında geçerli Schengen vizesinin olmadığı durumlarda Macaristan Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu vize tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahiptir. Macaristan vizesi seyahat amacına bağlı olarak da bazı kategorilere ayrılır: Macaristan turistik vizesi Macaristan ticari vizesi Macaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi Macaristan kültürel amaçlı vize Macaristan Erasmus vizesi Macaristan transit vize Macaristan resmi amaçlı vize Macaristan sağlık sebepli vize Macaristan sportif amaçlı vize Macaristan AB vatandaşı ile evli kişiler için vize Macaristan şoför vizesi

Macaristan Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Macaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli yani 90 güne kadar olan vize başvurularını doğrudan konsolosluğa yapamazlar. Kısa süreli Macaristan vizesi başvuruları Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlar, vize danışma merkezleri ve turizm acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Uzun süreli Macaristan vizesi için başvurular doğrudan Macaristan Konsolosluğu’na ve Macaristan Büyükelçiliği’ne yapılır. Macaristan vizesi başvurusunda ibraz edilmesi gereken evraklar seyahat sebebine göre değişiklik gösterebilir. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için seyahat amacına uygun evraklar ibraz edilmeli ve doğru prosedür izlenmelidir. Pasaportun 10 yıldan eski, yıpranmış ya da yırtık olması durumunda vize başvurusu Macaristan Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir. Vize başvuru dosyasında beyaz arka fonda, rötuşsuz, 3,5 cm x 4 cm ölçülerinde ve güncel tarihte çekilmiş biyometrik fotoğraf bulunmalıdır. Fotoğraftaki kişinin yüzü herhangi bir aksesuarla kapatılmamış olmalıdır. Vize başvurusu sırasında, başvuru sahibi kişisel durumunu net bir şekilde açıklayabilecek belgeleri ibraz etmelidir. Sunulan belgeler başvuru sahibinin çalışma durumu, eğitim durumu, finansal durumu, mal varlığı, Türkiye’deki ya da yurt dışındaki aile bireylerine ilişkin detaylı bilgiler içermelidir. Macaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanan vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formunun eksik, yanlış ya da yetersiz doldurulması vize başvurusunun reddine sebep olabilir. Vize başvuru formunda verilen bilgiler ibraz edilen belgelerle tutarlı olmalıdır. Başvuru sahibi, Macaristan vizesi başvurusu ile ilgili olarak ret cevabı almaları durumunda bu karara itiraz edebilirler. Bunun için başvuru sahibi itiraz etmek için gereken belgelerin yanı sıra Macarca ya da İngilizce yazılmış itiraz dilekçelerini hazırlamalı ve konsolosluğa ibraz etmelidirler. Vize başvurusu reddi durumunda yapılacak olan itiraz sürecinde kişi şahsen başvuruda bulunmalıdır.

Macaristan Vizesi İçin Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Macaristan vizesi için başvuru randevusu alma işlemleri Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesindeki randevu alma butonları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte Macaristan vizesi için başvuru randevusu, Macaristan Konsolosluğu’nun yoğun olması durumunda ileri tarihlere verilebilmektedir.
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Macaristan Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Macaristan denilince akla ilk gelen şey Budapeşte’dir. Orta Avrupa’nın incisi olarak kabul gören şehir tarihi güzellikleri ve insanlarının sıcakkanlılığıyla sizleri her zaman kendine çekecektir. Şehir içerisindeki tarihi mekânların çokluğu, parklar tüm şehir sizi her zaman tüm sevecenliği ile karşılayacaktır. Şehirdeki tüm mekânları gezmeniz gerçekten çok fazla zaman alacaktır. O yüzden bir kez gelip Budapeşte’yi gördüm demeniz çok fazla doğruyu yansıtmayacaktır.

