Fransa Vizesi

Fransa Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizin birçok vatandaşı da çeşitli nedenlerle Fransa’yı ziyaret etmek istemektedir. Umuma mahsus (Bordo) pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahat amaçlarına göre Fransa turistik vizesi, Fransa ticari vizesi, Fransa ziyaret vizesi ya da diğer diğer vize türlerine başvurup Fransa vize prosedürlerini yerine getirmelidir. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan Fransa seyahatlerinde Fransa vizesinden muaf tutulurlar.

Fransa Vizesinin Başvurusu Süreci

Fransa vizesi başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması için istenilen evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fransa Vize Başvuru Formu resmi bir belge olup bu form Fransa Vizesi için başvuru sürecinin ilk adımıdır. Başvuru sahibinin pasaportu 10 yıldan eski olmamalı, en az 2 boş sayfası bulunması, yıpranmış olmamalı ve vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği olmalıdır. 18 yaşından küçükler için anne ve babadan noter onaylı muvafakatname alınmalıdır. 6 aydan daha yeni, 35 x 45 mm ölçülerinde ve arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir. Bunun yanı sıra başvuru sahibi Fransa Konsolosluğu’na hitaben Vize Talep Dilekçesi hazırlamalıdır. Burada; Fransa seyahatinin süresi, temel amacı, uçak bilgileri, konaklama bilgileri ve seyahat masraflarını nasıl karşılanacağına dair detaylı bilgi verilmelidir. Vize talep dilekçesinde amaç doğru belirtilmezse konsolosluk yetkilileri vizeye ret verebilir ya da ek belge talebinde bulunarak yüz yüze görüşmeye çağırmaları söz konusu olabilir. Fransa vizesi için istenilen ek evraklar şu şekilde sıralanabilir; Pasaportun resimli sayfalarının fotokopisi Nüfus Cüzdanı fotokopisi Yurt dışında geçerliliği bulunan en az 30.000 EURO teminatlı seyahat sigortası belgesi Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği İkametgah belgesi Şirket imza sirküleri Otel ve uçak rezervasyon belgeleri Ücretli çalışanlar için SSK giriş belgesi Son 4 aylık maaş bordroları 4A Hizmet dökümü Emekliler için emekli maaş cüzdanları Öğrenciler için öğrenci belgesi Masraflarının karşılanacağına dair sponsor bilgileri Alınmak istenilen vize türüne uygun olarak hazırlanan belgelerle Fransa Konsolosluğu’na vize merkezleri tarafından başvuru yapılarak randevu tarihi belirlenir. Başvuru sahibinden parmak izi alındıktan sonra evraklar ibraz edilir. Konsolosluk yetkilileri tarafından yapılan araştırmalar sonucunda eksik bilgi ya da beyan tespiti durumunda vize ret edilebilir. Bu durumda evraklar yeniden hazırlanıp başvuruda bulunulabilir.

Fransa İçin Vize Türleri Nedir?

Fransa’ya yapılacak olan seyahat türüne göre farklı vize türleri başvurusu yapılmalı ve bu vize türlerine göre istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Fransa Turistik Vize

Bordo çipli pasaport sahipleri Fransa ziyaretinden önce Fransa Schengen vizesi almalıdır. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahibi olan Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan Fransa seyahatlerini Fransa vizesinden muaf olarak gerçekleştirebilirler. Kısa dönem ziyarette bulunacak başvuru sahipleri başvurularını, Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçilik tarafından yetkilendirilmiş akredite edilmiş seyahat acenteleri ile başvurularını yapabilirler. Fransa Schengen vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, mesleğe göre değişiklik gösterebilen vize evrak listesindeki evraklar hazırlanıp ibraz edilmelidir.

