Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avustralya’yı herhangi bir nedenle ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmesi ve Avustralya vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Avustralya’ya yatırım, ticaret, seyahat, ziyaret, eğitim ya da transit geçiş amacıyla giriş yapmak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden 1 ay önce Avustralya vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Avustralya vizesi için tüm başvurular Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılmalıdır. Avustralya vize işlemleri için başvurular yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Avustralya vizesi başvurusu sırasında Avustralya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartların tam olarak yerine getirilmemesi durumunda başvuru reddedilebilir. Başvuru sahibinin seyahat amacını kanıtlayamaması, sahte ya da eksik evrak ibraz etmesi, geçerli bir pasaporta ya da onaylı bir seyahat belgesine sahip olmaması, aynı ülke için daha önceden bir sınır dışı kararının olması, başvuru sahibinin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike arz etmesi, seyahat bitiminde ülkeden ayrılacağına dair belge sunamaması durumunda vize başvurusunun reddedilmesi söz konusu olabilmektedir.

Avustralya Vizesinin Başvurusu Süreci

Avustralya vizesi Avustralya’ya giriş yapabilmek için online olarak alınmalıdır. Avustralya Konsolosluğu vize başvurularını online olarak yapan başvuru sahiplerinin işlemlerine öncelik verir. Avustralya Konsolosluğu’na turistik, iş ziyareti, kısa süreli çalışma, yatırım, tıbbi ziyaret, eğitim-araştırma, aile/arkadaş ziyareti ve dil eğitimi amacıyla vize başvurusu yapılabilir. Avustralya vizesi başvurusu yapılmadan önce ilk olarak seyahatin türüne göre alınması gereken vize türüne karar verilmelidir. Hangi tür vize alınacağı belirlendikten sonra Online Vize Başvuru Formu doldurulmalıdır. Form doldurulup Avustralya vizesi almak için gereken evraklar hazırlandıktan sonra vize ücreti yatırılır. Evraklar Avustralya Ankara konsolosluğuna iletildikten sonra konsolosluktan online olarak randevu alınır. Randevu tarihinde ve saatinde vize başvurusu sahibinin Ankara konsolosluğuna giderek parmak izi vermesi ve yetkililerle mülakat yapması gerekir. Mülakat aşamasının tamamlanmasıyla vize başvurusunun sonucu beklenmeye başlar. Bununla birlikte normal prosedür dahilinde Avustralya vizesi başvurularında mülakat aşaması yoktur. Gerekli görülmesi durumunda konsolosluk tarafından başvuru sahibi mülakata davet edilebilmektedir. Avustralya vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi evrakların ne kadar sürede değerlendirildiğine göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda konsolosluk görevlilerinin ek süreye ihtiyacı olabilir. Bu durum vize başvurusunun sonuçlanması süresini etkileyebilir. İbraz edilmesi gereken evrakların eksik olması durumunda vizenin ret cevabı alması ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca Avustralya vizesi başvurusu yapan kişilerden ek belge talep edilmesi durumu da söz konusu olabilir. 18 yaşından küçük olan çocukların Avustralya vizesi başvuruları ibraz edilmesi gereken evrakların yanı sıra anne ve baba muvaffakatnamesi ile birlikte yapılır.

Avustralya İçin Vize Türleri Nedir?

Türkiye’den yapılacak olan Avustralya vizesi başvuruları aşağıdaki Avustralya vizesi kategorilerinden uygun olan vize türüne yapılabilmektedir: Avustralya turist vizesi Avustralya iş ziyareti vizesi Avustralya sponsorlu aile ziyareti vizesi Avustralya evlilik vizesi Avustralya tıbbi tedavi amaçlı vize Avustralya çalışma ve tatil vizesi Avustralya transit geçiş vizesi Avustralya öğrenci vizeleri Avustralya e-ziyaretçi vizesi Avustralya geçici çalışma vizesi-kısa süreli Avustralya geçici çalışma vizesi-resmi kurum Avustralya geçici çalışma vizesi-eğlence sektörü Avustralya geçici çalışma vizesi-eğitim sektörü Avustralya gemici vizesi Avustralya superyat mürettabat vizesi