Macaristan Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. (Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Maaş Bordrosu. (Son Üç Ay)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi. (İşveren yazısı)
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü. (Vize İçin Başvuran Kişinin Son Çalıştığı Yerde, Çalışma Süresi 1 Yılı Aşmaması Durumunda Önceki İş Yerinden İşe Giriş Belgesi Talep Edilmelidir.)
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi. (Son Üç Ay Tarihli)
 • Vergi Levhası Kopyası. (Son Dönem)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası. (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • İmza Sirküleri Kopyası. (Süresi Geçmemiş)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. (E-devletten alınacaksa barkotlu olmak zorundadır.)

Macaristan Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Macaristan hem Avrupa birliği üyesi hem de Schengen anlaşmasını imzalayan bir ülke olması sebebiyle ülkeye Schengen vizesi aldığınız herhangi bir ülkeden giriş yapmanız çok kolay olacaktır. Buradan başka bir ülkeye geçmeniz bu güzellikleri gördükten sonra inanın çok zor olacaktır. Ülkenin resmi para birimi Macaristan Forinti’dir. Ama alışveriş yapacağınız dükkanlarda Euro ile ödeme yaparsanız da sorunla karşılaşmazsınız.

Macaristan Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. (Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi.
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi. (Son Üç Ay Tarihli)
 • Vergi Levhası Kopyası. (Son Dönem)
 • İmza Sirküleri Kopyası. (Süresi Geçmemiş)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası. (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

Macaristan Emekliler İçin Vize Başvurusu

Macaristan vizesi alıp gezmeyi planlayacağınız ilk yerlerden birisi tarihi parlamento sarayı olmalıdır. Bunun dışında Budapeşte de bulunan “Buda Kalesi” UNESCO nun tarih mirasları listesinde yer alan ve mutlaka görülmesi gereken tarihi mekânlardan bir tanesidir. Dünyaca ünlü “Tokaj” şaraplarının üretildiği Borsod Abauj Zemplen bölgesi de mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Macaristan Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. (Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçes. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Macaristan Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe.
 • Emekli Maaşını Aldığı İlgili Banka Cüzdanı ve Banka Kartı Fotokopisi. (Maaş Miktarı Net Olarak Görülecek Şekilde Düzenlenmiş Belge)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

Macaristan Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte aynı zamanda pek çok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden genç nüfus oldukça fazladır. Hal böyle olunca Budapeşte gece hayatı da bir o kadar hızlı ve renklidir. Çılgın partilere ev sahipliği yapan gece kulüpleri yüzlerce alternatife sahip eğlenceleriyle sizleri kendine çeker. Ölmeden önce yapılacak 100 şeyden biriside Budapeşte gece partilerinden birisine katılmak olması hiç şaşırtıcı değildir.

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Macaristan Vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafaakatname. (Aslı ve fotokopisi.)
 • Öğrenci Belgesi. (Yeni Tarihli)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)

Macaristan Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Macaristan vizesi alıp ülkeye gittiğinizde hiç düşünmeyeceğiniz şeylerin başında yakınlarınıza ne hediye alacağım sorusu olacaktır. Ülkede gezmeye başladığınız birkaç günün sonunda Macaristan’ın ne kadar renkli ve çeşitliliği fazla bir ülke olduğunu fark edeceksiniz. Hemen her dükkânın kendisine has karakteristik ürünleri olsa da alınacak çok fazla hediyelik eşya ve hediyelik eşya türü var. Bunların başında elbette ki dünyanın en iyi şaraplarından biri sayılan “Tokaji Şarapları” gelecektir. Bunun dışında porselen imalatı ve işlemeleri gözlerinizi yerlerinden çıkaracak düzeyde güzeldir. Porselen eşyalar da alınabilecek en güzel hediyelikler arasında yer alır.