Fransa Ticari Vize

Şirket tarafından hazırlanan ya da kararlaştırılan fuar, eğitim, seminer, proje gibi organizasyonlara katkıda bulunmak ya da personel eğitimini geliştirmek için yapılacak Fransa seyahatlerinde Fransa ticari vize başvurusu yapılmalıdır. Şirket yetkilisi Fransa ticari vize başvurusu yapacağı zaman şirket antetli kağıdına seyahat amacını ve tarihlerini belirten dilekçe hazırlamalıdır. Personel ticari vize başvurusunda bulunacağı zaman şirket yetkilileri tarafından, seyahat edecek personelin ne ile ilgili gideceğini bildiren dilekçe ve şirket çalışanın o tarihler içerisinde izinli olup geçici süreyle seyahat edeceğini belirten şirket antetli kağıdına, kaşe ve imzalı olarak hazırlanmış belge ibraz edilmelidir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi

Fransa aile ziyareti için bordo pasaport sahipleri Fransa aile ziyareti vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günden fazla olmayan ziyaretlerini vize almadan yapabilirler. Fransa aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilere Fransa’daki aileleri ya da arkadaşları davetiye göndermelidir. Davetiyede kişinin kimlik bilgileri, adresi, oturum kartı ve kişisel bilgileri Fransa konsolosluğuna teslim edilecek diğer evraklar ile birlikte sunulmalıdır. Fransa Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği aile ziyaret vize başvurularını şahsen teslim almadığından akredite edilmiş özel vize merkezleri aracılığı ile vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Fransa Aile Birleşimi Vizesi

Fransa aile birleşimi vizesi uzun süreli olup Fransa’da yasal olarak yerleşmiş kişilerin aile bireylerinin de yasal olarak Fransa’da ikamet edebilmesine olanak tanır. Aile birleşimi için ikamet izni ya da aile birleşimi kapsamında tam oturma izni alınması için Fransa’da bulunan yakın en az 18 ay boyunca Fransa’da ikamet ediyor ve mevcut konaklama kriterlerini karşılıyor olmalıdır. Aile Birleşimi talebi için Fransa’daki OFII ofisinde birleşme başvurusu tamamlanmalıdır. Aile Birleşimi özel sebebiyle oturum izni başvurusundan önce kişi Türkiye’deki Fransız Konsolosluğu’na uzun süreli vize başvurusunda bulunmalıdır. Aile Birleşimi çerçevesinde Fransa’ya gelmek için aile birleşimi başvurusunda bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Fransız temsilciliklerinde Fransızca’ya ve Fransa Cumhuriyetinin değerlerine ilişkin bilgileri sınanır. Değerlendirme sonucunun olumsuz olursa 2 ay dil ve uyum kursuna tabi tutulurlar. Fransa aile birleşimi kapsamında Fransa’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için dil ve kültür sınavı yapılır. Fransa aile birleşimiyle Fransa’ya yerleşecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının “Kabul ve Uyum Kontratı” imzalaması gerekir.

Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa’yı ziyaret etmek, Fransa’da eğitim almak isteyen, Fransa’da uzun ya da kısa süreli kalmak isteyen öğrenciler Fransa öğrenci vizesine başvurmalıdır. 90 günü aşmayacak seyahatler için öğrenci vizesi başvurusu Fransa Konsolosluğunca yetkilendirilmiş olan aracı vize merkezleri ve akredite edilmiş seyahat firmaları aracılığıyla yapılabilir.

Fransa Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Başkonsolosluğu şahsen vize başvurusu kabul etmez. Bu nedenle Fransa vizesi almak isteyen kişiler; Fransa konsolosluğu veya büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile vize süreçlerini yürütmelidirler. Ancak seyahat süresi 90 günü aşan ziyaretlerde, Fransa konsolosluğuna direkt olarak başvuruda bulunulması gerekir.

Fransa Vizesi İçin, Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vizesi için başvuru randevusu yalnızca seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla alınabilir. Fransa Konsolosluğu belirli durumlar dışında şahsen randevu vermediği gibi kişinin randevu saatinde hazır bulunmaması durumunda randevusu iptal edilir. Fransa Başkonsolosluğu’ndan alınan randevu sırasında parmak izi alınmakta olup bu nedenle başvuru sahibi şahsen bulunmalıdır. Ayrıca ilk kez Fransa Schengen vizesi başvurusunda bulunacak kişiler de parmak izi vermelidir. Verilen parmak izi Schengen ülkelerinin ortak kayıt sisteminde 5 yıl süreyle saklanır.
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Fransa Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Fransa Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Fransızlar ana dillerine çok önem vermektedirler. Fransa yolculuğuna mutlaka birkaç kelime Fransızca öğrenmeden yola çıkmayın. Bir Fransız İngilizce bilse bile direk İngilizce sorduğunuz bir soruya muhtemelen cevap vermeyecektir. Fakat cümlenize bonjour ile başlayıp İngilizce devam ederseniz Fransa da size yardım etmeyecek Fransız sayısı azdır.