Avustralya Vizesi İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Avustralya vizesi için başvuru Avustralya Büyükelçiliği’nin resmi web sitesinde bulunan online başvuru sistemi sayfası üzerinden yapılır. Avustralya Vize Ofisi müracaatı elektronik sistem yardımıyla resmi kayıt altına alınır. Avustralya Konsolosluğu’na vize başvuruları, Ankara Konsolosluk Vize Ofisi’ne doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olan başvuru dosyalarının postayla gönderilmesi durumunda da işleme alınır. Avustralya Konsolosluğu randevusuz olarak hiçbir vize başvurusunu kabul etmemesine karşın maddi durumu, seyahat sebebini ve ailevi durumu kanıtlayacak nitelikteki belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulduğu başvuru dosyasıyla müracaat dikkate alınır. Başvuru ile ilgili ek belgeler talep edildiği durumda belge gönderilirken ad, soyad ve dosya numarası gibi belgeler mutlaka eklenmelidir. Avustralya Konsolosluğu’na müracaat sırasında teslim edilen başvuru dosyasının içinde evrakların orijinalleri ya da noter tasdikli kopyaları ibraz edilmelidir. İngilizce olmayan belgelerin yeminli tercümanlar tarafından çevrilmesi ve noter tarafından onaylanması zorunludur.

Avustralya Vizesi İçin Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Avustralya Başkonsolosluğu vize başvurularını randevuyla kabul eder. Doğrudan konsolosluğa başvuru yapacak olan kişilerin randevu alması gerekir. Vize başvurusu online olarak da yapılabilir. Online başvuru sırasında Avustralya Büyükelçiliği’ne ait resmi internet sitesindeki başvuru formu İngilizce doldurulmalıdır. Daha sonra talep edilen vize türüne göre seyahat nedenini kanıtlayabilecek olan belgeler sisteme yüklenir. Belgelerin sisteme yüklenmesiyle başvuru için onay kodu alınır. Böylece kayıt altına alma işlemi tamamlanır. Online başvuru yapılması için IMMI sisteminden hesap açılmalıdır. Online başvuru işleminin ardından vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanır. Posta yoluyla Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu’na gönderilir. Evraklar ulaştıktan sonra vize başvuru değerlendirme süreci başlar. Vize başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması noktasında evrakların eksiksiz hazırlanması önemli bir etkendir.
Bize Ulaşın
Hemen arayın veya başvuru formunu doldurun. Danışmanlarımız vize başvuru sürecinizi başlatsın.
Randevunuzu Alın
Danışmanlarımız konsolosluktan randevunuzu alsın ve gerekli işlemleri tamamlasın.
Evrakları Hazırlayalım
Vize başvurunuz için gereken tüm belge ve formları kurallara uygun şekilde biz dolduralım.
Vizeniz Onaylansın
Vizeniz onaylandıktan sonra, Vize Başvuru Merkezi'nden pasaportunuzu teslim alın.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Avustralya Çalışanlar İçin Vize Başvurusu

Her Avustralya resminde yer alan Sydney opera binası sanıldığının aksine küçük bir yer. Fotoğraflarda opera binasına odaklanıldığı için büyük gibi duruyor. Avustralya vizesi alıp opera binasını gördüğünüzde “ aaa bu kadar küçük müymüş “ diyeceksiniz. Hemen yanında yer alan liman köprüsü ise opera binasından çok daha heybetli duruyor.

Avustralya Çalışanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi (İşveren yazısı)
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü ( Vize İçin Başvuran Kişinin Son Çalıştığı Yerde, Çalışma Süresi 1 Yılı Aşmaması Durumunda Önceki İş Yerinden İşe Giriş Belgesi Talep Edilmelidir.)
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi (Son Üç Ay Tarihli)
 • Vergi Levhası Kopyası (Son Dönem)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • İmza Sirküleri Kopyası (Süresi Geçmemiş)
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Maaş Bordrosu (Son Üç Ay)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri ( Var İse)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi ( T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)

Avustralya Şirket Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Avustralya tatilinizi çok iyi planlamalısınız. Gittiğiniz yer bir ada değil bir kıta. Şehirlerarası mesafeler oldukça uzun. Bir de şehirden biraz uzaklaştıktan sonra uçsuz bucaksız çorak topraklar göreceksiniz. O yüzden hangi şehirlere gideceğinizi oralarda ne kadar zaman geçireceğinizi iyi planlamalısınız. Bu planlamayı yapmadığınız takdirde tatiliniz maalesef ki yollarda geçecektir.