Macaristan Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. (Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Macaristan seyahati masraflarını karşılayacak 1. Derece akrabaların evrakları. (Bu konu ile ilgili olarak profesyonel ekibimizden bilgi alabilirsiniz. )
 • Var ise davet mektubu.
 • Evli vatandaşlarımızın evlilik cüzdanları fotokopileri.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Macaristan Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Budapeşte her ne kadar dünyanın en güzel şehri olmaya aday bir şehir olsa da güvenlik bakımından sınıfta kalıyor. Turistlik bir şehir olmasından dolayı hedefte çok fazla kişi olması yankesicilerin ve durumdan vazife çıkarmaya çalışanların sayısı gerçekten çok fazla. Gözlerinizi iyi açmalı önlemlerinizi almalısınız. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullandığımızda çantanıza ve cüzdanınıza göz kulak olmalısınız. Şehirde tutacağınız taksiler sizleri dolaştırmaya çalışacaklardır. Gitmek istediğiniz yolları önceden internet üzerinden kontrol edebilirseniz büyük taksi ücretlerinden kendinizi koruyabilirsiniz

Macaristan Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. (Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Macaristan seyahati masraflarını karşılayacak 1. Derece akrabaların evrakları. (Bu konu ile ilgili olarak profesyonel ekibimizden bilgi alabilirsiniz. )
 • Var ise davet mektubu.
 • Evli vatandaşlarımızın evlilik cüzdanları fotokopileri.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Macaristan Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Macaristan’ın Zala şehrinde bulunan “Heviz Gölü” dünyanın 2. En büyük termal gölüdür. Özellikle Macaristan’ın sağlık turizminde büyük artış olmasına sahip olan bu göl gelenlere şifa dağıtmak için birebir. Normalde bir göl olan ama Macaristan denizi olarak adlandırılan “Balaton Gölü”’de görülmeye değer yerlerden birisidir. Gölün etrafında bulunan doğal ve tarihi mekânları gezmek için göle yakın yerlerden birinde konaklayabilir ve Macar halkını daha yakından tanıyabilirsiniz.

Macaristan Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. (T.C. Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. (Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde ulaşım için kullanacağınız taşıtla ilgili rezervasyon bilgileri.
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri. Adres, iletişim bilgileri veya otel rezervasyonunuz.
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. (Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. (Var İse)
 • Varsa Öğrenci Belgesi. (Yeni Tarihli)
 • Yasal Veliyi Gösterir Belgeler.
 • Macaristan vizesi almak isteyen kişinin anne ve babası tarafından noter onaylı 6 ayı geçmemiş muvafakatname.
 • Yasal Velisi İle Seyehat Etmiyorsa, Yasal Velisi Tarafından Verilmiş Noter Tasdikli İzin Belgesi.(Muvafakatname)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. (Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)

Macaristan Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Macaristan Avrupa’nın et deposu olarak anılmasının başlıca sebepleri yurt dışına ithal ettiği müthiş satışlar yüzündendir. Ülkede hayvancılık çok gelişmiş durumdadır. Hatta ülkemizden gidip macaristanda çiftlik satın alıp orada bu işi yapan çiftçilerimizin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sizde bir Macaristan vizesi alıp kendilerini branşlarında nasıl geliştirdiklerini görebilir ve size yeni ufuklar açabilir.

Macaristan Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. ( Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap bakiyesi minimum 6000 TL olmalı.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Çitçilik Belgesi
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Macaristan vizesi alacaksanız Macaristan’da bulunan yakınınız tarafından gönderilecek orijinal davetiye. Davetiyenin yanında yakınınızın adresi, telefon numaraları, oturum belgeleri ve kimlik bilgileri de bulunmalıdır.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Konsolosluklar tarafından ek evrak isteme hakkına sahiptir. Soyadı değişikliği olmuş ise pasaportların yenilenme zorunluluğu vardır.