Fransa Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş maaş bordrosu.
 • Fransa vizesi almak isteyen çalışana ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış Fransa’ya seyahat amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini gösterebilecek ıslak imzalı ve kaşeli dilekçe.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait imza sirküleri.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait son döneme ait vergi levhası.
 • Çalışmış olduğunuz şirkete ait faaliyet belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü.(e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye.
 • Nüfus kâğıdı fotokopisi

Fransa Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Fransa ile iş yapacaksanız öncelikle Fransız toplumu ile ilgili birkaç küçük ayrıntıyı bilmenizde fayda vardır. Fransızlar asla “sen” diye hitap etmezler. Fransızlar ile iş yapmak istiyorsanız onlara “siz” diye hitap etmelisiniz. Bu küçücük ayrıntı ile bile bir anda birçok firmanın önüne geçip Fransızların gönüllerinde taht kurabilirsiniz.

Fransa Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Bağkur hizmetleri ile ilgili e-devletten alabileceğiniz hizmet dökümü.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak gidiş – geliş tarihlerini ve ziyaret amacını belirtecek şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesi.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi. (Son Üç Ay Tarihli)
 • Son döneme ait vergi levhası kopyası. (Son Dönem)
 • İmza sirküleri kopyası. (Süresi Geçmemiş)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası. (Ticaret Sicil Gazetesi)Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye.

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin soy isimlerinde bir değişiklik olması durumunda yeni pasaport alma zorunlulukları vardır. Konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Emekliler İçin Vize Başvurusu

Fransa dünyada gezilip görülmesi gereken ilk yerlerden birisidir. Eiffel kulesi, Louvre müzesi, Şanzelize caddesi gibi mutlaka görülmesi gereken mekânların adresi Fransa’dır. Bir ilginç bilgi Paris’te hiç dur tabelası yoktur. Son dur tabelası 2012 yılında kaldırılmıştır. Bu arada Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Fransa’ya gidiyorsanız uğramadan geçmeyin.

Fransa Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Tapu, araç ruhsat fotokopileri, kira kontratı gibi gelir gösterebileceğiniz belgeler.. ( Var İse)
 • Fransa Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe.
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • E-devletten alabileceğiniz emekli tescil belgesi
 • Emeklilik maaşınızı aldığınız bankadan almanız gereken son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli hesap dökümü.
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye.

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin soy isimlerinde bir değişiklik olması durumunda yeni pasaport alma zorunlulukları vardır. Konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Fransa öğrenci vizesi alan öğrenciler için Fransa gerçekten sanatın ve hayallerin nasıl gereçeğe dönüştüğünü gözler önüne seren bir ülke. Özgürlükleri ve sınırsız sanatı doya doya sindirmek inanın çok zamanınızı alacak. Müzelerde görecekleriniz, yaşam kalitesi ve insanların size yaklaşımları gelecekteki hayatınızda unutamayacağınız izler bırakacak.

Fransa Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların orijinalleri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Fransa seyahati ile ilgili olarak bir sponsor yok ise maddi durumu gösterecek olan son 3 ayı gösteren banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Fransa seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şahıs şirketi sahibiyse Fransa Şahıs firma sahibi vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Fransa Vizesi için başvuran kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan noter onaylı muvafakatname. (Aslı ve fotokopisi.)
 • Öğrenci Belgesi. ( Yeni Tarihli)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye. (Davetiye gönderen kişinin telefon numaraları kimlik bilgileri ve adres bilgileri yer almalıdır.)

Konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Alışveriş için mutlaka Şanzalize Caddesine bir kez uğramalısınız. Dünyaca ünlü tüm markaların merkezleri bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Cadde üzerinde bulunan alışveriş merkezleri Cumartesi günleri de dâhil saat 19:30 a kadar hizmet vermekteler.