Avustralya Şirket Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Vize Başvuru Formu ve Taahütname
 • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • Orijinal Faaliyet Belgesi (Son Üç Ay Tarihli)
 • Vergi Levhası Kopyası (Son Dönem)
 • İmza Sirküleri Kopyası (Süresi Geçmemiş)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • Resmi Gazete İlanı Kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • SGK Hizmet Dökümü, Emekli İse Emeklilik Cüzdan Fotokopisi
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri ( Var İse)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)

Avustralya Emekliler İçin Vize Başvurusu

İnsanların Avustralya ile ilgili bazı varsayımları kesinlikle yanlıştır. Bunların başında güney yarımkürede olması sebebiyle kuzey yarımkürede olan ilkimin tam tersinin yaşandığının sanılmasıdır. Bu aslında kısmen doğrudur. Bu Avustralya’da nereye gideceğinize göre değişir. Güney kısmına gidecekseniz bu doğrudur ama kuzey kısmı ekvatora yakın olduğundan iklim değişiklik göstermez.

Avustralya Emekli Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Avustralya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Emekli Maaşını Aldığı İlgili Banka Cüzdanı ve Banka Kartı Fotokopisi ( Maaş Miktarı Net Olarak Görülecek Şekilde Düzenlenmiş Belge)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri ( Var İse)
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)

Avustralya Öğrenciler İçin Vize Başvurusu

Avustralya eğitim için en iyi ülkelerden biridir. Ülke ekonomik olarak oldukça rahattır. En düşük maaş 3000 dolar seviyelerinde olup işinde uzman bir kişiyseniz 15.000– 10.000 dolara yakın maaş almanız mümkün bile olabilir. Avustralya’da bulunan 15 üniversite dünyanın en iyi 200 üniversitesi içinde yer alıyor. Burada alacağınız eğitim sonrası oturum ve çalışma izni almanız oldukça kolaylaştırılmış durumda.

Avustralya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Öğrenci Belgesi ( Yeni Tarihli)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri ( Var İse)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)

Avustralya Ev Hanımları İçin Vize Başvurusu

Kocaman bir kıta düşünün ve bu kıtada sadece 24 milyon insan yaşıyor. Evet, Avustralya’daki durum bu. Her şey ferah, insanlar anlayışlı olunca yaşanan yer bam başka bir hal alıyor. Yolda karşılaşacağınız her kez size merhaba diyecek ve hatırınızı soracak. Kimsenin kimseden bir şey beklemediği bir yer Avustralya. Ama köklerini asla unutmuyorlar. Kıtanın asıl sahipleri Aborjinler olmasına rağmen 200 yıl önce İngilizlerin suçluları bu kıtaya göndermesi ile hikâye başlıyor. Daha sonra her ülkeden insanların kıtaya gelmesi ile Avustralya kuruluyor.

Avustralya Ev Hanımları Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri ( Var İse)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)

Avustralya Çalışmayanlar İçin Vize Başvurusu

Avustralya plaj konusunda size 10 binin üzerinde farklı alternatif sunar. Öyle ki her gün bir plaja gitseniz ömrünüzden 27 yıl gidecektir. Eğer dalış sporuna meraklı biri iseniz dünyada belki de hiçbir yerde olmayan mercan kayalıklarını görme imkânınız olacaktır. Queensland Sahilinde bulunan bu kayalıklar 900 adadan oluşur. Bu adalarda 2900 resif bulunmaktadır. Bu eşsiz güzellik UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Bu mercan kayalıklarını görebilmek için tüm dünya buraya akın eder. Sizde sadece bir Avustralya vizesi alarak bu kayalıkları fotoğraflardan değil yerinde görme imkânına sahip olabilirsiniz.

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)

Avustralya Reşit Olmayanlar İçin Vize Başvurusu

Avustralya deyince akla ilk gelenlerden biriside bumeranglardır. Aborjin yerlilerinin avlanmak için kullandıkları bu silahlar artık evlerimizi ve çocukların oyuncak olarak kullandığı eşyalar durumundalar. Fakat Aborjinler hala varlar ve hala bu aleti silah olarak kullanıyorlar. Çok hassas dengeler ve teknik bir atışa sahip olduğunda gerçekten eğer hedeften sekerse avcının eline geri dönebiliyorlar. Bumerangları şehirlerin dışında yaşayan yerliler satarak geçimlerini sağlayabiliyorlar.