Macaristan Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Macaristan mutfağı çok çeşitli olmasına rağmen kullanılan domuz eti yüzünden pek fazla Türk damak tadına uymamaktadır. Bunun yanına ülkede pek çok Türk restoranı, döner ve kebapçıları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Macaristan Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri. ( Mevcut en düşük 5000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı maaş bordrosu. < li>
 • Macaristan vizesi almak isteyen kamu personeline ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.< li>
 • Bağlı olduğunuz kurumdan alacağınız görevinizi, izin tarihlerinizi belirten kaşeli ve imzalı belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü ( Vize İçin Başvuran Kişinin Son Çalıştığı Yerde, Çalışma Süresi 1 Yılı Aşmaması Durumunda Önceki İş Yerinden İşe Giriş Belgesi Talep Edilmelidir.)
 • Eğer emekli sandığına bağlıysanız kurumdan yazı alınması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Nüfus müdürlüklerinden Macaristan vizesi başvurusu için alacağınız vukuatlı nüfus kayıt belgesi. (Eş, çocuk, anne, baba bireylerinin eklenmesi gerekir.)

Konsolosluk tarafından ek evrak ve ek görüşme talep edilebilir.

Macaristan Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Aslında Budapeşte 2 farklı mekânın isimlerinin birleşiminden oluşmuştur. Buda kalesinin olduğu yerden Peşte nin manzarasını seyretmek çok keyiflidir. Ülkenin her yerinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu mirasları ve bölgedeki Osmanlı dokunuşlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Macaristan Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Macaristan vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Macaristan vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Macaristan seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 5000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı maaş bordrosu.
 • Macaristan vizesi almak isteyen şahıs firma sahibine ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Bağlı olduğunuz kurumdan alacağınız görevinizi, izin tarihlerinizi belirten kaşeli ve imzalı belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Kimlik fotokopisi.
 • Nüfus müdürlüklerinden Macaristan vizesi başvurusu için alacağınız vukuatlı nüfus kayıt belgesi. (Eş, çocuk, anne, baba bireylerinin eklenmesi gerekir.)

Konsolosluk tarafından ek evrak ve ek görüşme talep edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Macaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler, yapacakları seyahatin amacına ve süresine göre Macaristan vizesi almalıdırlar. Macaristan vizesi almak için randevu alınması, başvurulacak vize türüne göre talep edilen belgelerin hazırlanması ve randevu tarihinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Macaristan Konsolosluğu ibraz edilen evraklarla ilgili bir sorun olmadığı, vize başvurusu değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine ya da yoğun döneme denk gelmediği durumlarda Macaristan vizesi başvurularını 7 ile 10 iş günü içinde sonuçlandırır. Macaristan vizesi başvuruları, olası herhangi bir gecikme durumunda seyahat planlarının aksamaması için planlanan seyahat tarihinden en az 20 iş günü önce yapılmalıdır. Çeşitli nedenlerle Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a giriş yapabilmek için Macaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Macaristan Schengen bölgesine üye olan ülkelerden biridir. Macaristan’a seyahat edecek kişiler, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunduğu durumlarda Schengen vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca Macaristan vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar. Yeşil, gri ya da siyah pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için Macaristan vizesine tabi değildirler.

Macaristan Schengen bölgesi ülkelerinden biridir. Bu nedenle Schengen üyesi devletler tarafından uygulanan vizeler ve oturma izinleri Macaristan için de geçerli olmaktadır. Macar dış temsilciliklerinin düzenlediği standart Schengen vizeleri ile Macar makamları tarafından düzenlenen oturma izinleri de tüm Schengen bölgesinde geçerli olmaktadır. Macaristan Schengen vizesi ve ülkeye giriş kuralları sadece 90 günü geçmeyen kalış süresi için geçerlidir. Bununla birlikte 90 gün tüm Schengen alanında geçerli olan kalış süresini ifade etmektedir. Uzun süreli yani 90 günü geçen oturma izni kuralları bazı ülkeler tarafından kendi ulusal hukuk kurallarına göre belirlenebilir. Vize ülkeye giriş yapma konusunda alınan bir ön izin olma özelliğine sahiptir. Diğer bir deyişle vize alan kişi otomatik olarak ülkeye girme hakkına sahip olmaz. Sınırı geçtiği anda yolcudan giriş ve oturma izni koşullarını belgelemesi istenebilir. Eğer yolcu bu gerekliliği yerine getiremezse sınırdan geri çevrilmesi söz konusu olabilir. Schengen vizesi tüm Schengen alanında serbest dolaşım sağladığı gibi vize talebini belirten dilekçe gidilmek istenen ülkenin dış temsilciliğine verilmelidir. Eğer birçok ülkeyi kapsayan bir seyahat planlanıyorsa dilekçe Schengen alanına ilk girişin yapılacağı ülkenin dış temsilciliğine verilir.