Fransa Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Fransa seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir emekli ise Fransa emekli vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Seyahat amacı aile ya da arkadaş ziyareti ise akrabalarınızdan alınacak olan davetiye.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)

Soyadı değişikliği söz konusuysa mutlaka pasaport yenilenmelidir. Başvuru esnasında konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Fransa aşkların ve sanatın şehri olarak adlandırılabilir. Tüm ünlü ressamların, şairlerin yolu mutlaka bir şekilde Fransa’dan geçmiştir. Bunun dışında Fransa vizesi almak için oldukça iyi bir neden daha Fransız mutfağıdır. Her ne kadar porsiyonları alışkın olduklarımızdan küçük olsa bile mutlaka bir kez tatlarına bakmalısınız. Fransız hamburgeri diye adlandırılan makaronların en lezzetlilerini ana vatanında tatmalısınız.

Fransa Çalışmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Fransa seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şirket sahibi ise Fransa şirket sahipleri vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap bakiyesi minimum 15.000 TL olmalı.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Seyahat amacı aile ya da arkadaş ziyareti ise akrabalarınızdan alınacak olan davetiye.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)

Soyadı değişikliği söz konusuysa mutlaka pasaport yenilenmelidir. Başvuru esnasında konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Dünyada sadece 2 adet bulunan Disneylad eğlence parkının bir tanesi Paris’tedir. Fransa vizesi alıp mutlaka bu eğlence parkını görmelisiniz. Parkın tamamını dolaşmak günlerce sürdüğü için eğlence parkına yakın otellerden birine rezervasyon yapmanız yararınıza olacaktır. Sabahları baget ekmeği ve binlerce çeşit peynir ile kahvaltılarınızı yapıp gezinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Fransa Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Fransa seyahati ile ilgili olarak sponsor olacak kişinin sosyal statüsüne göre istenen tüm belgeler. (Örnek vermek gerekirse sponsor olacak kişi bir şirket sahibi ise Fransa şirket sahipleri vizesi için gerekli olan tüm evraklar. )
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa vizesi alma sebebinizi açıklayacak bir dilekçe. Seyahat tarihleri belirtilmeli.
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Var ise banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Seyahat amacı aile ya da arkadaş ziyareti ise akrabalarınızdan alınacak olan davetiye.
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)
 • Fransa vizesi talebi yapılan reşit olmayan çocuk bir ebeveyn ile seyahate çıkıyorsa her iki ebeveynininde alacağı noter tasdikli muvafakatname.
 • Ebeveynlerin ayrılığı söz konusuysa mahkeme tarafından verilen velayet kararı.

Başvuru esnasında konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Fransa özellikle hayvancılık konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Dünyada 8., Avrupa’da ise 1. Sırada olan Fransa büyük baş hayvancılıkla 40 a yakın tür üretimi ile adından söz ettirmektedir. Hayvancılık ile ilgileniyor iseniz mutlaka bir Fransa vizesi alıp başarılarının sırlarını yerinde öğrenmelisiniz.

Fransa Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 3 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların fotokopileri.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Var ise davet mektubu.
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Vukatlı nüfus kayıt örneği. (Aile toplum kağıdı. e-devlet’ten alınmış ise barkod gereklidir.)
 • Çitçilik Belgesi

Başvuru esnasında konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Fransızlar sofra adaplarına çok önem verirler. İki elin görünür bir biçimde masada olası çok önemlidir. Dirsekler asla masanın üzerinde olmamalıdır. Yemek yerken enteresan bir biçimde salatalardaki yeşillikleri bıçakla kesmezler. Çatallarıyla yeşilliği bohça haline getirip o şekilde yerler. Dünya mutfağının en önemli lezzetleri Fransa’dan çıkmıştır. Ratatouille çorbası, sabahları yediğimiz kruvasanları ve baget ekmekleri bilmeyen yoktur.

Fransa Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı maaş bordrosu. 
 • Fransa vizesi almak isteyen kamu personeline ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Bağlı olduğunuz kurumdan alacağınız görevinizi, izin tarihlerinizi belirten kaşeli ve imzalı belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü.(e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Eğer emekli sandığına bağlıysanız kurumdan yazı alınması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye.

Konsolosluk tarafından ek evrak ve ek görüşme talep edilebilir. Soyadı değişikliği olmuşsa pasaportun değişmesi gerekmektedir.