Avustralya Reşit Olmayanlar Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Öğrenci Belgesi ( Yeni Tarihli)
 • Yasal Veliyi Gösterir Belgeler
 • Yasal Velisi İle Seyehat Etmiyorsa, Yasal Velisi Tarafından Verilmiş Noter Tasdikli İzin Belgesi(Muvafakatname)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)

Avustralya Çiftçiler İçin Vize Başvurusu

Avustralya dünyanın en çok koyun olan bölgesidir. Bundan dolayı yün üretimi ekonomilerinde büyük katkı sağlar. Koyunlar Avustralyalılar için o kadar önemlidir ki koyunlardan birinin çiftlikten kaçıp 6 yıl boyunca aranması büyük olay yaratmıştır. Shrek adını verdikleri bu koyun 6 yıl sonra bulunduğunda tüyleri kesilmiş ve 26 kiloya yakın yün çıkarmıştır. Avusturalyalılar bu isyankâr koyunu meclise kadar götürmüşlerdir. Avusturalya çiftçi vizesi, alıp nasıl koyunların verimliliklerini arttırdıklarını yerinde incelemeniz içten bile değil.

Avustralya Çiftçiler Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport
 • Pasaportunuzun Fotokopisi 
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Vize almak istediğiniz ülkeye gidiş amacınızı, gidiş dönüş tarihlerini yazacağınız İngilizce olarak dolduracağınız ve ıslak imzalı olması gereken dilekçe.
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Masrafları Karşılayan Kişiye Ait Finansal ve Mesleki Belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • Çiftçilik beelgesi.

Avustralya Kamu Personelleri İçin Vize Başvurusu

Avustralya dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan hayvanları ile ünlüdür. Bu hayvanların en ünlüleri ebetteki kualalar ve kangurular. Bunla dışında başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz deniz canlıları da sadece Avustralya’ya özgüdür. Tüm bunların dışında sayısız çizgi filmde başrol oynamış Tazmanya canavarını sayabiliriz. Evet, bu hayvan gerçekten var ve Avustralya kıtasında yaşıyor. Üremeye çok müsait olan kangurular kırmızız ete alternatif olarak marketlerde satılmakta. Kanguruların daha fazla sayıda olup diğer hayvan türlerini tehdit etmemesi için kesilmesi kararını vermeleri oldukça zor ve tepkili olmuş olsa da biraz haklı sayılırlar. Kangurular oldukça sinirli hayvanlar ve çok ama çok güçlüler.

Avustralya Kamu Personelleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Avustralya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Avustralya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Avustralya vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Avustralya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş kaşeli ve imzalı maaş bordrosu. 
 • Avustralya vizesi almak isteyen kamu personeline ait varsa tapu veya araç ruhsat fotokopileri.
 • Bağlı olduğunuz kurumdan alacağınız görevinizi, izin tarihlerinizi belirten İngilizce olarak düzenlenmiş kaşeli ve imzalı belge.
 • SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Hizmet Dökümü ( Vize İçin Başvuran Kişinin Son Çalıştığı Yerde, Çalışma Süresi 1 Yılı Aşmaması Durumunda Önceki İş Yerinden İşe Giriş Belgesi Talep Edilmelidir.)
 • Eğer emekli sandığına bağlıysanız kurumdan yazı alınması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi.
 • Nüfus müdürlüklerinden Avustralya vizesi başvurusu için alacağınız vukuatlı nüfus kayıt belgesi. (Eş, çocuk, anne, baba bireylerinin eklenmesi gerekir.)

Avustralya Şahıs Firma Sahipleri İçin Vize Başvurusu

Ülkede gelişmiş olan karavan kültürü sayesinde daha önce deneyimlemediğiniz bir tatil yaşayabilirsiniz. Ülkeye vardığınızda bu konu ile ilgili yapılmış onlarca aplikasyondan birisini telefonunuza indirerek kendinize uygun bir karavan arkadaşı bulabilirsiniz. Ya da tek takılmak istiyorsanız kendiniz bir karavan kiralayabilirsiniz. Burada küçük bir uyarı yapmak doğru olacaktır. Yerel halkın uyarılarını kesinlikle dinleyin. Oldukça yardımsever olan halk ne yapmak istediğinizi anlayacak ve bu konuda size yardımcı olmaya çalışacaktır. Ülkede bulunan zehirli sürüngen ve örümcek türlerine karşı sizi mutlaka uyaracaklardır. Bu uyarıları lütfen hafife almayın.