Çeşitli nedenlerle Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a giriş yapabilmek için Macaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Macaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kısa süreli yani 90 güne kadar olan vize başvurularını doğrudan konsolosluğa yapamazlar. Kısa süreli Macaristan vizesi başvuruları Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği kurumlar, vize danışma merkezleri ve turizm acenteleri aracılığıyla yapılabilir. Uzun süreli Macaristan vizesi için başvurular doğrudan Macaristan Konsolosluğu’na ve Macaristan Büyükelçiliği’ne yapılır. Macaristan vizesi için başvuru randevusu alma işlemleri Macaristan Konsolosluğu’nun resmi web sitesindeki randevu alma butonları kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte Macaristan vizesi için başvuru randevusu, Macaristan Konsolosluğu’nun yoğun olması durumunda ileri tarihlere verilebilmektedir. Kısa süreli Macaristan vize başvurusunda bulunacak olan kişiler Macaristan Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği acentelerden destek almalıdır. Uzun süreli Macaristan vize başvuruları konsolosluklara şahsen yapılabilir. 

Mülakat Macaristan vizesi başvuru değerlendirme sürecinin standart bir parçası değildir. Ancak Macaristan Konsolosluğu’nun Macaristan vizesi başvurularının değerlendirilmesi sırasında belirtilen belgelere ek olarak yeni belgeler talep etme ve başvuru sahiplerini mülakata davet etme hakkı vardır. Macaristan vizesi başvuru sahibinin mülakata çağrılması durumunda, mülakat gününde ve saatinde hazır olması gerekir. Başvuru sahibinin mülakat sırasında verdiği bilgilerle başvuru dosyasında ibraz ettiği belgeler birbirleriyle uyumlu olmalıdır. Schengen vizesi almak için yapılan başvuruların mülakatlarında seyahatin amacı, içeriği, başvuru sahibinin iş hayatı ile ilgili sorular sorulabilir. Eğer akraba ya da arkadaş ziyareti için vize talep ediliyorsa akrabalık bağları sorgulanabilir. Macaristan vizesi başvurularını  Türkiye’den yapan Afganistan, Bangladeş, Filistin, Güney-Sudan, Kongo, Kuzey-Kore, Libya, Mali, Moritanya, Nijer, Ruanda, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşları ile vatansız ve mülteciler Macaristan Konsolosluğu yetkilileri tarafından mülakata tabi tutulurlar. Bu kişilerin mülakatları yalnızca Çarşamba günleri randevuyla yapılır. 

Çeşitli nedenlerle Macaristan’a seyahat etmek isteyen bordo pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Macaristan’a giriş yapabilmek için Macaristan vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Macaristan Schengen bölgesine üye olan ülkelerden biridir. Macaristan’a seyahat edecek kişiler, pasaportlarında geçerli Schengen vizesi bulunduğu durumlarda Schengen vizelerinin geçerli olduğu süre boyunca Macaristan vizesi işlemlerinden muaf tutulurlar. Yeşil, gri ya da siyah pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri için Macaristan vizesine tabi değildirler. 90 günden uzun süreli konaklama yapılmasını gerektiren öğrenci vizesi, aile birleşimi, oturum gibi kategorilere yönelik Macaristan vizesi başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşları Macaristan vizesi başvurularını doğrudan Macaristan Konsolosluğu’na ya da Macaristan Büyükelçiliği’ne yapmalıdırlar. Macaristan uzun süreli vize başvurusunda bulunmak için başvuru formu doldurulur. Hazırlanan evraklar randevu tarihine ibraz edilir. Macaristan D tipi vize başvurusu ortalama 30 günde sonuçlanır. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi vize türlerine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca evrakların eksiksiz, doğru ve güncel bir şekilde teslim edilmemesi ya da ek evrak talep edilmesi durumunda süreç uzayabilir.

Macaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler için en erken çıkan vize Macaristan turist vizesidir. Macaristan turist vizesi, işlemlerin kısa sürmesi nedeniyle en hızlı verilen vize çeşitlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Turistik vizelerin hızlı çıkmasının en önemli nedenlerinden biri, turistik vizelerin belirli süreler için talep ediliyor olmasıdır. Ancak Macaristan turist vizesinin kısa sürede sonuçlanması için başvuru evraklarının eksiksiz, doğru ve güncel olarak teslim edilmesi zorunludur. Turist vizesi başvurusu sırasında eksik evrak ibraz edilmesi, başvuru sahibinden ek evrak istenilmesi ya da başvuru sahibinin mülakata çağrılması gerekliliğinin oluşması durumunda sürecin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra Macaristan turistik vizesi başvuru dosyasında ibraz edilen pasaportların yırtık, yıpranmış ya da 10 yıldan eski olmamasına ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde turistik vize başvurusunun daha uzun sürede sonuçlanması ve seyahat planlarının aksaması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması gibi durumlar ortaya çıkabilecektir.

Macaristan’ın Türk vatandaşlarına yönelik olarak uygulanan herhangi bir acil durum prosedürü yoktur. Orijin ülkesi Avrupa Birliği ile vize kolaylaştırması olan vatandaşlar için ise bir acil durum prosedürü vardır. Macaristan vizesi başvuruları planlanan seyahatten 6 ay öncesine kadar ve hareket tarihine 15 takvim günü içinde yapılabilir. Planlanan seyahat tarihine 16 günden az kalması durumunda başvuru yapılamaz ya da yapılan başvuru kabul edilmez. Ancak gerekçeli münferit acil durumlarda başvuruların planlanan seyahat tarihinden önceki 15 takvim günü içinde yapılması söz konusu olabilir. Eğer acil vize alınmasını gerektiren bir durum varsa bu konuda konsolosluğa açık ve detaylı bir bilgilendirme yapılması ve verilen bilgilerin ibraz edilen belgelerle desteklenmesi gerekir. Vize başvuru dosyası içinde; vize başvuru formu, en az 2 boş sayfaya sahip pasaport, talep edilen standartlara uygun olacak şekilde yakın zamanda çekilmiş fotoğraf yer almalıdır. Parmak izi taraması yaptırılmalı ve vize ücreti yatırılmalıdır. Aynı şekilde seyahat sigortası ve kişinin mesleği özelinde belirlenen belgeler de ibraz edilmelidir. İşlem süresi boyunca Başkonsolosluğun ilave bilgi ve belge sunulmasını talep etme ya da gerekli görülmesi durumunda müracaat sahibini mülakata çağırma hakkı bulunduğu unutulmamalıdır.