Fransa Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Fransa’ya direk olarak uçakla giderseniz bu seyahatiniz yaklaşık olarak 3.5 saat kadar sürecektir. Uçakla yaptığınız seyahatin ardından Avrupa’nın her yerine Fransa’dan tren ile gidebilirsiniz. Avrupa’nın en uzun tren yoluna sahip ülke Almanya’dan sonra Fransa’dır. Fransa vizesi alarak seyahat eden Türk vatandaşlarının tercih ettikleri kentler Paris, Marsilya ve Lyon olarak sıralanabilir.

Fransa Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Fransa vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Fransa vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • Banka hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Fransa vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Fransa seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Bağkur hizmetleri ile ilgili e-devletten alabileceğiniz hizmet dökümü.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak gidiş – geliş tarihlerini ve ziyaret amacını belirtecek şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesi.
 • Son döneme ait vergi levhası kopyası. (Son Dönem)
 • İmza beyan belgesi. (Süresi Geçmemiş)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e-devlet ‘ten alınıyorsa barkotlu çıktı zorunludur.)
 • Aile ve ya arkadaş ziyareti için Fransa vizesi alacaksanız yakınlarınızın belediyeden alabileceği orijinal davetiye.
 • Bağlı olduğunuz odalardan alabileceğiniz hizmet dökümleriniz. (Esnaf ve sanatkârlar odası gibi.)

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin soy isimlerinde bir değişiklik olması durumunda yeni pasaport alma zorunlulukları vardır. Konsolosluk tarafından ek evrak ve ya ek görüşme talep edilebilir.

Fransa Konsolosluk Bilgileri

Sık Sorulan Sorular

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin vize başvurusunda bulunabilmesi için ön koşul randevu almalarıdır. Fransa vize randevusu mülakat şeklinde gerçekleştirilmez. Fransa vize başvurusunda bulunan kişi randevu gününde ve saatinde başvuru merkezine gidip sıra numarası almalı, sırası geldiğinde almak istediği vize türüne göre hazırladığı evrakları merkez yetkilisine teslim etmelidir. Evraklarda eksiklik olduğu durumunda başvuru sahibi bilgilendirilerek eksik evrakları tamamlaması talebi iletilir. Daha sonra parmak izi taraması diğer bir deyişle biyometri işlemi gerçekleştirilir ve başvuru süreci tamamlanır. Diğer yandan konsoloslukların yaptıkları değerlendirmeler sonucunda gerekli görmesi halinde istisnai olarak başvuru sahibini mülakat için çağırması söz konusu olabilir. Bu tür istisnai durumlar dışında, normal prosedür kapsamında Fransa vize randevusu mülakat şeklinde yapılmaz.

Uygulanmakta olan prosedür gereği Fransa vizesi almak isteyen kişiler normal şartlar altında Fransa Büyükelçiliğine ya da Konsolosluğuna mülakat için gitmek zorunda değildirler. Bununla birlikte Fransa Büyükelçiliği’nin ve Konsolosluğunun başvuru sahibinden mülakat talep etme hakkı vardır. Bu durumda başvuru sahibinin mülakata gitmesi zorunludur.

Fransa’ya çeşitli nedenlerle ziyarette bulunacak olan kişiler ilk olarak Konsolosluk ya da vize başvuru merkezleri üzerinden randevu almalıdır. Sonraki aşamada alınmak istenilen vize türüne göre gerekli olan evraklar hazırlanır. Fransa vizesi almak için başvuruda bulunan kişiler, belgelerini doğru ve eksiksiz bir şekilde ibraz ettikleri takdirde vize işlemleri ortalama 15- 30 gün içinde tamamlanır. Fransa turistik vizesi işlemleri genellikle  10-20 gün içerisinde tamamlanmakla birlikte eksik evrak ibrazı ya da konsolosluğun iş yoğunluğunun fazla olması gibi durumlarda sürenin uzaması söz konusu olabilir. D Tipi vize başvurularında ya da oturma izni işlemlerinde başvuruların sonuçlandırılması için gereken süre daha fazladır. Diğer bir deyişle Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişiler eğer uzun süreli vize talep ediyorlarsa 15 ile 90 gün arasında değişen bekleme süreleri vardır.

Fransa vize başvurusunda bulunacak olan kişiler tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmalı ve vize sürecinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek gecikmelerin seyahat programlarını aksatmasına engel olmak için vize başvurularını seyahat tarihinden 1 ay önce yapmalıdırlar.