Avustralya Şahıs Firma Sahipleri Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport. Avustralya vize başvurusu için pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması ve geçerlilik tarihinin de dönüş tarihinizden sonra 6 ay daha sürüyor olması gerekmektedir. Bunun yanında vizenin basılması içinde 2 adet boş sayfanın olması gerekmektedir.
 • Avustralya vize başvuru formu.
 • Varsa daha önce kullandığınız pasaportların asılları.
 • Nüfus cüzdan fotokopisi. ( T.C Kimlik numarası yazılı)
 • Banka Hesap hareketleri. ( Mevcut en düşük 15.000 TL bakiyesi bulunmasına özen gösteriniz. Olabildiğince yüksek gösterilecek hesaplar başvuru sonucuna olumlu etki eder. Ayrıca bankadan aldığınız belgeleri imzalayan yetkilinin imza beyanı zorunludur.)
 • 2 Adet biometrik fotoğraf. ( Fotoğrafın biometrik olması çok önem taşımaktadır. 35 x 45 mm ölçülerinde, arka fonun beyaz ve yüz hatlarınızın açıkça görülebilmesi önemlidir. Avustralya vize başvurusunda kullanılanılacak fotoğrafın son 6 ayı yansıtması bir diğer önemli ayrıntıdır.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi. ( Tarafımızca Temin Edilmektedir.)
 • Avustralya seyahatinizde kullanacağınız konaklama ve ulaşım bilgileri. (Tarafımızdan yapılmaktadır.)
 • Bağkur hizmetleri ile ilgili e-devletten alabileceğiniz hizmet dökümü.
 • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri. ( Var İse)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılacak gidiş – geliş tarihlerini ve ziyaret amacını belirtecek şekilde düzenlenmiş kaşeli, imzalı ve İngilizce olarak düzenlenmiş vize talep dilekçesi.
 • Son döneme ait vergi levhası kopyası. (Son Dönem)
 • İmza beyan belgesi. (Süresi Geçmemiş)
 • Nüfus müdürlüklerinden Avustralya vizesi başvurusu için alacağınız aile toplum kâğıdı. (Eş, çocuk, anne, baba bireylerinin eklenmesi gerekir.)
 • Nüfus müdürlüklerinden Avustralya vizesi başvurusu için alacağınız vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Bağlı olduğunuz odalardan alabileceğiniz hizmet dökümleriniz. (Esnaf ve sanatkârlar odası gibi.)

Sık Sorulan Sorular

Avustralya vizesinin kaç günde çıkacağı hangi vize türünde başvuru yapılacağına göre değişiklik gösterir. Avustralya kısa tip vizeleri genellikle daha kısa süre içerisinde sonuçlanmakla birlikte Avustralya uzun tip vize başvurusu değerlendirmeleri daha uzun sürede neticelendirilmektedir.Avustralya vizesi başvurusu sürecinde herhangi bir aksaklık ve gecikme yaşanması olasılığına karşı seyahat tarihinden 1 ay önce vize başvurusunun yapılması önerilir. Aynı zamanda resmi tatil ve bayramlar yoğunluk nedeniyle vize başvurularının değerlendirilmesi sürecinde gecikme yaşanabilecek dönemlerdir. Vize başvuruları bu nedenle mümkün olduğunca bu dönemlere denk getirilmemelidir. Avustralya turistik vize başvuruları genellikle parmak izi verildikten sonra 5 iş günü içerisinde sonuçlanır. Avustralya vizesi başvurusu online olarak tamamlansa ve evraklar değerlendirilmek üzere Avustralya Büyükelçiliği vize departmanına gönderilse dahi vize başvuru merkezinden alınan randevuya gidilip parmak izi verildikten sonra onaylanır. Bu nedenle Avustralya vize başvuru merkezinin ne kadar yoğun olduğu Avustralya vize başvurusu değerlendirme sürecini doğrudan etkilemektedir.

 

Avustralya’ya herhangi bir nedenle seyahat etmek isteyen kişiler seyahatlerinin amacına ve süresine uygun vize türleri için talep edilen gerekli belgeleri hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilirler. Yapılan değerlendirmelerden sonra uygun görüldüğü takdirde Avustralya vizesi almaya hak kazanabilirler. Alınan vizenin türüne ve vizenin geçerlilik süresine göre Avustralya vizesi alan kişiler farklı ülkeleri de ziyaret edebilirler. Avustralya vizesi kabul eden bazı ülkeler bulunmakla birlikte bu konuda güncel bilgiler yetkili kurumlardan ya da seyahat acentelerinden öğrenilebilir. Özellikle turistik amaçlı seyahatleri için Avustralya vizesi almak isteyen kişiler planlama aşamasında Avustralya vizesi ile hangi ülkelere giriş yapabileceklerini ve izlemeleri gereken prosedürleri öğrenerek daha doğru bir şekilde ilerleyebilirler.Bununla birlikte Avustralya vatandaşlarının Avrupa Birliği üyesi olan ülkelere (Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta ve Polonya’nın da dahil olduğu 28 ülke), Kanada’ya, ABD’ye ve Yeni Zelanda’ya vizesiz bir şekilde seyahat etme hakkı vardır.