Macaristan devleti tarafından Türk vatandaşlarına Macaristan vizesi başvurusu kapsamında express vize prosedürü uygulanmamaktadır. Bu nedenle Macaristan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşları seyahat tarihinden en az 20 gün önce başvuru yapacakları vize türüne göre talep edilen evrakları hazırlamalı ve vize başvurusunda bulunmalıdırlar .Daha hızlı vize alınmasını gerektiren bir durum söz konusu olduğunda başvuru sahibi konsolosluğu bu konuda açık ve detaylı bir şekilde bilgilendirmeli, verdiği bilgileri ibraz ettiği belgelerle desteklemelidir. Macaristan vizesi türleri Macaristan Konsolosluğu tarafından seyahatin amacına ve süresine göre iki temel grupta sınıflandırılmaktadır. Ulusal yani uzun süreli Macaristan vizesi Schengen vizesi olmayıp 90 günü aşan ikamet hakkı tanır. Çalışma, eğitim ve oturum gibi durumlarda başvurulan bir vize türüdür. Macaristan Schengen vizesi A tipi ve C tipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Başka bir ülkeye yapılacak olan seyahatlerinde Macaristan’dan transit olarak geçecek kişilerin alması gereken Macaristan vizesi tipine Macaristan A Tipi Schengen Havalimanı Transit Vizesi adı verilir. Macaristan transit vizesi T.C. vatandaşlarına uygulanan bir vize türü değildir. Macaristan C tipi Schengen vizesi 90 güne kadar konaklama imkanı verir. Eğer T.C. vatandaşlarının pasaportlarında geçerli Schengen vizesinin olmadığı durumlarda Macaristan Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu vize tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahiptir.

Macaristan vizesi olarak adlandırılan Schengen vizesi alabilmek için 80 EUR yetişkin, 40 EUR çocuk ücreti ödenmelidir. Çocuk ücreti 6-12 yaş aralığı için geçerlidir. 0-6 yaş aralığı için ücret ödemesi yapılmamaktadır. Bununla birlikte 12 yaşın altındaki Türk vatandaşları için seyahat hedefinin Macaristan olduğu durumlarda seyahat ücretsizdir. Eğer seyahat hedefi Portekiz ya da Slovenya ise o zaman 40 EUR ödeme yapılmalıdır. Schengen vizesi başvurusunda bulunmak için; başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası poliçesi, pasaport fotokopisi, süresi geçen son pasaport, işveren izin izni, orijinal kişisel banka tablosu, şirket belgeleri, sponsor mektubu, evlilik cüzdanının kopyası, ikametgah belgesi, öğrenci belgesi gibi belgeler kişi özelinde belirlenerek ibraz edilmelidir. Bunların yanı sıra uçuş/seyahat rezervasyonları, otel rezervasyonları, seyahat planı gibi belgelerle vize başvurusu desteklenmelidir. Pasaportun geçerlilik süresi üye ülkelerin topraklarından ayrılmanın planlandığı tarihten itibaren en az 90 gün geçerli olmalıdır. Ayrıca pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Şüpheli, hakkında yakalama kararı olan, ülkeye girişi ya da yurt dışına çıkış yasağı olan kişilere Macaristan vizesi verilmez. Başvuru sahibinin herhangi bir sabıkası olmasa dahi şüpheli davranışlar sergilemesi durumunda vize başvurusu reddedilebilir. Macaristan Konsolosluğu’nun ve Macaristan Büyükelçiliği’nin talep ettiği şartların yerine getirilmemesi durumunda Macaristan vizesi reddedilebilir. Seyahat amacının kanıtlanamaması, eksik ya da sahte evrak sunulması, vize başvurusunda bulunan kişinin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike teşkil etmesi ya da Macaristan seyahatinin sonunda ülkeden ayrılacağını kanıtlar belge sunamaması durumunda Macaristan vizesi başvurusunun reddedilmesi söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra Schengen bölgesi ülkelerinden birinin aldığı karar diğer üye ülkeler açısından da bağlayıcı olabildiği için üye ülkelerden birine girişinin yasak olduğu Schengen Bilgi Sistemi’nde görüntülenen kişilerin Macaristan vizesi başvuruları reddedilir. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin ibraz edilmemesi, kişinin iltica edeceği şüphesinin olması ve farklı nedenlerden dolayı da Macaristan vizesinin reddedilmesi mümkündür.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83