Fransa vizesi alan kişiler yalnızca Fransa’ya giriş iznine sahip olmakla birlikte Fransa’nın Schengen ülkeleri arasında yer almasından dolayı Schengen vizesi alan kişiler, Schengen bölgesine dahil olan ülkeler arasında seyahat serbestliği elde ederler. Ancak bunun için kişi seyahatine Fransa’dan başlamalıdır. Schengen bölgesine dahil olan ülkeler arasında; Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İspanya, İsveç ve İsviçre vardır. Schengen vizesi almak isteyen kişiler aylık gelir belgesi, banka, pasaport ve kimlik bilgilerini ibraz etmelidir. Schengen diğer vize türlerine göre Schengen bölgesi ülkelerine kolayca seyahat etme imkanı verdiğinden oldukça avantajlı bir vize türü olarak kabul edilir. Avrupa ülkelerine yaptıkları seyahatlerde herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmak istemeyen birçok kişi Schengen vizesi başvurusunda bulunur ve rahatlıkla seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Fransa’yı farklı nedenlerle uzun ya da kısa süreli olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin ilk olarak kendi ikamet ettikleri illere hizmet veren kurumlarla iletişime geçmeleri ve Fransa vize randevusu alması gerekir.Fransa konsoloslukları kendi yetki alanlarındaki belirli illere hizmet verirler. Kendisi şahsen Fransa vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler kendi ikametgah şehirlerine hizmet veren vize başvuru merkezleri ile irtibata geçmelidirler.

Fransa’yı ziyaret edecek olan kişiler seyahat acentelerinden ya da resmi olarak görevlendirilen vize başvuru merkezlerinden Fransa vize randevusu alabilirler. Konsolosluk 90 günden daha kısa süreli olan vize işlemlerinde başvuruları doğrudan kabul etmez. Fransa vizesi alınırken parmak izi taraması yapıldığından dolayı Fransa vizesi almak isteyen kişi vize başvurusunu bizzat kendisi gerçekleştirmelidir. 

 

Randevusuz başvurular sağlık ve ölüm gibi elzem durumlar dışında hiçbir şekilde kabul edilmez.Vize başvuru işlemleri söz konusu ziyaretten 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Seyahate 15 gün kalana kadar vize başvurusunda bulunulabilir. Bazı durumlarda başvuru değerlendirme sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalı ve başvuru erken tarihte yapılmalıdır.

Fransa ve diğer Schengen bölgesi ülkeleri 2014 yılından bu yana kullandıkları VİS dijital parmak izi uygulamasıyla ülkelerine vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izlerini ve biometrik verilerini alıp 5 yıl süreyle kayıt altında tutarlar.

Fransa’yı farklı nedenlerle uzun ya da kısa süreli olarak ziyaret etmek isteyen kişilerin ilk olarak kendi ikamet ettikleri illere hizmet veren kurumlarla iletişime geçmeleri ve Fransa vize randevusu alması gerekir.Fransa konsoloslukları kendi yetki alanlarındaki belirli illere hizmet verirler. Kendisi şahsen Fransa vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler kendi ikametgah şehirlerine hizmet veren vize başvuru merkezleri ile irtibata geçmelidirler.

Fransa’yı ziyaret edecek olan kişiler seyahat acentelerinden ya da resmi olarak görevlendirilen vize başvuru merkezlerinden Fransa vize randevusu alabilirler. Konsolosluk 90 günden daha kısa süreli olan vize işlemlerinde başvuruları doğrudan kabul etmez. Fransa vizesi alınırken parmak izi taraması yapıldığından dolayı Fransa vizesi almak isteyen kişi vize başvurusunu bizzat kendisi gerçekleştirmelidir. 

Randevusuz başvurular sağlık ve ölüm gibi elzem durumlar dışında hiçbir şekilde kabul edilmez.Vize başvuru işlemleri söz konusu ziyaretten 3 ay öncesine kadar yapılabilir. Seyahate 15 gün kalana kadar vize başvurusunda bulunulabilir. Bazı durumlarda başvuru değerlendirme sürecinin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalı ve başvuru erken tarihte yapılmalıdır.