Avustralya’yı herhangi bir nedenle ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmesi ve Avustralya vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Avustralya’ya yatırım, ticaret, seyahat, ziyaret, eğitim ya da transit geçiş amacıyla giriş yapmak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden 1 ay önce Avustralya vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Avustralya vizesi için tüm başvurular Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılmalıdır. Avustralya vize işlemleri için başvurular yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Avustralya Başkonsolosluğu vize başvurularını randevuyla kabul eder. Doğrudan konsolosluğa başvuru yapacak olan kişilerin randevu alması gerekir. Vize başvurusu online olarak da yapılabilir. Online başvuru sırasında Avustralya Büyükelçiliği’ne ait resmi internet sitesindeki başvuru formu İngilizce doldurulmalıdır. Daha sonra talep edilen vize türüne göre seyahat nedenini kanıtlayabilecek olan belgeler sisteme yüklenir. Belgelerin sisteme yüklenmesiyle başvuru için onay kodu alınır. Böylece kayıt altına alma işlemi tamamlanır. Online başvuru yapılması için IMMI sisteminden hesap açılmalıdır. Online başvuru işleminin ardından vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanır. Posta yoluyla Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu’na gönderilir. Evraklar ulaştıktan sonra vize başvuru değerlendirme süreci başlar. Vize başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanması noktasında evrakların eksiksiz hazırlanması önemli bir etkendir.

Normal prosedür dahilinde Avustralya vizesi başvurularında mülakat aşaması yoktur. Gerekli görülmesi durumunda konsolosluk tarafından başvuru sahibi mülakata davet edilebilmektedir. Avustralya konsolosluğu kendilerine ibraz edilen evrakların tam, günce ve doğru olması, başvuru sahibi hakkında vize başvurusunun onaylanmasını engelleyen herhangi bir durumun olmaması durumunda Avustralya Konsolosluğu genellikle mülakata gereksinim duymadan vize onayı vermektedir. Bunun için Avustralya vizesi başvurusu yapan kişi seyahatinin amacını, seyahat süresince nerede konaklayacağını, seyahat süresince karşı karşıya kalacağı maddi yükümlülükleri karşılayacak ekonomik imkanlara sahip olduğunu gerekli güvenin oluşmasını sağlayacak şekilde açıklamalı ve güncel belgelerle kanıtlamalıdır. Avustralya Konsolosluğu bazı durumlarda şahısların vize başvurularını onaylarken tekli ya da çoklu giriş hakkı sağlayabilmektedir. Tekli giriş hakkı Avustralya’ya yapılan ve tamamlandıktan sonra geri dönülen seyahatlerde vize süresi dolmasa bile Avustralya’ya girerken yeniden vize alınmasını gerektirir. Çoklu giriş hakkı verilen vize sahipleri, vize süreleri dolmadığı süre içinde diledikleri kadar giriş çıkış seyahati yapabilirler.

Daha önce Avustralya vizesi almak için başvuruda bulunan, sıklıkla bu ülkeye giriş çıkış yapan kişilerin Avustralya uzun süreli vizesi alma olasılığı daha fazladır. İlk kez Avustralya vizesi başvurusu bulunan kişilere genellikle daha kısa süreli vize verilmektedir. Bunun yerine sürekli olarak başvuru yapan öğrencilerle iş adamlarının vize sürelerini uzatmalar esas alınmaktadır. Avustralya uzun süreli vizesi almak isteyen kişilerin maddi yeterliliklerini hesaplamaları çok önemlidir. Başvuru sahipleri finansal ya da mesleki durumlarını ispatlamaları durumunda Avustralya uzun süreli vizesi almaları söz konusu olabilmektedir. Eğer kişi bu konuda gerekli belgeleri temin edemezse belirli masraflarının karşılanabileceğine dair sponsor gösterme imkanı vardır. Avustralya D tipi yani uzun süreli vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmesi ve mülakatlarda başarılı olması durumunda Avustralya uzun süreli vizesi almaları olasıdır. Avustralya uzun süreli vize türleri; geçici oturum izni, aile-çocuk, aile-eş, aile sebebiyle vatandaşlık ve geri dönüş vizesi olarak sayılabilir.

Avustralya’ya en erken çıkan vize Avustralya turist vizesidir. Avustralya turist vizesi, işlemlerin kısa sürmesi nedeniyle en hızlı verilen vize çeşitlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Turistik vizelerin hızlı çıkmasının en önemli nedenlerinden biri, turistik vizelerin belirli süreler için talep ediliyor olmasıdır. Ancak Avustralya turistik vizesinin kısa sürede sonuçlanması için başvuru evraklarının eksiksiz, doğru ve güncel olarak teslim edilmesi şarttır. Turistik vize başvurusu sırasında eksik evrak ibraz edilmesi, başvuru sahibinden ek evrak istenilmesi ya da başvuru sahibinin mülakata çağrılması gerekliliğinin oluşması durumunda sürecin uzayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra Avustralya turistik vizesi başvuru dosyasında ibraz edilen pasaportların yırtık, yıpranmış ya da 10 yıldan eski olmamasına ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde turistik vize başvurusunun daha uzun sürede sonuçlanması ve seyahat planlarının aksaması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması olasılığı vardır.

Avustralya Konsolosluğu yoğunluğuna bağlı olmak kaydıyla Avustralya’ya çeşitli nedenlerle seyahat edecek olan kişilerin acil vize alımı imkanından faydalanmasına imkan verebilir. Bu noktada önemli olan Avustralya vizesi başvurusu sırasında, başvuru sahibinin neden acil vize alması gerektiğini açık bir şekilde ifade edebilmesi ve gerekçesini belgelendirebilmesidir. Avustralya Konsolosluğu vatandaşlardan gelen acil vize taleplerini değerlendirirken, kendilerine acil vize alınması nedeni olarak belirtilen gerekçeyi ve ibraz edilen belgeleri incelemektedir. Bu nedenle söz konusu durumla ilgili doğru, güncel ve inandırıcı belgeler ibraz edilmelidir. Avustralya vizesi almak isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgeler başvuruda bulunulacak olan vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Belgelerin eksik, yanlış ya da güncel olmayan bir şekilde ibraz edilmesi Avustralya vizesi değerlendirme sürecinin uzamasının en önemli nedenleri arasında sayılabilir. Avustralya vizesi başvurularında ibraz edilecek Türkçe belgeler mutlaka noter tasdikli çeviri sürecinden geçirilmiş olmalıdır. Avustralya vizesi başvurusunda başvuru sahiplerinin pasaportlarını konsolosluğa göndermesi gerekmez. Bunun nedeni vize çıktığı takdirde e-vize onay belgesinin başvuru sahibine e-mail ile gönderilmesi ve pasaporta vize etiketinin yapıştırma gerekliliğinin olmamasıdır.

Avustralya’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen kişiler süreçlerin hızlı bir şekilde ilerlemesi adına Avustralya Express vizesi başvurusunda bulunmak istemektedir. Ancak Avustralya’nın şu an için böyle bir uygulaması yoktur. Express vize uygulaması olan ülkeler bu konuda güncel duyurular yapmakta ve express vize almak isteyen kişilerin yerine getirmeleri gereken prosedürler hakkında bilgilendirmede bulunmaktadır. Avustralya’yı herhangi bir nedenle ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmesi ve Avustralya vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Avustralya’ya yatırım, ticaret, seyahat, ziyaret, eğitim ya da transit geçiş amacıyla giriş yapmak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden 1 ay önce Avustralya vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Avustralya vizesi için tüm başvurular Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılmalıdır. Avustralya vize işlemleri için başvurular yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. Avustralya vizesi başvurusu sırasında Avustralya Konsolosluğu’nun talep ettiği şartların tam olarak yerine getirilmemesi durumunda başvuru reddedilebilir. Başvuru sahibinin seyahat amacını kanıtlayamaması, sahte ya da eksik evrak ibraz etmesi, geçerli bir pasaporta ya da onaylı bir seyahat belgesine sahip olmaması, aynı ülke için daha önceden bir sınır dışı kararının olması, başvuru sahibinin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike arz etmesi, seyahat bitiminde ülkeden ayrılacağına dair belge sunulmaması durumunda vize başvurusunun reddedilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bazı ülkeler yeşil pasaport sahibi olan kişilere belirli süreler dahilinde vizesiz seyahat etme hakkı sunmaktadır. Ancak Avustralya bu hakkı tanıyan ülkelerden biri değildir.Bu nedenle yeşil pasaport sahibi olan kişilerin de vize başvurusunda bulunması, kendilerinden talep edilen belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmesi, gerekli görülmesi durumunda ek belge sunması ve mülakata katılması gerekmektedir. Diğer bir deyişle Avustralya’yı herhangi bir nedenle ziyaret edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli yükümlülük koşullarını yerine getirmesi ve Avustralya vizesi için başvuruda bulunması gerekir. Avustralya’ya yatırım, ticaret, seyahat, ziyaret, eğitim ya da transit geçiş amacıyla giriş yapmak isteyen kişiler seyahat tarihlerinden 1 ay önce Avustralya vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Avustralya vizesi için tüm başvurular Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne yapılmalıdır. Avustralya vize işlemleri için başvurular yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla da yapılabilmektedir. 