Fransa vize randevusu mülakat şeklinde değildir. Başvurular sırasında vatandaşlar, kişisel bilgilerini ve hangi vize çeşidini almak istediklerini belirterek işlemleri tamamlayabilirler. Başvuru işlemleri sırasında kişilerin parmak izi bilgileri alınır.

Fransa vizesi almak isteyen kişilerin hangi tür vize alacağı seyahatlerinin amacına ve Fransa’da ne kadar süreyle kalmak istediklerine göre değişir. Kısa süreli Fransa vizesi almak isteyenler yetkilendirilmiş vize merkezi aracılığı ile başvuruda bulunabilirler. Uzun süreli vize alımlarında ise vize başvurusu doğrudan konsolosluklara ya da büyükelçiliklere yapılmalıdır. Fransa’ya yapılacak olan 90 günden fazla süreli seyahatler için D tipi yani uzun süreli vize başvurusunda bulunulması gerekir. Uzun süreli vize başvurusu sırasında yeni çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi ve seyahat bilgileri ibraz edilmelidir. Fransa’da kalınacak olan her gün için kişinin hesabında en az 120 EUR bulunması gerekir. Son 3 aylık maaş bordrolarını ibraz eden ve mali açıdan herhangi bir sorun yaşamayan kişiler uzun süreli Fransa vizesi alabilirler. Bununla birlikte Fransa uzun süreli vize alabilmek için başvuru sahibinin sigorta dökümleri ile çalıştığı firmaya ait bilgileri de temin etmelidir. Uzun süreli vize başvuruları en erken 20 günde sonuçlandığı için Fransa uzun süreli vize almak isteyen kişi seyahat tarihinden en az 2 ay önce başvuruda bulunmalıdır. 

Fransa’ya en erken çıkan vize türü turist vizesidir. Fransa turist vizesi almak isteyen kişi randevu alıp başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra eksik evrak ibrazı olmadığı durumlarda yaklaşık 10 iş günü içinde başvuru sonuçlandırılır.Ancak Fransa turist vizesi almak için başvurulan dönemin yoğunluğuna göre başvurunun sonuçlanma süresinin uzaması söz konusu olabilir. Fransa vizeleri içerisinde en geç çıkan vize türü aile birleşimi vizesidir. Yapılan başvuruda tercih edilen vize türü başta olmak üzere belirli etkenlere göre vize başvurusu sonuçlanma süreleri değişebilmek ile birlikte vize başvuruları sırasında herhangi bir problem yaşanmaması için pasaportun ve diğer evrakların eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesine özen gösterilmelidir.

Fransa’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler acil bir durumları olduğunda başvuruları en fazla 72 saat içinde sonuçlandırılır. Acil vize işle ya da aileyle ilgili önemli bir durum olduğunda kabul edilmekte olup iki ülke arasındaki ilişkilere göre acil vize başvurularında değişiklik yaşanabilir. Fransa vizesi almak isteyen kişi başvuru evraklarını sunduğu dosyaya acil durumunu kanıtlayan evraklar ile birlikte acil durumunu açıklayan bir dilekçe eklemelidir. Bu durumu işleme alma ve değerlendirme yetkisi Büyükelçilik/Başkonsolosluk’a ait bulunmaktadır. 

Hızlı vize olarak da adlandırılan express vize, konsoloslukların ve büyükelçiliklerin vize başvurularını değerlendirme sürecini önemli ölçüde kısaltan bir vize türüdür. Ekspres vize başvuruları, vize başvurusunun yapıldığı ülkeye göre 2 ile 7 gün arasında sonuçlandırılabilir. Bu sayede seyahat tarihinden önceki birkaç gün içinde express vize başvurusu yapılması mümkün olabilir. Ancak her ülkenin express vize uygulaması yoktur. Fransa vize başvuruları Konsolosluklar tarafından akredite edilen aracı kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Uzun süreli Fransa vize başvurusu yapmak isteyen kişiler ise Konsolosluk/Büyükelçilik ile iletişime geçmelidir.

Fransa express vize uygulaması olmayan ülkelerden biridir. Fransa vizesi almak isteyen kişilerin en erken alabileceği vize türü Fransa turist vizesidir.