Avustralya eğitim vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin sağlık sigortası yaptırması ve buna ilişkin belge ibraz etmesi zorunluluğu vardır. Avustralya’daki eğitim kurumları da kayıt işlemleri esnasında kendilerine ibraz edilen belgeler arasında sağlık sigortası belgesinin olmasını isterler. Avustralya’nın eğitim vizesi dışında farklı bir vize almak isteyen kişilerden sağlık sigortası yaptırılması talebi yoktur. Ancak genel olarak yurtdışına çıkacak olan kişilerin sağlık sigortası yaptırmasının kendi faydalarına olduğu görüşü hakimdir. Seyahat sigortası yaptırarak yurt dışına çıkan kişi, ülkesinden uzakta olduğu esnada aniden karşılaşma ihtimali olan riskler karşısında güvence altına alınabilir. Bu kapsamda, hastalık, yaralanma, kaza ya da buna benzer durumlar karşısında sigortalı kişinin gerekli giderleri karşılanarak maddi kayıp yaşaması da önlenmiş olur. Seyahat sağlık sigortası Schengen bölgesi ülkeleri için bir gereklilik olmakla birlikte İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi ülkeler için zorunlu değildir. Schengen bölgesi ülkelerinin sınır kapılarında seyahat sağlık sigortası belgesi yetkili kişiler tarafından kontrol edilmektedir. Seyahat sağlık sigortası özelliklerine göre herhangi bir olumsuz durum karşısında oluşan giderleri 30.000 Eur’a kadar karşılamaktadır. Bu teminat; seyahat anında karşılaşılabilecek hastalık, kaza ya da acil durumlarda devreye girmektedir.

Avustralya vizesi başvurularında tercih edilen yöntem kredi kartı bilgileri verilerek online başvuru yapılmasıdır. Kredi kartı kullanılarak gerçekleştirilen online başvurularda vize başvuru ücreti AUD yani Avustralya Doları cinsinden tahsil edilir. Ödeme MasterCard, Visa, AMEX, Diners ya da JCB ile yapılabilir. Ödemenin yapıldığı sırada kredi kartı kullanım ek ücreti, banka ve kur çevirim komisyonu ve kur değişikliği nedeniyle farklarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Aynı zamanda bankanın işlemi reddetmesi olasılığının önüne geçilebilmesi için kredi kartı ile ödeme yapılmadan önce yabancı bir para birimi ile işlem gerçekleştirileceği konusunda banka bilgilendirilmelidir. Vize ücreti başvuru sırasında ödenmezse başvuru geçersiz kabul edilir. Avustralya Büyükelçiliği’nde ödeme yapılamadığı gibi posta yoluyla nakit para gönderilmesi gibi bir opsiyon da bulunmamaktadır. Kağıt başvurular için yapılan nakit ödemelerin Avustralya Vize Başvuru Merkezi’nde yapılması gerekir. Vize Başvuru Merkezleri’nde nakit ödemeler yalnızca Türk Lirası olarak yapılabilmektedir.

İletişim

Vize Başvurusu Danışma Merkezi

Vize Başvuru Merkezi ile tüm başvuru süreçlerini uzman danışmanlar eşliğinde tamamlayıp, vizenizi biz alıyoruz.

Maltepe/İstanbul Bağdat Caddesi No: 415/62

  ARA     444 18 83