Fransa vizesi almak isteyen kişiler öncelikle başvuruda bulunacakları vize türüne göre Konsolosluk,Büyükelçilik, vize merkezleri ya da vize başvuru merkezleri üzerinden randevu almalıdırlar. Randevu alındıktan sonra başvuru sahibi talep ettiği vize türüne göre belirlenen evrakları toplar ve ibraz eder. Fransa kısa süreli vizeleri genellikle 3-7 gün arasında sonuçlandırılır. Ancak D Tipi yani uzun süreli Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması için daha uzun süre beklemelidirler.

Fransa vizesi başvurularının sonuçlanması için gereken süre vizenin türüne göre değişiklik göstermesinin yanı sıra Fransa vizesi başvurusunun yapıldığı konsolosluğun başvuru yapıldığı dönemdeki yoğunluğu, başvuru yapan kişinin durumu ve seyahatin amacı gibi etkenler de Fransa vizesinin ne kadar sürede çıkacağı noktasında belirleyicidir. Konsolosluğun/Büyükelçiliğin çalışmadığı günler, yoğun günler ya da eksik evrak ibraz edilmesi gibi etkenler vize çıkma süresinin uzamasına yol açabilir. Ayrıca aile birleşimi, oturum gibi vizelerde bekleme süresi daha fazladır. Uzun süreli vizeler genellikle vize başvuru tarihini izleyen 3 ay içinde sonuçlandırılır. Vize sürecinde herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek gecikmelerden etkilenmemek için seyahat tarihinden en az 1 ay önce Fransa vizesi başvurusunda bulunulması gerekir.

Aylık sabit bir geliri ve birikimi olan kişilerin Fransa vizesi başvurusunun onaylanması olasılığı daha fazladır. Öğrenciler, ev hanımları ya da işsiz olan kişiler Fransa’ya seyahat edebilmek için sponsor bulmalı veya masraflarını üstlenecek bir kurumdan yardım almalıdırlar. Ev hanımları Fransa’ya seyahat etmek istediği durumlarda eşlerinin ya da aile bireylerinin üzerinden sponsorluk alarak seyahat etmeleri mümkündür. Sponsorluk görevini üstlenen kişinin vize başvurusu yapması gerekli değildir. Yalnıza seyahat etmek için vize başvurusunda bulunacak olan kişi adına bir dilekçe hazırlamalıdırlar. Dilekçe içinde Fransa vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat bilgileri, konaklama yapılacak mekanlar ve masrafların kim tarafından karşılanacağı detaylı bir şekilde belirtilmelidir. Aynı şekilde Fransa’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunan öğrenciler de okudukları kurumlardan hibe almalı ya da kendilerine sponsor bulmaları gerekir. Aksi takdirde Fransa vize başvurularının onaylanması mümkün değildir.

Fransa vize başvuru sırasında pasaportlarda dikkat edilen bazı noktalar vardır. Fransa vizesi almak için başvuru yapan kişilerin pasaportları en fazla 10 yıl öncesinde çıkarılmış olmalıdır. Pasaportları 10 yıldan daha eski olan kişilerin öncelikle pasaportlarını yenilemeleri ve vize başvurusunu daha sonra yapmaları gerekir. Bunun yanı sıra pasaportun içinde en az 2 sayfa boş olmalıdır. Pasaport sayfalarının tamamen dolu olması ya da yalnızca bir tanesinin boş olması durumunda vize başvurusunun onaylanması söz konusu değildir. 

Vize başvurusunda bulunan kişinin pasaportunun geçerlilik süresi seyahat sonrasında oluşabilecek herhangi bir duruma karşı en az 3 ay olmalıdır. Pasaport üzerindeki fotoğraf biometrik olmalıdır. Aynı zamanda evlenip ayrılan kişilerin pasaportlarındaki bilgileri güncellemesi de çok önemli bir noktadır.

HABERLER

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vizesi  Başvuruları schengen ülkeleri arasında en kısa sürede sonuçlanan ülke olması nedeniyle, en çok talep gören schengen ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. En kısa sürede avrupaya gitmesi gereken iş adamları, doktorlar, öğrenciler vb. kişilerin Fransa vize başvurusunda kullanabilecekleri  V.I.P (Premium’um Longue) seçeneği ile vize   İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’nun  17/03/2020 tarihinde yapmış olduğu  bildiriye göre vize başvurusu ve vize işlemleri ikinci bir bildiriye kadar durdurulmuştur. Fransa

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83